Լապորտան՝ Նեգրեյրայի գործի մասին. «Վարկաբեկման ոչ մի արշավ չի խանգարի մեզ՝ մնալ համաշխարհային սպորտի չափանիշ»
Ժոան Լապորտան խոսել է Խոսե Մարիա Էնրիկես Նեգրեյրայի գործի մասին:
Այս պահին «Բարսելոնան» մամուլի ասուլիս է անցկացնում՝ նվիրված տեխնիկական մրցավարական կոմիտեի նախկին փոխնախագահին վճարումներ անելու գործին:
«Ես այստեղ եմ որպես «Բարսելոնայի» գլխավոր ներկայացուցիչ։ Դիմում եմ գործընկերներին, հասարակական կարծիքին՝ Նեգրեյրայի գործի վերաբերյալ պարզաբանումներ տալու համար։ Դեպքերը տեղի են ունեցել մի քանի տարի առաջ և չեն մտնում ներկայիս ղեկավարության պատասխանատվության տիրույթում։ Երկու ամսվա ընթացքում ենթարկվել ենք հրեշավոր զրպարտչական արշավի։ Այս տեղեկություններն ու եզրակացությունները իրականության հետ կապ չունեն։
«Բարսելոնան» արդար խաղի օրինակ էր։ Մենք հպարտ ենք, որ մեր ներդրումն ենք ունեցել սպորտում։ «Բարսելոնան» հաղթել է տասնամյակներ շարունակ, և մենք շարունակում ենք հաղթել մեր ֆուտբոլիստների, մարզիչների, աշխատողների, նաև մեր գործընկերների և երկրպագուների ջանքերի ու տաղանդի շնորհիվ:
Երբ «Բարսելոնան» հաղթում է, մենք դա միասին ենք նշում։ Երբ մենք պարտվում ենք, մենք արդարացումներ չենք փնտրում: Սա սպորտ է: «Բարսելոնան» արժեքային համակարգ է։
«Բարսայում» մեզ դուր է գալիս, թե ինչպես ենք մենք հաղթում, մեզ դուր է գալիս հաղթել լավ խաղալով։ Մենք չենք սիրում հաղթել վատ մրցավարության պատճառով։
Վարկաբեկման ոչ մի արշավ չի խանգարի «Բարսային»՝ մնալ համաշխարհային սպորտի չափանիշ և միլիոնավոր կատալոնացիների և այլոց հիացմունքի առարկան ողջ աշխարհում:
Երբ այդ վեճը ծագեց, ես անմիջապես խոսեցի և ասացի, որ ինձ համար պարզ է, որ սա ծրագրված արշավ է «Բարսելոնայի» դեմ, և դա պատահականություն չէ։ Մենք պատվիրեցինք ներքին հետաքննություն, որը վստահված էր արտաքին ընկերությանը: Դա ինձ թույլ է տալիս ավելի շատ տեղեկություններ ստանալ:
Ես ունեի մի տեղեկություն, որը նախկինում չկար: Ես կսկսեմ այս կատեգորիկ հայտարարությունից. «Բարսելոնան» երբեք չի ձեռնարկել որևէ գործողություն, որը վերջնանպատակը խախտելն է մրցակցությունը մրցաշարում՝ առավելություն ստանալու համար», - հայտարարել է «Բարսելոնայի» նախագահը:

Laporta, on Negreira's case, "No smear campaign will stop us from remaining the standard of global sport."
Joan Laporta spoke about the case of José María Enriquez Negreira.
Currently, "Barcelona" is holding a press conference dedicated to the case of paying the former vice president of the technical refereeing committee.
"I am here as the main representative of "Barcelona". I appeal to my colleagues, to public opinion, to clarify the case of Negreira. The incidents happened several years ago and are not under the responsibility of the current management. Within two months, we were subjected to a monstrous slander campaign. These information and conclusions have nothing to do with reality.
"Barcelona" was an example of a fair game. We are proud to have contributed to the sp ort. ,"Barcelona" has won for decades, and we continue to win thanks to the efforts and talent of our players, coaches, emp, employees, as well as our partners, and fans.
When "Barcelona" wins, we celebrate it together. When we lose, we don't make excuses. This is a sport. "Barcelona" is a value system.
At Barca ,we like how we win, we like to win by playing well. We don't like to win because of bad refereeing.
No smear campaign will stop Barca from remaining the benchmark in world sport and admired by millions of Catalans worldwide.
When that controversy arose, I spoke immediately and said that it was clear to me that this was a planned campaign against Barcelona and it was not a coincidence. We commissioned an internal investigation that was outsourced to an outside firm. It allows me to get more information.
I had information that was not there before. I will start with this categorical statement. "Barcelona has never taken any action with the ultimate goal of disrupting the competition in the tournament in order to gain an advantage," the Barcelona president stated.