Երևանում կանցկացվի ազատ ոճի ըմբշամարտի միջազգային մրցաշար
Հունիսի 14-17-ը Երևանում կանցկացի ԽՍՀՄ սպորտի վաստակավոր վարպետ օլիմպիական խաղերի արծաթե մեդալակիր Եվրոպայի չեմպիոն Ստեփան Սարգսյանին նվիրված ազատ ոճի ըմբշամարտի 25-րդ միջազգային մրցաշարը:
Կառավարությունն ընդունել է որոշում մրցաշարի կազմակերպման և անցկացման նպատակով 49460.0 հազար դրամ տրամադրելու վերաբերյալ: Ըստ հիմնավորման՝ վերջին տարիներին ազատ ոճի ըմբշամարտ մարզաձևը գրանցել է մեծ հաջողություններ. 2023 թ. Եվրոպայի չեմպիոն են դարձել՝ Արսեն Հարությունյանը և Վազգեն Թևանյանը, 2022 թ. երիտասարդների և մինչև 23 տարեկանների աշխարհի չեմպիոն՝ Արսեն Հարությունյանը, Վազգեն Թևանյանը և երիտասարդների Եվրոպայի հաղթողներ դարձան Մուշեղ Մկրտչյանը, Լյովա Գևորգյանը: Հաշվի առնելով այս բոլոր հանգամանքները, ինչպես նաև Հայաստանի ըմբշամարտի ֆեդերացիայի ավանդույթները և զարգացման ուղիները՝ միջազգային ֆեդերացիան առաջարկել է Հայաստանում անցկացնել Ստեփան Սարգսյանին նվիրված ազատ ոճի ըմբշամարտի միջազգային մրցաշարը:
Միջազգային մրցաշարին ակնկալվում է շուրջ 15 երկիր 140 մասնակիցների մասնակցություն: Միջազգային մրցաշարի անցկացումն իր կարևոր տեղն ունի մարզաձևի զարգացման և մասսայականացման գործում, ինչի արդյունքում Հայաստանի Հանրապետությունն ավելի ճանաչելի կդառնա միջազգային մարզական հարթակներում որպես առաջատար երկիր՝ ապահովելով երկրի մարզական հեղինակության բարձրացումը, Հայաստան-Սփյուռք կապերի ամրապնդումը:Միևնույն ժամանակ այն կնպաստի մշակութային արժեքների և տուրիզմի զարգացմանը՝ այդ թվում հյուրանոցային, մշակույթային կենտրոնների և մարզական կառույցների վերականգմանը՝ իր հերթին նպաստելով տնտեսության համընթաց զարգացմանը:

В Ереване пройдет международный турнир по вольной борьбе
14-17 июня в Ереване пройдет 25-й международный турнир по вольной борьбе, посвященный заслуженному мастеру спорта СССР, серебряному призёру Олимпийских игр, чемпиону Европы Степану Саркисяну.
Правительство приняло решение о выделении 49 460,0 тыс. драмов на организацию и проведение турнира. Согласно обоснованию, вольная борьба в последние годы достигла больших успехов. Арсен Арутюнян и Вазген Теванян стали чемпионами Европы 2022 года. в 2023 году Чемпионами Европы среди юношей и девушек до 23 лет стали Арсен Арутюнян, Вазген Теванян, а также Мушег Мкртчян, Лева Геворкян. Принимая во внимание все эти обстоятельства, а также традиции и пути развития Федерации борьбы Армении, Международная федерация предложила провести в Армении международный турнир по вольной борьбе, посвященный Степану Саркисяну.
Ожидается, что в международном турнире примут участие 140 участников из 15 стран. Важное место в развитии и популяризации спорта занимает проведение международного турнира, в результате чего Республика Армения станет более узнаваемой на международных спортивных площадках как ведущая страна, обеспечивающая повышение спортивного престижа страны, укрепление связей Армения-Диаспора, в то же время будет способствовать развитию культурных ценностей и туризма, включая восстановление гостиниц, культурных центров и спортивных сооружений, способствуя, в свою очередь, параллельному развитию экономики.