Հայաստանի ներկայացուցիչները մեկնել են Կոնգո՝ մասնակցելու Ֆրանկոֆոնիայի 9-րդ միջազգային խաղերին
Կոնգոյի Դեմոկրատական Հանրապետության մայրաքաղաք Կինշասայում հուլիսի 26-ից օգոստոսի 6-ը կանցկացվեն Ֆրանկոֆոնիայի 9-րդ միջազգային խաղերը, որին Հայաստանը՝ ԿԳՄՍ նախարարության աջակցությամբ, կմասնակցի մեծաքանակ պատվիրակությամբ:
5 մարզաձևում Հայաստանը կներկայացնի 19 մարզիկ, որոնք իրենց ուժերը կչափեն աթլետիկա, ազատ ոճի ըմբշամարտ, ձյուդո, սեղանի թենիս և հեծանվային սպորտ մարզաձևերում:
Հայաստանի պատվիրակությունը՝ ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարի տեղակալ Կարեն Գիլոյանի ղեկավարությամբ, արդեն մեկնել է մրցավայր:
Աթլետիկայի թիմի կազմում ընդգրկված են Լևոն Աղասյանը (եռացատկ), Գոռ Բեգլարյանը (հեռացատկ), Ռոման Ալեքսանյանը (800 մետր վազք), Դավիթ Սարգսյանը (200 և 400 մետր վազք), Յանա Սարգսյանը (հեռացատկ և եռացատկ), Էլլադա Ալավերդյանը (800 մետր վազք) և Մարիաննա Բաղյանը (100 և 200 մետր վազք)։
Հայաստանի ազատ ոճի ըմբշամարտի հավաքականի կազմում 5 մարզիկ է ընդգրկված՝ Առաքել Մովսեսյանը (57 կգ), Վրեժ Գևորգյանը (61 կգ), Հրաչյա Մարգարյանը (65 կգ), Գևորգ Մխեյանը (70 կգ) և Ռազմիկ Սիմոնյանը (79 կգ):
Ձյուդոյի երիտասարդական թիմի կազմում ընդգրկված են Աշիկ Անդրեյանը, Մեսրոպ Նիկոյանը և Գոռ Կարապետյանը: Նախապատրաստվելով Ֆրանկոֆոնիայի խաղերին՝ ձյուդոիստները հուլիսի 8-20-ն ուսումնամարզական հավաք են անցկացրել Ռուսաստանի Դաշնության Տուապսե քաղաքում՝ գլխավոր մարզիչ Հովհաննես Դավթյանի ղեկավարությամբ:
Երկուական մարզիկ էլ ընդգրկված է հեծանվային սպորտի և սեղանի թենիսի թիմերում: Մրցավայր են մեկնել հեծանվորդներ Խաչիկ Շարյանը և Վահե Վիրաբյանը, ինչպես նաև սեղանի թենիսի ներկայացուցիչներ Ավետ Վասիլյանը և Ռիմա Խլղաթյանը:
Նշենք՝ չորս տարին մեկ անցկացվող խաղերին մասնակցելու իրավունք ունեն Ֆրանկոֆոնիայի միջազգային կազմակերպության 88 լիիրավ անդամ և դիտորդ պետությունների 18-35 տարեկան ֆրանսախոս երիտասարդները: Այս տարի մասնակցության հայտ է ներկայացրել 38 երկիր, այդ թվում՝ Հայաստանը (արդեն 4-րդ անգամ): Մասնակից երիտասարդները մրցելու են մշակույթի և սպորտի տարբեր ուղղություններով, լավագույններն արժանանալու են մրցանակների:
Հայաստանը 2009 թվականից ակտիվորեն մասնակցում է Ֆրանկոֆոնիայի խաղերին: Մեր երկրի ներկայացվածությունը խաղերին նպաստում է Ֆրանկոֆոնիայի միջազգային կազմակերպության հետ համագործակցության զարգացմանը և խթանում համատեղ նոր ծրագրերի իրականացումը:

IX Международные игры франкофонии пройдут в Киншасе, столице Демократической Республики Конго, с 26 июля по 6 августа.
В 5 видах спорта Армению представят 19 спортсменов, которые будут соревноваться в легкой атлетике, вольной борьбе, дзюдо, настольном теннисе и велоспорте.
Делегация Армении под руководством заместителя министра образования, науки, культуры и спорта Карена Гилояна уже вылетела к месту проведения соревнований.
В сборную по легкой атлетике входят Левон Агасян (тройной прыжок), Гор Бегларян (прыжки в длину), Роман Алексанян (бег на 800 метров), Давид Саркисян (бег на 200 и 400 метров), Яна Саркисян (прыжки в длину и тройной прыжок), Эллада Алавердян (бег на 800 метров). метр) и Марианна Багян (бег на 100 и 200 метров).
В состав сборной Армении по вольной борьбе входят 5 спортсменов: Аракел Мовсесян (57 кг), Вреж Геворкян (61 кг), Грачья Маргарян (65 кг), Геворг Мхеян (70 кг) и Размик Симонян (79 кг).
В молодежную сборную по дзюдо входят Ашик Андреян, Месроп Никоян и Гор Карапетян. В рамках подготовки к Играм Франкофонии дзюдоисты 8-20 июля провели учебно-тренировочный сбор в Туапсе, Россия, под руководством главного тренера Ованеса Давтяна.
По 2 спортсмена, состоят в командах по велоспорту и настольному теннису. На соревнования отправились велосипедисты Хачик Шарьян и Ваге Вирабян, а также представители настольного тенниса Авет Василян и Рима Хлгатян.
Следует отметить, что франкоязычная молодежь в возрасте от 18 до 35 лет из 88 полноправных членов и государств-наблюдателей Международной организации франкофонии имеет право участвовать в играх, проводимых раз в четыре года. В этом году заявки на участие подали 38 стран, в том числе и Армения (уже 4-й раз). Участвующие молодые люди будут соревноваться в разных направлениях культуры и спорта, лучшие получат призы.
Армения активно участвует в Играх Франкофонии с 2009 года. Представительство нашей страны на Играх способствует развитию сотрудничества с Международной организацией франкофонии и способствует реализации новых совместных проектов.