ՈւԵՖԱ-ն Թուրքիայում հետընտրական բախումներ է կանխատեսում. ՉԼ եզրափակիչը կարող է Ստամբուլից տեղափոխվել Լիսաբոն
ՈւԵՖԱ-ն բանակցություններ է վարել Չեմպիոնների լիգայի եզրափակիչը Լիսաբոն տեղափոխելու մասին, եթե Ստամբուլում անկարգություններ սկսվեն նախագահական ընտրություններից հետո:
Հունիսի 10-ի եզրափակիչ հանդիպումը նախատեսված է անցկացնել Ստամբուլի Աթաթուրքի անվան մարզադաշտում, սակայն մտահոգություններ կան քաղաքացիական անկարգությունների հեռանկարի վերաբերյալ, եթե նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանի քսանամյա իշխանությունը ավարտվի այս ամսվա ընտրությունների արդյունքներով:
ՈւԵՖԱ-ն չափազանց դժկամությամբ կընդունի եզրափակիչը տեղափոխելու որոշումը, քանի որ եվրոպական ֆուտբոլի ամենամեծ իրադարձությունը Covid-ի պատճառով երկու անգամ արդեն հետաձգվել է Ստամբուլից՝ 2020 և 2021 թվականներին։
Աղբյուրի համաձայն՝ ՈւԵՖԱ-ն արդեն ոչ պաշտոնական հարցում է ուղարկել Պորտուգալիայի ֆուտբոլի ֆեդերացիա՝ եզրափակիչը Լիսաբոնի «Էստադիու դա Լուժ» մարզադաշտում անցկացնելու հնարավորության վերաբերյալ։
Քանի որ Չեմպիոնների լիգայի եզրափակիչը տեղի կունենա երկու շաբաթից էլ պակաս ժամանակահատվածում, ՈՒԵՖԱ-ն, հնարավոր է, ստիպված լինի ուշացած որոշում կայացնել, չնայած կառավարման մարմնին մոտ կանգնած աղբյուրները հինգշաբթի օրը պնդել են, որ չի նախատեսվում հանդիպումը տեղափոխել Թուրքիայից:

UEFA predicts post-election clashes in Turkey; The CL final may be moved from Istanbul to Lisbon
UEFA has held talks about moving the Champions League final to Lisbon if unrest breaks out in Istanbul after the presidential election.
The June 10 final is scheduled at Istanbul's Ataturk Stadium. Still, there are concerns about the prospect of civil unrest if President Recep Tayyip Erdogan's 20-year rule ends in this month's election.
UEFA will be highly reluctant to accept the decision to move the final, as European. Europeanost significant event has already been postponed twice from Istanbul due to Covid, in 2020 and 2021.
According to the source, UEFA has already sent an unofficial inquiry to the Portuguese Football Federation regarding the possibility of holding the final at the Estadio da Luz stadium in Lisbon.
With the Champions League final less than two weeks away, UEFA may have to make a late decision, although sources close to the governing body insisted on Thursday that there are no plans to move the match from Turkey.