Շիրակի մարզպետը հյուրընկալել է Արթուր Ալեքսանյանին
Շիրակի մարզպետ Մուշեղ Մուրադյանը մարզպետի աշխատակազմի պատասխանատուների հետ այսօր հյուրընկալել է հունահռոմեական ոճի ըմբիշ, օլիմպիական չեմպիոն Արթուր Ալեքսանյանին ու ՀՀ վաստակավոր մարզիչ Գևորգ Ալեքսանյանին։ Վերջերս Զագրեբում կայացած Եվրոպայի 2023 թվականի ըմբշամարտի առաջնության 97 կգ քաշայինների եզրափակչում Արթուր Ալեքսանյանը 6-րդ անգամ հռչակվել է Եվրոպայի չեմպիոն։
Մուշեղ Մուրադյանը, ողջունելով մարզիկին ու անձնական մարզչին, շնորհակալություն է հայտնել հերթական հաջողության առթիվ. «Ուզում եմ երախտիքի խոսքեր հղել մեր երկրի, մեր մարզի պատիվը բարձր պահելու համար։ Դուք տքնաջան աշխատանքով կարողացաք բարձր պահել մեր հավաքականի հեղինակությունը։ Քո արարքը, մեծ սխրանք, հերոսություն ու հայրենասիրություն պետք է որակել, քանի որ այս էլ որերորդ անգամ քո շնորհիվ հայոց եռագույնը նորից ծածանվեց, հայոց հիմնը նորից հնչեց ամբողջ աշխարհի մարզասերների առջև։ Կարծում եմ, որ դեռ անելիքներ կան, վստահ եմ, որ առաջիկայում ևս նոր հաղթանակների մասին խոսելու հնարավորություն կունենանք»,- նշել է մարզպետը։
Արթուր Ալեքսանյանն շնորհակալություն է հայտնել ընդունելության համար՝ նշելով, որ մարզիկի համար շատ կարևոր է նմանօրինակ ուշադրությունը, հոգատար վերաբերմունքը, որն առավել պատասխանատու է դարձնում հետագա մրցելույթներին նախապատրաստվելու համար։ Մարզիկը նշել է, որ շարունակելու է անել հնարավոր ամեն ինչ երկրի ու մարզի պատիվը բարձր պահելու համար։
Հայաստանի Հանրապետությունն ըստ արժանվույն ներկայացնելու և մարզական նվաճումներ արձանագրելու համար մարզպետը շնորհակալագրեր ու հուշանվերներ է հանձնել Արթուր և Գևորգ Ալեքսանյաններին։ Հանդիպման ընթացքում մրցելույթից, արդյունքներից և խաղից ստացած տպավորություններից, «Արթուր Ալեքսանյանի անվան հունահռոմեական ըմբշամարտի մանկապատանեկան դպրոց» նոր սպորտային համալիրի կառուցման շինարարական աշխատանքներից, Գյումրիում սպորտային թանգարան ունենալուց բացի, անդրադարձ է եղել նաև սեպտեմբերի 16-ից 24-ը Սերբիայի մայրաքաղաք Բելգրադում անցկացվելիք ըմբշամարտի աշխարհի առաջնությանը, որին մասնակցելու է Արթուր Ալեքսանյանը։ Այն վարկանշային է 2024 թվականին Փարիզի 33-րդ ամառային օլիմպիական խաղերին մասնակցության համար։
Նշենք որ, մինչ օրս մարզական գործունեության ընթացքում օլիմպիական խաղերում, Եվրոպական մարզական խաղերում, աշխարհի և Եվրոպայի առաջնություններում ու համաշխարհային ունիվերսիադայում Արթուր Ալեքսանյանը նվաճել է 25 մեդալ, որից 13-ը ոսկի, 8-ը արծաթ և 4-ը բրոնզ։

Губернатор Ширака принял Артура Алексаняна
Губернатор Ширака Мушег Мурадян вместе с официальными лицами аппарата губернатора принял сегодня борца греко-римского стиля, олимпийского чемпиона Артура Алексаняна и заслуженного тренера РА Геворга Алексаняна. Артур Алексанян в 6-й раз стал чемпионом Европы в финале чемпионата Европы по борьбе 2023 года, который недавно прошел в Загребе, в весовой категории до 97 кг.
Мушег Мурадян, приветствуя спортсмена и личного тренера, поблагодарил его за очередной успех. «Хочу выразить благодарность за защиту чести нашей страны и нашего края. Благодаря упорному труду вам удалось сохранить высокую репутацию нашей команды. Ваш поступок необходимо охарактеризовать как великий подвиг, героизм и патриотизм, ведь уже в четвертый раз благодаря вам вновь развевался армянский триколор, вновь прозвучал гимн Армении перед болельщиками всего мира. Думаю, что есть еще над чем работать, уверен, что в ближайшее время у нас будет возможность поговорить о новых победах", - сказал губернатор.
Артур Алексанян поблагодарил за прием, отметив, что такое внимание и заботливое отношение очень важны для спортсмена, что делает его более ответственным при подготовке к будущим соревнованиям. Спортсмен отметил, что и дальше будет делать все возможное, чтобы отстаивать честь страны и региона.
Чтобы достойно представить Республику Армения и зафиксировать спортивные достижения, губернатор вручил Артуру и Геворгу Алексанянам благодарственные письма и памятные подарки. В ходе встречи помимо впечатлений, полученных от соревнований, результатов и игры, были отмечены работы по строительству нового спортивного комплекса «Школа греко-римской борьбы имени Артура Алексаняна для детей и юношества» в Гюмри. Также обсуждался чемпионат мира по борьбе, который пройдет в столице Сербии Белграде с 16 по 24 сентября, в котором примет участие Артур Алексанян. Это рейтинговый чемпионат для участия в 33-х летних Олимпийских играх в Париже в 2024 году.