Երևանում կայանալիք սամբոյի աշխարհի առաջնության խորհրդանիշը Տարուն է
Նոյեմբերի 10-12-ը Երևանում կայանալիք սամբոյի աշխարհի առաջնության խորհրդանիշը Տարուն է, հայտնում է Հայաստանի սամբոյի ֆեդերացիան։
«Հայկական հավատալիքներում արջն ուժի, ինքնաբուժության և պաշտամունքի առարկա է եղել: Առասպելներից մեկի համաձայն՝ հայոց լեռներում եղել է կենարար ուժը տասնապատկող «Արջի աղբյուր» անունով մի լիճ: Աղբյուրը հսկել է Տարու անունով արջը, որի բացարձակ ուժը թույլ էր տալիս ճեղքելու ցանկացած ապառաժ ու ժայռ: Տարուն թույլ չէր տալիս որևէ մեկին մոտենալ ջրին, որպեսզի այդ ուժը հանկարծ չզորացներ չարին:
Ասում են՝ մի անգամ մի ճամփորդի հաջողվում է գտնել Արջի աղբյուրը, բայց Տարուին հաղթել նա չի կարողանում: Արկածախնդիր ճամփորդը շուտով դառնում է Տարուի աշակերտը՝ նրանից սովորելով ուժի իրական «աղբյուրը»: Տարիներ անց ճամփորդն իջնում է լեռներից և սկսում աշխարհով մեկ տարածել Տարու արջի պայքարի արվեստը մեզ հայտնի՝ որպես «սամբո»,- ասված է հաղորդագրությունում:

Символом чемпионата мира по самбо, который пройдет в Ереване, станет Тару.
Символом чемпионата мира по самбо, который пройдет в Ереване 10-12 ноября, является Тару, сообщает Федерация самбо Армении.
«В армянских верованиях медведь был объектом силы, самоисцеления и поклонения. Согласно одному из мифов, в горах Армении находилось озеро «Ардчи ахбуйр», десятикратно умножавшее жизненную силу. Источник охранял медведь по имени Тару, чья огромная сила позволяла ему пробивать любые скалы и утесы. Тару не позволял никому приближаться к воде, чтобы сила внезапно не усилила зло.
Говорят, однажды путнику удается найти источник Медведя, но победить Тару он не может. Отважный путешественник вскоре становится учеником Тару, узнав от него истинный «источник» силы. Спустя годы путешественник спускается с гор и начинает распространять по миру медвежье боевое искусство Тару, известное нам как «самбо», - говорится в сообщении.