Ծանրորդ Գառնիկ Չոլակյանը՝ Եվրոպայի Մ23 տարեկանների առաջնության հաղթող
Ծանրորդ Գառնիկ Չոլակյանը ոսկե մեդալ է նվաճել Բուխարեստում ընթացող ծանրամարտի Եվրոպայի Մ23 տարեկանների առաջնության 61 կգ քաշայինների պայքարում՝ երկամարտում գրանցելով 255 կգ արդյունք (140+255): Պոկում և հրում վարժություններում ևս Չոլակյանն արժանացել է փոքր ոսկե մեդալներին:
Մ20 տարեկանների պայքարում Հայաստանի ներկայացուցիչ, 61 կգ քաշային Մերուժան Եղոյանը երկամարտի 254 կգ (110+144) արդյունքով դարձել է բրոնզե մեդալակիր: Հրում վարժությունում Եղոյանը նաև փոքր արծաթե մեդալ է նվաճել:
Բուխարեստում ընթացող առաջնությունում Հայաստանի առաջին մեդալն ավելի վաղ նվաճել էր 55 կգ քաշային Սեյրան Խուդանյանը: Մինչև 20 տարեկանների պայքարում Խուդանյանը երկամարտի 216 կգ (95+121) արդյունքով կանգնել էր պատվո հարթակի երրորդ աստիճանին ու դարձել բրոնզե մեդալակիր: Հրում վարժությունում ևս Խուդանյանը փոքր բրոնզե մեդալ էր նվաճել:
Նշենք՝ Հայաստանի հավաքականները մեծաքանակ կազմով են մեկնել մրցավայր. Մ20 տարեկանների հավաքականի կազմում հանդես կգան նաև Տիգրան Կարապետյանը (67 կգ), Գոռ Սահակյանը, Մարտին Պողոսյանը (երկուսն էլ՝ 73 կգ), Մնացական Աբրահամյանը (81 կգ), Սուրեն Գրիգորյանը (89 կգ), Ֆելիքս Գևորգյանը (96 կգ), Գարիկ Կարապետյանը (102 կգ), պահեստայիններ են Աշոտ Մովսիսյանը և Վազգեն Գրիգորյանը (+109 կգ):
Կանանց թիմում ընդգրկված են Ալեքսանդրա Գրիգորյանը (59 կգ), Անուշ Արշակյանը (64 կգ), Ալինա Սուքիասյանը (71 կգ), Աննա Ամրոյանը (76 կգ), Էմմա Պողոսյանը (81 կգ), Մարգարիտա Առաքելյանը (87 կգ) և Ջուլիետա Ավանեսյանը (+87 կգ)։
Մ23 տարեկանների հավաքականի կազմում մրցահարթակ դուրս կգան Ռաֆիկ Հարությունյանը, Կարեն Մարգարյանը (երկուսն էլ՝ 81 կգ), Գևորգ Ղահրամանյանը (89 կգ, պահեստային), Արա Աղանյանը (96 կգ), Պետրոս Պետրոսյանը, Յաշա Մինասյանը (երկուսն էլ՝ 109 կգ), Լիանա Գյուրջյանը (87 կգ), Լուիզա Սահրադյանը, Մերի Թումասյանը (երկուսն էլ՝ +87 կգ)։

Тяжелоатлет Гарник Чолакян, победитель юношеского чемпионата Европы
Тяжелоатлет Гарник Чолакян завоевал золотую медаль в весовой категории 61 кг на чемпионате Европы по тяжелой атлетике до 23 лет в Бухаресте, зафиксировав результат 255 кг (140+255) в двоеборье. Чолакян также завоевал малые золотые медали в упражнениях на рывок и толчок.
Меружан Егоян, представитель Армении, вес 61 кг, завоевал бронзовую медаль в соревнованиях U20 с результатом 254 кг (110+144). Егоян также завоевал малую серебряную медаль в упражнении толчок.
Ранее Сейран Худанян завоевал первую медаль Армении в весовой категории до 55 кг в Бухаресте. В соревнованиях среди юношей до 20 лет Худанян поднялся на третью ступень почетной площадки с результатом 216 кг (95+121) в сумме двоеборья и ста бронзовым призером. Худанян также завоевал малую бронзовую медаль в упражнении толчок.
Следует отметить, что сборные Армении выехали на соревнования в большом составе. В молодежной сборной также выступят Тигран Карапетян (67 кг), Гор Саакян, Мартин Погосян (оба 73 кг), Мнацакан Абрамян (81 кг), Сурен Григорян (89 кг), Феликс Геворкян (96 кг), Гарик Карапетян. (102 кг), запасные – Ашот Мовсисян и Вазген Григорян (+109 кг).
В женскую сборную вошли Александра Григорян (59 кг), Ануш Аршакян (64 кг), Алина Сукиасян (71 кг), Анна Амроян (76 кг), Эмма Погосян (81 кг), Маргарита Аракелян (87 кг) и Джульета Аванесян (+ 87 кг).
В составе сборной до 23 лет выступят Рафик Арутюнян, Карен Маргарян (оба 81 кг), Геворг Каграманян (89 кг, резерв), Ара Аганян (96 кг), Петрос Петросян, Яша Минасян (оба 109 кг), Лиана выступят в составе сборной до 23 лет. кг), Луиза Сахрадян, Мэри Тумасян (обе +87 кг).