«Մեր գործերը ավելի վատ են, քան՝ Սաութգեյթինը». Մանչինին դժգոհել է գրանդներում իտալացի ֆուտբոլիստների պակասից
Իտալիայի հավաքականի մարզիչ Ռոբերտո Մանչինին դժգոհել է A սերիայի լավագույն ակումբներում իտալացի ֆուտբոլիստների պակասից:
«Մեր (Իտալիայի հավաքականի) գործերը ավելի վատ են, քան՝ Սաութգեյթի (Անգլիայի հավաքականի գլխավոր մարզիչ-խմբ.)։ Չգիտեմ, թե ինչու են այդքան քիչ հարձակվողները, մենք չափազանց սահմանափակ ենք այս առումով։
Մեր երեք թիմերը դուրս եկան չեմպիոնների լիգայի քառորդ եզրափակիչ, սակայն այդ երեք թիմերում, ընդհանուր առմամբ, 7-8 իտալացի կա։ Սա է իրականությունը։
Նախկինում 3-4 ժամ ֆուտբոլ էինք խաղում փողոցներում, իսկ հետո գնում մարզումների։ Հիմա նման բան չկա։ Պատահական չէ, որ նոր անուններ են հայտնվում այնպիսի երկրներում, ինչպիսիք են Ուրուգվայը, Արգենտինան և Բրազիլիան, որտեղ մարդիկ շարունակում են խաղալ փողոցներում»,- ասել Է Իտալիայի հավաքականի գլխավոր մարզիչը։

"Our affairs are worse than Southgate's;" Mancini complained about the lack of Italian football players in the majors
Roberto Mancini, the coach of the Italian national team, complained about the lack of Italian football players in the best clubs of Serie A.
"Our (Italian national team's) affairs are worse than Southgate's (England national team's head coach-ed.). I wonder why there are so few strikers; we are too limited in this aspect.
Our three teams reached the quarter-finals of the Champions League, but there were 7-8 Italians in those three teams. This is the reality.
We used to play football in the streets for 3-4 hours and then go to training. There is no such thing now. It is no coincidence that new names appear in countries such as Uruguay, Argentina, and Brazil, where people continue to play in the streets," said the head coach of the Italian national team.
It should be noted that on Thursday, Italy will play England in the first match of the qualifying round of Euro-2024.