Հայ թենիսիստուհիները 11 թիմերի պայքարում զբաղեցրել են 2-րդ հորիզոնականը
Հայաստանի թենիսի կանանց հավաքականը հունիսի 19-24-ը տպավորիչ ելույթներ է ունեցել Հյուսիսային Մակեդոնիայի մայրաքաղաք Սկոպյեում անցկացված ոչ պաշտոնական աշխարհի գավաթի թիմային խաղարկությունում (ITF Billie Jean King Cup): Հայաստանի թիմը մասնակցել է եվրոպական գոտու երրորդ խմբի մրցաշարին և 11 թիմերի պայքարում զբաղեցրել է երկրորդ հորիզոնականը:
ԿԳՄՍ նախարարի տեղակալը շնորհավորել է մարզուհիներին տպավորիչ ելույթների ու գրանցած բարձր արդյունքների կապակցությամբ.
«Լավ է, որ թենիսում այսպիսի հաջողություն ունենք. սա շատ լուրջ նվաճում է: Բավական երիտասարդ թիմ ունենք: Վստահ եմ՝ հետագայում կխաղանք բարձր լիգայում ու դա կդիտվի որպես օրինաչափություն, և ոչ պատահականություն»,- ասել է Կարեն Գիլոյանը:
ԿԳՄՍ նախարարի տեղակալը հետաքրքրվել է թենիսիստների առաջիկա ծրագրերից, տեղեկացել, որ նրանցից շատերը բարձրագույն կրթություն են ստանում ԱՄՆ-ի համալսարաններում: Կարեն Գիլոյանը հույս է հայտնել, որ ուսումնառությունն ավարտելուց հետո հայ մարզուհիները կշարունակեն խաղալ ու տարբեր մրցահարթակներում բարձր պահել Հայաստանի մարզական պատիվը:
Նշենք՝ հայ թենիսիստները Ա ենթախմբում միևնույն 2։1 հաշվով 4 հաղթանակ են տարել Լյուքսեմբուրգի, Կիպրոսի, Չեռնոգորիայի և Սան Մարինոյի թիմերի նկատմամբ, դուրս են եկել եզրափակիչ, որտեղ, սակայն, դժվարին պայքարում 1-2 հաշվով զիջել են Հյուսիսային Մակեդոնիայի թիմին ու չեն կարողացել բարձրանալ երկրորդ խումբ:

Армянские теннисистки заняли 2-е место в соревновании 11 команд
Женская сборная Армении по теннису впечатляюще выступила в неофициальном командном зачете Кубка мира (ITF Billie Jean King Cup), проходившем в Скопье, столице Северной Македонии. Сборная Армении приняла участие в турнире третьей группы европейской зоны и заняла второе место в соревновании 11 команд.
Заместитель министра ОНКС поздравил спортсменок с ярким выступлением и высокими результатами. «Хорошо, что у нас такие успехи в теннисе. это очень серьезное достижение. У нас довольно молодая команда. Я уверен, что в будущем мы будем играть в высшей лиге, и это будет рассматриваться как закономерность, а не случайность", - сказал Карен Гилоян.
Заместитель министра ОНКС поинтересовался дальнейшими планами теннисисток, узнав, что большинство из них получают высшее образование в университетах США. Карен Гилоян выразил надежду, что после окончания учебы армянские спортсменки продолжат выступать и отстаивать спортивную честь Армении на различных соревнованиях.
Следует отметить, что армянские теннисистки одержали 4 победы над командами Люксембурга, Кипра, Черногории и Сан-Марино в подгруппе А с одинаковым счетом 2:1 во второй группе.