Հայտնի է՝ որտեղ տեղի կունենա Թուրքիա-Հայաստան ֆուտբոլային հանդիպումը
Ֆուտբոլի Եվրոպայի 2024 թվականի առաջնության ընտրական մրցաշարի D խմբում Թուրքիան Հայաստանի հետ պատասխան հանդիպումը կանցկացնի սեփական հարկի տակ սեպտեմբերի 8-ին։
Հավաքականների առաջին դիմակայությունը եղել էր Երևանում, որտեղ Հայաստանի ընտրանին մցրակցին զիջել էր 1 ։ 2 հաշվով։ Թուրքիայի ֆուտբոլի ֆեդերացիայի տեղեկացմամբ՝ ֆուտբոլային հանդիպումը կանցկացվի  Էսքիշեհիր քաղաքի Աթաթուրքի անվան մարզադաշտում։
Նշենք, որ Էսքիշեհիր քաղաքը գտնվում է Թուրքիայի հյուսիսարևմտյան մասում՝ մայրաքաղաք Անկարայից 250կմ հեռավորության վրա։

It is known where the Turkey-Armenia football match will take place
In group D of the 2024 European Football Championship qualifying tournament, Turkey will hold the return match with Armenia under its roof on September 8. This is reported by ermenihaber. am.
The first confrontation between the national teams was in Yerevan, where the Armenian national team lost to the opponent by a 1 . 2 score. According to the Turkish Football Federation, the football match will be held at the Ataturk Stadium in Eskişehir.
It should be noted that the city of Eskişehir is located in the northwestern part of Turkey, 250 km from the capital Ankara.