Ժաննա Անդրեասյանն ընդունել է ԵԱ-ի և ԱԱ-ի մեդալակիր մարմնամարզիկներին
ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարար Ժաննա Անդրեասյանն այսօր ընդունել է Հայաստանի սպորտային մարմնամարզության հավաքականի անդամներին, որոնք օրերս մեդալներով վերադարձել են Թուրքիայում անցկացված աշխարհի երիտասարդների և Եվրոպայի մեծահասակների առաջնություններից:
Մեդալակիր մարզիկների հետ հանդիպմանը ներկա են եղել նաև ԿԳՄՍ նախարարի տեղակալ Կարեն Գիլոյանը, սպորտային մարմնամարզության հավաքականի գլխավոր մարզիչ Հակոբ Սերոբյանը, մարզիչ Հայկ Նազարյանը, ֆեդերացիայի այլ ներկայացուցիչներ:
ԿԳՄՍ նախարար Ժաննա Անդրեասյանը, ողջունելով հյուրերին, շնորհավորել է վերջին հաջողությունների առթիվ և նշել՝ մարզիկների հաղթանակները շատ ոգևորիչ են և պետության համար մեծ արժեք են ներկայացնում:
«Չեք էլ կարող պատկերացնել, թե ձեր հաղթանակներով և լավ ելույթներով որքան եք ոգևորում բոլորիս: Համարում եմ, որ ձեր հաղթանակները միայն անձնական նվաճումներ չեն. դրանց շնորհիվ դուք ներկայացնում եք պետություն, բարձրացնում եք երկրի դրոշն ու հնչեցնում օրհներգը: Ձեր հաղթանակը նաև պետության հաղթանակն է: Այս օրերին, երբ մենք անընդհատ բախվում ենք նոր մարտահրավերների, խնդիրների և դժվարությունների, սպորտն այն ոլորտն է, որը նաև մեր ժողովրդին է ոգևորում: Իսկապես, շատ ենք հպարտանում ձեր հաղթանակներով»,- ասել է Ժաննա Անդրեասյանն ու ընդգծել՝ հատկապես ոգևորիչ է, որ մեր երկրի հիմնը հնչում է նաև այն երկրներում, որտեղ դա մեզ համար առանձնահատուկ կարևոր է և խորհրդանշական:
Ժաննա Անդրեասյանը նաև փաստել է, որ մարմնամարզության երբեմնի լավ ավանդույթներն ու լեգենդար անուններն այսօր վերականգնվում են. «Պետության պարտքը պետք է լինի հասկանալ, թե ինչպես կարող ենք ավելի խրախուսել, որպեսզի դուք ունենաք բոլոր անհրաժեշտ պայմանները և կենտրոնանաք ձեր մարզումների, առաջիկա մրցաշարերի և մրցելույթների վրա: Պետք է անենք հնարավոր ամեն բան, որպեսզի դուք լավ տրամադրությամբ մեկնեք մրցումների և նոր հաղթանակներ գրանցեք: Ձեր հաղթանակներից հետո մարմնամարզությամբ զբաղվելու ցանկություն ունեցող տղաների և աղջիկների թիվն ավելանում է, ինչը շատ կարևոր է»,- նշել է ԿԳՄՍ նախարարը:
Ժաննա Անդրեասյանը, անդրադառնալով Օլիմպիական խաղերի բրոնզե մեդալակիր, աշխարհի ու Եվրոպայի չեմպիոն Արթուր Դավթյանի վերջին հաղթանակին, նշել է՝ Դավթյանն իր բազմաթիվ մեդալներով ապահովում է այն որակական շեմը, որին պետք է ձգտեն ավելի երիտասարդ մարզիկները. «Դուք մեզ սովորեցրել եք մշտապես սպասել հաղթանակների և մեդալների: Թե՛ Դուք, թե՛ Վահագնը, առանձնանում եք կայուն մրցելույթներով և շարունակական առաջընթացով: Շատ ուրախ եմ, որ երիտասարդ սերունդը ևս այսքան լավ և ոգևորիչ արդյունքներ է գրանցում»:
ԿԳՄՍ նախարարի ընդգծմամբ՝ կարևոր է, որ Երևանում 2027 թվականին կայանալիք սպորտային մարմնամարզության Եվրոպայի առաջնությունում երկրպագուները կկարողանան մեր երկրում հետևել հայ մարմնամարզիկների մրցելույթներին: Ժաննա Անդրեասյանը մարմնամարզիկների գրանցած աննախադեպ արդյունքների կապակցությամբ շնորհակալություն է հայտնել նաև մարզիչներին՝ կատարած անգնահատելի աշխատանքի համար:
ԿԳՄՍ նախարարի տեղակալ Կարեն Գիլոյանը ևս շնորհավորել է մարմնամարզիկներին և կարևորել նրանց կայուն հաջողությունները. «Եթե մի քանի տարի առաջ մենք ունենում էինք առկայծումներ ու անակնկալ հաղթանակներ, ապա այսօր այդ հաջողությունները շատ տրամաբանված են: Դրանց հիմքում ընկած են Հակոբ Սերոբյանն ու իր թիմի անդամները՝ իրենց խանդավառությամբ և նվիրված աշխատանքով»:
Հավաքականի գլխավոր մարզիչ Հակոբ Սերոբյանը շնորհակալություն է հայտնել ընդունելության համար՝ ընդգծելով, որ մարզիկները զգում են պետության մշտական աջակցությունը:
ԿԳՄՍ նախարարի հետ հանդիպման ընթացքում մարմնամարզության ֆեդերացիայի ներկայացուցիչները բարձրացրել են մի շարք հարցեր՝ կապված մարզումային պայմանների, մարզագույքի, ինչպես նաև առաջիկա մրցաշարերին նախապատրաստվելու համար անհրաժեշտ լրացուցիչ ֆինանսավորման հետ:
Մարմնամարզիկների խոսքով՝ պետության կողմից տրամադրվող ֆինանսական աջակցությունը՝ սպորտային նպաստների և անվանական թոշակների տեսքով, ստանում են ժամանակին՝ առանց ուշացումների:
Ժաննա Անդրեասյանի խոսքով՝ դեռևս կան չլուծված խնդիրներ՝ մարզումային պայմանների բարելավման հետ կապված: ԿԳՄՍ նախարարը հավաստիացրել է, որ մարզիկների բարձրացրած հարցերը պետության ուշադրության կենտրոնում են և կստանան համապատասխան արձագանք և լուծում:
Հիշեցնենք՝ Հայաստանի սպորտային մարմնամարզության հավաքականը Թուրքիայում անցկացված Եվրոպայի առաջնությունում 1 ոսկե, 1 արծաթե և 1 բրոնզե մեդալ էր նվաճել;
Օլիմպիական խաղերի բրոնզե մեդալակիր, աշխարհի գործող չեմպիոն Արթուր Դավթյանը հռչակվել էր Եվրոպայի կրկնակի չեմպիոն՝ ոսկե մեդալ նվաճելով հենացատկի վարժությունում: Դավթյանը նաև բրոնզե մեդալ է նվաճել նժույգթափեր վարժությունում: Հայաստանի մյուս ներկայացուցիչ Վահագն Դավթյանը Եվրոպայի փոխչեմպիոն է հռչակվել օղակների վարժությունում:
Ավելի վաղ, հայ երիտասարդ մարմնամարզիկները Թուրքիայում անցկացված աշխարհի երիտասարդական առաջնությունում նվաճել էին 2 ոսկե և 1 արծաթե մեդալ: Հայաստանի հավաքականի կազմում երիտասարդական ԱԱ-ի կրկնակի հաղթող էր դարձել Համլետ Մանուկյանը՝ նժույգթափերի և օղակների վարժությունում: Նժույգթափեր վարժության արդյունքներով առաջնության արծաթե մեդալին արժանացել էր Հայաստանի մյուս ներկայացուցիչ Մամիկոն Խաչատրյանը: Թիմային հաշվարկում Հայաստանի հավաքականը զբաղեցրել էր 4-րդ հորիզոնականը:

Zhanna Andreasyan received the medal-winning gymnasts of the European Adult and World Youth Championships
RA Minister of Education, Science, Culture and Sports Zhanna Andreasyan today received the Armenian sports gymnastics team members, who recently returned with medals from the world youth and European adult championships held in Turkey.
The meeting with the medal-winning athletes was also attended by the deputy minister of MESCS, Karen Giloyan; head coach of the gymnastics team Hakob Serobyan; coach Hayk Nazaryan; and other representatives of the federation.
After welcoming the guests, the Minister of Sport and Sports, Zhanna Andreasyan, congratulated them on their recent successes and noted that the athletes' victories are encouraging and represent an excellent value for the state.
"You can't even imagine how much you cheer us all up with your victories and good performances. I believe that your victories are not only personal achievements. Thanks to them, you represent the country, raise its flag, and sing the national anthem. Your victory is also the victory of the state. These days, when we constantly face new challenges, problems, and difficulties, sports is a field that also excites our people. Indeed, we are very proud of your victories," said Zhanna Andreasyan and emphasized that it is particularly encouraging that our country's anthem is played in countries where it is essential and symbolic for us.
Zhanna Andreasyan also stated that the once-good traditions and legendary names of gymnastics are being restored today. "The state's duty should be to understand how we can encourage more so that you have all the necessary conditions and focus on your training, upcoming tournaments, and competitions. We must do everything possible to go to competitions in a good mood and record new victories. "After your victories, the number of boys and girls who want to do gymnastics increases, which is very important," said the minister of MESCS.
Zhanna Andreasyan, referring to the recent victory of Olympic bronze medalist and the world and European champion Artur Davtyan, noted that with his many medals, Davtyan provides the qualitative threshold that younger athletes should strive for. "You taught us always to expect victories and medals. Both you and Vahagn are distinguished by regular competition and continuous progress. I am thrilled that the young generation is also achieving such good and encouraging results."
According to the Minister of Sports Gymnastics, fans must be able to watch the competitions of Armenian gymnasts in our country at the European Gymnastics Championship to be held in Yerevan in 2027. Zhanna Andreasyan also thanked the coaches for their invaluable work in connection with the unprecedented results recorded by the gymnasts.
Karen Giloyan, the deputy minister of KGSMS, also congratulated the gymnasts and highlighted their steady success. "If we had flashes and surprise victories a few years ago, today, these successes are logical. They are based on Hakob Serobyan and his team members with their enthusiasm and dedicated work."
The head coach of the national team, Hakob Serobyan, thanked for the reception, stressing that the athletes feel the constant support of the state.
During the meeting with the MESCS minister, the representatives of the gymnastics federation raised several issues related to training conditions, sports equipment, and the additional funding needed to prepare for the upcoming tournaments.
According to the athletes, the financial support provided by the state in the form of sports allowances and nominal pensions is received on time without delays.
According to Zhanna Andreasyan, there are still unresolved issues related to improving training conditions. The minister of MESCS assured me that the issues raised by the athletes are at the center of the state's attention and will get an appropriate response and solution.
To remind you, the Armenian gymnastics team won 1 gold, one silver, and one bronze medal at the European Championship held in Turkey;
Artur Davtyan, the bronze medalist of the Olympic Games and the current world champion, was declared a two-time European champion, having won a gold medal in the pole vault exercise. Davtyan also won a bronze medal in the pole vault. Another representative of Armenia, Vahagn Davtyan, was declared the vice-champion of Europe in the rings exercise.
Earlier, young Armenian gymnasts won 2 gold and one silver medal at the World Youth Championship in Turkey. Hamlet Manukyan became a two-time winner of the Youth National Championship in the barbell and rings exercise as part of the Armenian national team. Mamikon Khachatryan, the other representative of Armenia, won the silver medal in the championship due to the weightlifting exercise. In the team calculation, the Armenian team took the 4th position.