«Արթիկը»՝ բասկետբոլի Ա-լիգայի կանոնավոր առաջնության հաղթող
Բասկետբոլի Ա-լիգայի կանոնավոր առաջնության հաղթողի կոչմանն արժանացել է «Արթիկը»: Դիտարժան ու լարված պայքարում թիմը եզրափակչում կարողացել է 95:86 հաշվով առավելության հասնել «Ուրարտուի» նկատմամբ և նվաճել չեմպիոնությունը:
Հանդիպման ամենաարժեքավոր բասկետբոլիստ է ճանաչվել «Արթիկ» թիմի խաղացող Խավիեր Ուոմաքը: Նա վաստակել է 24 միավոր, 6 անգամ կատարել արդյունավետ փոխանցում և 22 անգամ տիրել օղակից անդրադարձող գնդակին:
Երրորդ տեղի համար խաղում էլ ուժեղ են գտնվել ԲԿՄԱ-ի բասկետբոլիստները, որոնք «Դվինի» դեմ ողջ հանդիպման ընթացում զիջելիս են եղել մրցակցին, սակայն վերջնամասում կամային որակների շնորհիվ ընդամենը 3 միավորի տարբերությամբ առավելության են հասել մրցակցի նկատմամբ՝ 94:91:
Հանդիպման ամենաարժեքավոր բասկետբոլիստի կոչմանն արժանացել է ԲԿՄԱ թիմի խաղացող Յուրա Մելիքյանը: Նա վաստակել է 19 միավոր, 5 անգամ կատարել արդյունավետ փոխանցում, 21 անգամ տիրել օղակից անդրադարձող գնդակին:
Հաղթողներին պարգևատրել է Ա-լիգայի նախագահ Արա Պողոսյանը: Որոշվել են նաև անհատական պայքարում լավագույնները: Մրցաշարի ամենաարժեքավոր բասկետբոլիստը Դավիթ Խաչատրյանն է («Արթիկ»), մարզիչը՝ Գոռ Մովսիսյանը («Արթիկ»), լավագույն երիտասարդ բասկետբոլիստը՝ Հայկ Կարախանյանը («Արթիկ»), լավագույն հայ բասկետբոլիստը և լավագույն խաղարկողը՝ Դանիիլ Գևորգյանը («Ուրարտու»):
Արա Պողոսյանն, ամփոփելով մրցաշարն, ընդգծում է՝ չէր էլ կարող պատկերացնել, որ կիսաեզրափակիչներն ու եզրափակիչն այդքան հետաքրքիր կարող են ստացվել:
«3-րդ տեղի պայքարը ևս դիտարժան էր, հաղթողը որոշվեց վերջին վայրկյաններին, եզրափակիչն էլ մինչև վերջ լարվածության մեջ պահեց ու հայտնի չէր, թե ով կլինի առաջինը: «Արթիկն» ուժեղ գտնվեց, որովհետև 6 հոգով էր հանդես գալիս, 5-ը խաղադաշտում էին, իսկ 6-րդը երկրպագուներն էին, որոնք մեծ քանակությամբ ժամանել էին աջակցելու»,- խոստովանում է Պողոսյանը:
Ա-լիգայի ավարտված առաջնության լավագույն մարզիչ Գոռ Մովսիսյանը, որն «Արթիկի» հետ նվաճել է չեմպիոնական տիտղոսը, նշում է՝ թիմային անտրտունջ աշխատանքի ու երկրպագուների աջակցության շնորհիվ են իրենք կարողացել լավ մրցաշրջան անցկացնել:
«Շատ բարդ եզրափակիչ ստացվեց, բայց ի վերջո գտանք մրցակցին փակելու ճանապարհը, ինչի շնորհիվ էլ հաղթեցինք»,- ասում է մարզիչը:
Նրա խոսքով՝ Ա-լիգան շատ դիտարժան է ստացվել, մանավանդ՝ փլեյ-օֆֆի հանդիպումները: Գոռ Մովսիսյանը նշում է՝ գոհ է իր բոլոր բասկետբոլիստներից, որոնք աչքի են ընկել արդյունավետ ու դիտարժան խաղով. «Անկրկնելի կենտրոնական ունենք՝ Դավիթ Խաչատրյանը, Ուոմաք եղբայրները շատ լավ խաղացին, սկզբում չէին հարմարվում հայաստանյան բասկետբոլին ու Արթիկի պայմաններին, բայց հետո սկսեցին լավ հանդես գալ և թիմը հարազատի պես ընդունել: Իր ուրույն տեղն ունի պաշտպան Մխիթար Վարդանյանը, իսկ Հայկազ Գրիգորյանը շատ լավ գաղտնի փոխանցումներ է կատարում: Ու, իհարկե, մեր երիտասարդները, որոնք հեռանկարային են և մի քանի տարի անց կփայլեն»:

"Artik," the winner of the A-League regular championship of basketball
"Artik" was awarded the title of the winner of the A-League basketball regular season. In a spectacular and intense battle, the team won the championship with a score of 95:86 over "Urartu" in the final.
"Artik" team player Xavier Womack was named the most valuable basketball player of the match. He scored 24 points, had 6 assists, and 22 rebounds.
In the match for third place, the basketball players of BCMA were strong. They were behind the opponent during the game against "Dvin," but thanks to their willful qualities in the end, they gained an advantage over the opponent with a difference of only 3 points, 94:91.
The title of the most valuable basketball player of the match was awarded to Yura Melikyan, a player of the BCMA team. He scored 19 points, had 5 assists, and 21 rebounds.
A-League President Ara Poghosyan awarded the winners. The best in the individual competition were also determined. The most valuable basketball player of the tournament is Davit Khachatryan ("Artik"), the coach is Gor Movsisyan ("Artik"), the best young basketball player is Hayk Karakhanyan ("Artik"), the best Armenian basketball player and best player is Daniil Gevorgyan ("Urartu").
Summing up the tournament, Ara Poghosyan emphasizes that he could not have imagined the semi-finals and the final could be so interesting.
"The fight for the 3rd place was also spectacular, the winner was decided in the last seconds, the final was tense until the end and it was not known who would be the first. "Artik" was strong because it played with 6 people, 5 were on the field, and the 6th were the fans, who came in large numbers to support," Poghosyan admits.
Gor Movsisyan, the best coach of the finished A-League championship, who won the championship title with "Artik," says that they were able to have a good season thanks to the team's hard work and the fans' support.
"It turned out to be a very difficult final, but in the end we found a way to close the opponent, thanks to which we won," says the coach.
According to him, the A-League turned out to be very spectacular, especially the playoff matches. Gor Movsisyan notes that he is satisfied with all his basketball players, who stood out with a practical and stunning game. "We have a unique center, Davit Khachatryan; the Womack brothers played very well, at first they didn't adapt to Armenian basketball and the conditions of Artik, but then they started to perform well and accepted the team like a family member. Defender Mkhitar Vardanyan has his own place, and Haykaz Grigoryan makes very good secret passes. And, of course, our young people, who are promising and will shine in a few years."