Գարիկ Կարապետյանը՝ ծանրամարտի Եվրոպայի Մ20 տարեկանների առաջնության հաղթող
Հայաստանի ծանրամարտի հավաքականի անդամ Գարիկ Կարապետյանը (102 կգ) ոսկե մեդալ է նվաճել Ռումինիայի մայրաքաղաք Բուխարեստում ավարտին մոտեցող ծանրամարտի Եվրոպայի Մ20 և Մ23 առաջնությունում:
Մինչև 20 տարեկանների պայքարում հայ ծանրորդը երկամարտում գրանցել է 386 կգ (181+205) արդյունք և կանգնել պատվո հարթակի առաջին աստիճանին: Պոկում ու հրում վարժություններում ևս Կարապետյանն արժանացել է փոքր ոսկե մեդալների:
Հիշեցնենք՝ Գարիկ Կարապետյանը չեմպիոնի կոչմանն արժանացել էր նաև ապրիլին Երևանում անցկացված Եվրոպայի մեծահասակների առաջնությունում՝ երկամարտի 392 կգ արդյունքով:
Այսօր՝ օգոստոսի 2-ին, Մ20 տարեկանների պայքարում մրցահարթակ դուրս կգա Ջուլիետա Ավանեսյանը (+87 կգ), իսկ Մ23 տարեկանների պայքարում մեդալների համար կպայքարեն Լիանա Գյուրջյանը (87 կգ), Պետրոս Պետրոսյանը և Յաշա Մինասյանը (109 կգ):
Հիշեցնենք՝ Մ23 տարեկանների պայքարում ավելի վաղ երկամարտի ոսկե մեդալներին արժանացել են Ռաֆիկ Հարությունյանը (81 կգ) և Գառնիկ Չոլակյանը (61 կգ), իսկ Կարեն Մարգարյանը (81 կգ) դարձել է արծաթե մեդալակիր:
Մինչև 20 տարեկանների պայքարում էլ չեմպիոնի կոչմանն արժանացել է Սուրեն Գրիգորյանը (89 կգ): Տիգրան Կարապետյանը (67 կգ), Գոռ Սահակյանը (73 կգ) և Էմմա Պողոսյանը (81 կգ) նվաճել են արծաթե մեդալներ, իսկ Ալեքսանդրա Գրիգորյանը (58կգ), Սեյրան Խուդանյանը (55 կգ), Մերուժան Եղոյանը (61 կգ), Մարտին Պողոսյանը (73 կգ) և Մնացական Աբրահամյանը (81 կգ) դարձել են բրոնզե մեդալակիրներ:

Garik Karapetyan, winner of the European U20 Weightlifting Championship
Garik Karapetyan, a member of the Armenian weightlifting team (102 kg), won a gold medal at the European U20 and U23 weightlifting championship, which is about to end in Bucharest, the capital of Romania.
In the under-20 competition, the Armenian weightlifter registered a result of 386 kg (181+205) and stood on the first step of the podium. Karapetyan also won miniature gold medals in snatch and push exercises.
To remind you, Garik Karapetyan was also awarded the champion title in the European senior championship held in Yerevan in April, resulting in 392 kg in the two-fight event.
Today, August 2, Julieta Avanesyan (+87 kg) will compete in the U20 competition, while Liana Gyurjian (87 kilograms), Petros Petrosyan, and Yasha Minasyan (109 kg) will compete for medals in the U23 competition.
It should be noted that Rafik Harutyunyan (81 kg) and Garnik Cholakyan (61 kg) won the gold medals in the U23 competition earlier, while Karen Margaryan (81 kg) won the silver medal.