Հայ սամբիստները մեդալների ընդհանուր հաշվարկով երկրորդն են Եվրոպայի առաջնությունում
Հայաստանի սամբոյի դեռահասների, պատանիների, երիտասարդների և մեծահասակների հավաքականները 4 ոսկե, 4 արծաթե և 11 բրոնզե մեդալ են նվաճել Իսրայելի Հայֆա քաղաքում անցկացված Եվրոպայի առաջնությունում:
Մեդալային ընդհանուր հաշվարկում հայ սամբիստները երկրորդ տեղն են զբաղեցրել Եվրոպայի առաջնությունում: Առաջնությանն ավելի քան 20 երկրի դեռահասների, պատանիների, երիտասարդների և մեծահասակների հավաքականներ են մասնակցել:
14-16 տարեկան դեռահասների պայքարում Եվրոպայի առաջնության հաղթող է ճանաչվել 53 կգ քաշային Նարեկ Սիմոնյանը: Արծաթե մեդալ է նվաճել 88+ կգ քաշային Դավիթ Բարսեղյանը, բրոնզե մեդալներին արժանացել են 46 կգ քաշային Սամվել Դանիելյանը, 58 կգ քաշային Անդրե Սարդարյանը և 79 կգ քաշային Գոռ Աղասարյանը:
16-18 տարեկան պատանիների պայքարում Եվրոպայի առաջնության հաղթողի տիտղոսը նվաճել է 58 կգ քաշային Արմեն Աղումյանը, արծաթե մեդալակիր է դարձել 71 կգ քաշային Համլետ Պարսամյանը, իսկ բրոնզե մեդալներին արժանացել են 53 կգ քաշային Ալիկ Մեքինյանը, 64 կգ քաշային Էրիկ Գուրջանյանը և 98+ կգ քաշային Էրիկ Սաղաթելյանը: 18-20 տարեկան աղջիկների պայքարում Եվրոպայի առաջնության փոխչեմպիոն է հռչակվել 50 կգ քաշային Աննա Այվազյանը, իսկ 65 կգ քաշային Նանե Հակոբյանը դարձել է բրոնզե մեդալակիր:
Տղամարդկանց մեծահասակների հավաքականի կազմում Եվրոպայի չեմպիոն է հռչակվել Արսեն Խանջյանը (98 կգ), բրոնզե մեդալները նվաճել են 58 կգ քաշային Տիգրան Կիրակոսյանը, 64 կգ քաշային Նարեկ Դալլաքյանն ու 79 կգ քաշային Բորիս Շատվերյանը:
Եվրոպայի չեմպիոնի կոչումը նվաճել է նաև մարտական սամբոյի 98 կգ քաշային Արման Ավանեսյանը: Բրոնզե մեդալակիր է դարձել 58 կգ քաշային Մխիթար Մխիթարյանը: Կանանց թիմի կազմում Եվրոպայի փոխչեմպիոնի տիտղոսը նվաճել է 54 կգ քաշային Վարսիկ Գրիգորյանը:
Հիշեցնենք՝ Իսրայել էին մեկնել նաև մարզիչներ Վովիկ Խոջայանը, Սմբատ Հովհաննիսյանը, Հայկ Ավետիսյանը, մրցավարներ Մարտին Միրզոյանը և Ազատ Անդրյանը:

Армянские самбисты занимают второе место на чемпионате Европы по общему количеству медалей
Молодежная, юношеская, и взрослая сборные Армении по самбо завоевали 4 золотые, 4 серебряные и 11 бронзовых медалей на чемпионате Европы, проходившем в Хайфе, Израиль.
Армянские самбисты заняли второе место на чемпионате Европы по общему количеству медалей. В чемпионате приняли участие молодежные и взрослые команды из более чем 20 стран мира.
53 кг Нарек Симонян признан победителем чемпионата Европы в соревнованиях среди подростков 14-16 лет. Давид Барсегян (88+ кг) завоевал серебряную медаль, Самвел Даниелян (46 кг), Андре Сардарян (58 кг) и Гор Агасарян (79 кг) завоевали бронзовые медали.
В соревнованиях юношей 16-18 лет Армен Агумян завоевал звание победителя чемпионата Европы в весовой категории 58 кг, Гамлет Парсамян  стал серебряным призером в категории 71 кг, а Алик Мекинян в 53 кг, Эрик Гурджанян в 64 кг. и Эрик в 98+ кг были награждены бронзовыми медалями Сагателян. Анна Айвазян (50 кг) была объявлена ​​вице-чемпионкой чемпионата Европы среди девушек 18-20 лет, а Нане Акопян (65 кг) стала бронзовым призером.
В составе взрослой мужской сборной Арсен Ханджян (98 кг) был объявлен чемпионом Европы, Тигран Киракосян (58 кг), Нарек Даллакян (64 кг) и Борис Шатверян (79 кг) завоевали бронзовые медали.
Арман Аванесян также завоевал титул чемпиона Европы по боевому самбо в весе 98 кг. Бронзовым призером стал Мхитар Мхитарян в весовой категории 58 кг. В составе женской сборной Варсик Григорян завоевала титул вице-чемпионки Европы в весовой категории до 54 кг.
Напомним, что в Израиль также отправились тренеры Вовик Ходжаян, Смбат Ованнисян, Айк Аветисян, судьи Мартин Мирзоян и Азат Андрян.