«Ակնկալում էի, որ լավ առաջնություն կստացվի, բայց որ այսքան լավը կլինի, չէի սպասում». ծանրամարտի Եվրոպայի ֆեդերացիայի նախագահ
Ծանրամարտի Եվրոպայի ֆեդերացիայի ղեկավարները տպավորված են Երևանում՝ ապրիլի 15-23-ն անցկացված Եվրոպայի առաջնության կազմակերպվածության բարձր մակարդակով:
Ծանրամարտի Եվրոպայի ֆեդերացիայի նախագահ Անտոնիո Կոնֆլիտին, ամփոփելով Եվրոպայի առաջնությունը, ընդգծում է՝ բացի կազմակերպչական անթերի աշխատանքից, իրեն շատ է տպավորել նաև Կարեն Դեմիրճյանի անվան մարզահամերգային համալիրում հավաքված հանդիսականը:
«Մրցումային բոլոր օրերը հիանալի էին, բայց վերջին օրը, իսկապես, ֆանտաստիկ էր: Հանդիսականները շատ տպավորեցին, տրիբունաները լեփ-լեցուն էին ու հիասքանչ աջակցություն էին ցուցաբերում: Դժվարացա գոնե մեկ ազատ տեղ գտնել տրիբունաներում: Ծանրամարտի համար սա կարևոր ուղերձ էր: Կազմակերպչական առումով ևս ամեն ինչ հիանալի էր: Հպարտ եմ, որ Հայաստանի հետ համատեղ Եվրոպայի ֆեդերացիան ցույց տվեց, որ կարող է ավելի լավ մրցաշար կազմակերպել, քան աշխարհի առաջնությունն է: Ոմանք ասում են՝ սա Օլիմպիական խաղերի մակարդակ էր, քանի որ շատ ավելի լավն էր»,- նշում է Եվրոպայի ֆեդերացիայի նախագահը:
Կոնֆլիտին պատասխանում է նաև այն հարցին՝ արդյո՞ք Հայաստանը հնարավորություն կունենա նորից նմանօրինակ մասշտաբային մրցաշար ընդունելու. «Այո՛, հնարավոր է: Աշխատում ենք ևս մեկ խոշոր միջոցառում Հայաստանում անցկացնելու ուղղությամբ»:
Եվրոպայի ֆեդերացիայի նախագահը խոստովանում է՝ իր սպասելիքները միանգամայն գերազանցվել են. «Եթե անկեղծ, ապա ակնկալում էի, որ լավ առաջնություն կստացվի, բայց որ այսքան լավը կլինի, չէի սպասում: Երբ առաջնությունից առաջ ժամանեցի Հայաստան ու ինձ ցույց տվեցին մրցումային դահլիճը, պայմանները, ես այնքան էլ տպավորված չէի և որոշակի կասկածներ ունեի: Բայց այն ահռելի աշխատանքը, որ Հայաստանն այս ընթացքում կատարեց, իսկապես գովասանքի է արժանի: Ամեն ինչ հիանալի էր»:
Ծանրամարտի Եվրոպայի ֆեդերացիայի փոխնախագահ, Եվրոպայի ֆեդերացիայի մարքեթինգային բաժնի ղեկավար Դավիթ Խիպսիձեն Երևանում անցկացված Եվրոպայի առաջնությունը լավագույններից է համարում:
«Իմ կարծիքով, սա ամենաշքեղ ու անկրկնելի առաջնությունն էր՝ ծանրամարտի Եվրոպայի առաջնությունների պատմության մեջ: Վստահաբար, կարող եմ ասել, որ մենք այստեղ ինչ-որ հրաշք իրագործեցինք: Բացի այն հրաշքից, որ մեզ պարգևում էին մարզիկները, հրաշքի էր նման նաև այն աշխատանքը, որը կատարեցին կազմակերպիչները: Յուրաքանչյուր պահը վայելել ենք: Ինձ համար մեծ պատիվ էր կազմակերպչական աշխատանքների մասնակիցը դառնալ: Շնորհակալ եմ Հայաստանին՝ այս մեծ իրադարձության համար և մեզ դրա մասը դարձնելու համար:
Կարծում եմ եմ՝ այս պահի դրությամբ Հայաստանը՝ Երևանը, 2024 թվականի աշխարհի առաջնությունն ընդունելու լավագույն թեկնածուն է: Իմ հնարավորությունների սահմաններում կանեմ ամեն ինչ, որպեսզի դա տեղի ունենա»,- ընդգծել է վրացի մասնագետը:
Հիշեցնենք՝ ծանրամարտի Եվրեպայի առաջնության թիմային հաշվարկում Հայաստանը առաջին հորիզոնականն է զբաղեցրել: Հայ ծանրորդները երկրամարտում ընդհանուր առմամբ 13 մեդալ են նվաճել՝ 4 ոսկե, 4 արծաթե և 5 բրոնզե:
Մրցումային վերջին օրը՝ ապրիլի 23-ին, Կ. Դեմիրճյանի անվան մարզահամերգային համալիրում 4418 հանդիսական էր ներկա, ինչն ռեկորդային է ծանրամարտի Եվրոպայի առաջնությունների պատմության մեջ:
Նշենք նաև, որ ծանրամարտի Եվրոպայի առաջնության փակման ժամանակ ծանրամարտի Եվրոպայի ֆեդերացիայի նախագահ Անտոնիո Կոնֆլիտին պատվոգրեր է շնորհել ՀՀ վարչապետի աշխատակազմի ղեկավար Արայիկ Հարությունյանին, ՀՀ ԿԳՄՍ նախարարի տեղակալ Կարեն Գիլոյանին և Հայաստանի ծանրամարտի ֆեդերացիայի գլխավոր քարտուղար Փաշիկ Ալավերդյանին` մրցաշարը լավագույնս կազմակերպելու համար։

"I expected a good championship, but I didn't expect it to be this good," President of the European Weightlifting Federation
The heads of the European Weightlifting Federation are impressed by the high organization of the European Championship held on April 15-23 in Yerevan.
The President of the European Weightlifting Federation, Antonio Conflict, summing up the European Championship, emphasizes that in addition to the flawless organizational work, he was also very impressed by the audience gathered at the sports concert complex named after Karen Demirchyan.
“All the days of the competition were great, but the last day was fantastic. The spectators were very impressive, the stands were packed, and the support was amazing. I had difficulty finding at least one free seat in the stands. This was an important message for weightlifting. Organizationally everything was also great. I am proud that, together with Armenia, the European Federation showed that it could organize a better tournament than the World Championship. Some say this was the level of the Olympic Games because it was much better," says the president of the European Federation.
Konfliti also answers whether Armenia will have the opportunity to host such a large-scale tournament again, "Yes, it is possible. We are working towards holding another big event in Armenia."
The president of the European Federation admits that his expectations were exceeded entirely, "Honestly, I expected a good championship but didn't expect it to be this good. When I arrived in Armenia before the championship and was shown the competition hall and the conditions, I was not very impressed and had doubts. But Armenia's tremendous work during this period is worthy of praise. Everything was great."
David Khipsidze, vice-president of the European Weightlifting Federation and head of the marketing department of the European Federation, considers the European Championship held in Yerevan one of the best.
"This was the most luxurious and unique championship in the history of European weightlifting championships. I can confidently say that we accomplished something of a miracle here. Apart from the gift the athletes gave us, the work done by the organizers was also like a miracle. We enjoyed every moment. It was a great honor for me to become a participant in the organizational work. Thank you, Armenia, for this great event and for making us a part of it.
Armenia, Yerevan, is the best candidate to host the 2024 World Championship. I will do everything I can to make it happen," the Georgian specialist emphasized.
To remind you, Armenia took first place in the European Weightlifting Championship team calculation. Armenian weightlifters won 13 medals in earth wrestling: 4 gold, four silver, and five bronze.
On the last day of the competition, on April 23, 4418 spectators were present at the sports concert complex named after K. Demirchyan, a record in the history of the European weightlifting championships.
It should also be noted that at the closing of the European Weightlifting Championship, the President of the European Weightlifting Federation, Antonio Conflict, awarded certificates to the Chief of Staff of the RA Prime Minister, Arayik Harutyunyan, the Deputy Minister of the RA MESCS, Karen Giloyan, and the General Secretary of the Armenian Weightlifting Federation, Pashik Alaverdyan, for organizing the tournament in the best way.