«Երևանը գեղեցիկ քաղաք է, սակայն պակասում է 5 աստղանի մարզադաշտը»․ Պետրակով
Հայաստանի ֆուտբոլի ազգային հավաքականի գլխավոր մարզիչ Ալեքսանդր Պետրակովը Եվրո-2024-ի ընտրական փուլի՝ Խորվաթիայի դեմ խաղից առաջ պատասխանել է լրագրողների հարցերին։
Նրա խոսքով՝ Թուրքիայի հետ խաղից հետո աշխատում են թիմի վերականգնման վրա, իսկ թե ինչի շնորհիվ կարող են հաղթել՝ մարզիչը նշել է․ «Մենք խաղում ենք տանը՝ Երևանում, մեր երկրպագուների համար, դա մեզ կմոտիվացնի, ինչպես նաև խաղային կարգապահության, ինքնանվիրումով հանդես գալու, մարզիչների հրահանգները լսելու և ճիշտ կատարելու միջոցով կարող ենք հաղթել, պակաս կարևոր չի լինի բախտի գործոնը»։
Ազգային ընտրանու գլխավոր մարզիչը նաև հայտնել է, որ Հայաստանի Պրեմիեր լիգայում առաջընթաց կա, մասնավորապես՝ նոր ներդրողներ են հայտնվում։
«Ես, անկեղծ ասած, շատ զարմացած եմ, որ Երևանն այսքան գեղեցիկ քաղաք է, բայց ինչ-որ բան պակասում է՝ խոսքը 5 աստղանի մարզադաշտի մասին է, և ես այդ մասին ասել եմ ՀՖՖ նախագահին։ Այսքան մարդ ցանկանում է գալ ֆուտբոլ նայելու, սակայն համապատասխան մարզադաշտ չկա»,- ասել է Պետրակովը։
Ինչ վերաբերում է նոր ֆուտբոլիստներին, գլխավոր մարզիչը նշել է, որ դեռ չի հասցրել դիտել Հայաստանի երիտասարդական հավաքականի խաղը, սակայն անպայման կդիտի, համապատասխան եզրակացություններ կանի։
«Չեմ ուզում ստել, սակայն Հայաստանի Պրեմիեր լիգայում հանդես եկող ֆուտբոլիստների մեջ առայժմ չկան արժանի ֆուտբոլիստներ, որոնց կարող եմ հրավիրել ազգային հավաքական։ Երիտասարդների հետ նույնպես զրուցել եմ․ այն երիտասարդները, ովքեր տեղափոխվում են արտասահմանյան ակումբներ, խրախուսում եմ, որպեսզի չվախենան և չլճանան այստեղ»,- նշել է նա։
Հիշեցնենք, որ Հայաստան-Խորվաթիա հանդիպումը տեղի կունենա սեպտեմբերի 11-ին և կմենարկի Երևանի ժամանակով 20։00-ին։

«Ереван – красивый город, но ему не хватает пятизвездочного стадиона». Петраков
Главный тренер сборной Армении по футболу Александр Петраков ответил на вопросы журналистов перед матчем отборочного раунда Евро-2024 против Хорватии.
По его словам, после матча с Турцией они работают над восстановлением команды, и благодаря чему смогут побеждать, отметил тренер. "Мы играем дома, в Ереване, для наших болельщиков, это будет мотивировать нас, и мы сможем победить, играя дисциплинированно, самоотверженно, слушая указания тренеров и делая все правильно, фактор удачи также не менее важен. "
Главный тренер сборной также сообщил, что в Премьер-лиге Армении есть прогресс, в частности, появляются новые инвесторы.
«Честно говоря, я очень удивлен, что Ереван такой красивый город, но в нем чего-то не хватает: А именно 5-звездочного стадиона, и я сказал об этом президенту ФФА. "Так много людей хотят прийти посмотреть футбол, но подходящего стадиона нет", - сказал Петраков.
Что касается новых игроков, то главный тренер отметил, что пока не смотрел игру молодежной сборной Армении, но обязательно посмотрит ее и сделает соответствующие выводы.
"Не хочу врать, но среди футболистов, выступающих в Премьер-лиге Армении, на данный момент нет достойных футболистов, которых я мог бы пригласить в сборную. Я также общался с молодежью. Я призываю тех молодых людей, которые переезжают в зарубежные клубы, не бояться и оставаться здесь", - сказал он.
Напоминаем, что матч Армения-Хорватия состоится 11 сентября и начнется в 20:00 по ереванскому времени.