«Երևանը գեղեցիկ քաղաք է, սակայն պակասում է 5 աստղանի մարզադաշտը»․ Պետրակով
Հայաստանի ֆուտբոլի ազգային հավաքականի գլխավոր մարզիչ Ալեքսանդր Պետրակովը Եվրո-2024-ի ընտրական փուլի՝ Խորվաթիայի դեմ խաղից առաջ պատասխանել է լրագրողների հարցերին։
Նրա խոսքով՝ Թուրքիայի հետ խաղից հետո աշխատում են թիմի վերականգնման վրա, իսկ թե ինչի շնորհիվ կարող են հաղթել՝ մարզիչը նշել է․ «Մենք խաղում ենք տանը՝ Երևանում, մեր երկրպագուների համար, դա մեզ կմոտիվացնի, ինչպես նաև խաղային կարգապահության, ինքնանվիրումով հանդես գալու, մարզիչների հրահանգները լսելու և ճիշտ կատարելու միջոցով կարող ենք հաղթել, պակաս կարևոր չի լինի բախտի գործոնը»։
Ազգային ընտրանու գլխավոր մարզիչը նաև հայտնել է, որ Հայաստանի Պրեմիեր լիգայում առաջընթաց կա, մասնավորապես՝ նոր ներդրողներ են հայտնվում։
«Ես, անկեղծ ասած, շատ զարմացած եմ, որ Երևանն այսքան գեղեցիկ քաղաք է, բայց ինչ-որ բան պակասում է՝ խոսքը 5 աստղանի մարզադաշտի մասին է, և ես այդ մասին ասել եմ ՀՖՖ նախագահին։ Այսքան մարդ ցանկանում է գալ ֆուտբոլ նայելու, սակայն համապատասխան մարզադաշտ չկա»,- ասել է Պետրակովը։
Ինչ վերաբերում է նոր ֆուտբոլիստներին, գլխավոր մարզիչը նշել է, որ դեռ չի հասցրել դիտել Հայաստանի երիտասարդական հավաքականի խաղը, սակայն անպայման կդիտի, համապատասխան եզրակացություններ կանի։
«Չեմ ուզում ստել, սակայն Հայաստանի Պրեմիեր լիգայում հանդես եկող ֆուտբոլիստների մեջ առայժմ չկան արժանի ֆուտբոլիստներ, որոնց կարող եմ հրավիրել ազգային հավաքական։ Երիտասարդների հետ նույնպես զրուցել եմ․ այն երիտասարդները, ովքեր տեղափոխվում են արտասահմանյան ակումբներ, խրախուսում եմ, որպեսզի չվախենան և չլճանան այստեղ»,- նշել է նա։
Հիշեցնենք, որ Հայաստան-Խորվաթիա հանդիպումը տեղի կունենա սեպտեմբերի 11-ին և կմենարկի Երևանի ժամանակով 20։00-ին։

The head coach of the Armenian national football team, Alexander Petrakov, answered journalists' questions before the Euro-2024 qualifying round match against Croatia.
According to him, after the match with Turkey, they are working on the team's recovery, and thanks to what they can win, the coach noted. "We are playing at home, in Yerevan, for our fans, it will motivate us, and we can win by playing discipline, self-dedication, listening to the coaches' instructions, and doing it right; the luck factor will not be less important."
The head coach of the national team also said that there is progress in the Premier League of Armenia; in particular, new investors are appearing.
"To be honest, I am shocked that Yerevan is such a beautiful city, but something is missing: it is a 5-star stadium, and I have told the president of FFA about it. "So many people want to come to watch football, but there is no suitable stadium," said Petrakov.
As for the new players, the head coach noted that he has yet to watch the game of the Armenian youth team, but he will watch it and draw appropriate conclusions.
"I don't want to lie, but among the football players playing in the Premier League of Armenia, there are no worthy football players I can invite to the national team. I also talked with young people. I encourage those young people who move to foreign clubs not to be afraid and stay here," he said.