Վստահ եմ՝ տղաները հասկանում են այս խաղի նշանակությունը. Ալեքսանդր Պետրակով
Հոկտեմբերի 16-ին Ստրումիցայի «Բլագոյ Իստատով» մարզադաշտի մամուլի ասուլիսների սրահում կայացավ Հայաստանի ազգային հավաքականի գլխավոր մարզիչ Ալեքսանդր Պետրակովի և պաշտպան Նաիր Թիկնիզյանի նախախաղային մամուլի ասուլիսը:
(հարց Ալեքսանդր Պետրակովին և Նաիր Թիկնիզյանին)
- Ի՞նչ սպասումներ ունեք վաղվա խաղից։
Ալեքսանդր Պետրակով
- Ես կարողացա գտնել ճիշտ բառեր իմ տղաներին մոտիվացնելու համար։ Վաղը նրանք պետք է մարտական լինեն ու դրսևորեն անձնվեր խաղ։ Մեզ սպասվում է շատ հետաքրքիր հանդիպում, քանի որ վստահ եմ՝ նրանք հասկանում են այս խաղի նշանակությունը։
Նաիր Թիկնիզյան
- Մեր ընտրանու համար չկան ընկերական հանդիպումներ։ Եթե մենք հագնում ենք ազգային հավաքականի շապիկը, դա նշանակում է, որ խաղը կարևոր է։ Վաղը մենք պետք է ներդնենք մեր ուժերի հարյուր տոկոսը: Դա կօգնի երկրպագուների աչքերում վերականգնել մեր հեղինակությունը։ Վաղվա խաղից հետո մենք արդեն սահուն կսկսենք պատրաստվել նոյեմբերի 18-ին կայանալիք հանդիպմանը։ Քանի դեռ պահպանում ենք անգամ չնչին հնարավորություն որակավորվելու եզրափակիչ փուլին, մեր սրտերում հույսը չպետք է մարի ու պետք է հավատանք մինչև վերջ մեր նպատակներին: Մենք բոլոր հանդիպումներին տրամադրվելու ենք մաքսիմալ լրջությամբ։
(հարց Ալեքսանդր Պետրակովին)
- Ո՞րն է Ձեր մրցակցի ամենաուժեղ կողմը: Որտեղի՞ց եք սպասում հիմնական սպառնալիքը։
- Մենք դիտել ենք Հյուսիսային Մակեդոնիայի վերջին շրջանի մի շարք հանդիպումներ։ Նոր մարզչի գլխավորությամբ շատ որակյալ ֆուտբոլ են ցուցադրում։ Այս ընթացքում հյուսիսմակեդոնական հավաքականը միայն առաջընթաց է գրանցում, որի հարձակման գիծը բավական ուժեղ է։ Շատ լավ խաղացողներ ունեն, որոնք լավ ակումբներում են հանդես գալիս։ Հյուսիսային Մակեդոնիայի ընտրանին դիտարժան ֆուտբոլ է խաղում: Նրան կարելի է համարել լավ եվրոպական հավաքական, որը, կրկնում եմ, միայն ու միայն առաջընթաց է գրանցում՝ խաղալով որակյալ ֆուտբոլ։

Я уверен, что ребята понимают важность этой игры. Александр Петраков
16 октября в зале пресс-конференций стадиона «Благой Истатов» в Струмице состоялась предматчевая пресс-конференция главного тренера сборной Армении Александра Петракова и защитника Наира Тикнизяна.
(вопрос Александру Петракову и Наиру Тикнизяну)
- Каковы ваши ожидания от завтрашней игры?
Александр Петраков
– Мне удалось найти нужные слова, чтобы мотивировать своих ребят. Завтра они должны проявить боевой дух и показать самоотверженную игру. Нас ожидает очень интересный матч, потому что я уверен, что они понимают важность этой игры.
Наир Тикнизян
– Товарищеских матчей у нашей сборной нет. Если мы носим футболку сборной, значит, игра важна. Завтра мы должны вложить сто процентов наших сил. Это поможет восстановить нашу репутацию в глазах болельщиков. После завтрашней игры начнем готовиться к матчу 18 ноября. Пока у нас сохраняется хотя бы небольшой шанс выйти в финальный этап, надежда в наших сердцах не должна угаснуть, и мы должны верить в свои цели до конца. Мы будем относиться ко всем встречам с максимальной серьезностью.
(вопрос Александру Петракову)
- Что является самой сильной стороной вашего конкурента? Откуда, по вашему мнению, исходит основная угроза?
- Мы посмотрели ряд матчей за последний период Северной Македонии. Под руководством нового тренера они играют в качественный футбол. За это время только прогрессирует сборная Северной Македонии, линия нападения которой достаточно сильна. У них много хороших игроков, которые играют в хороших клубах. Сборная Северной Македонии показывает зрелищный футбол. Ее можно считать хорошей европейской командой, которая, повторюсь, прогрессирует только за счет качественного футбола.