Երկուշաբթի, 20 Մարտի 2023
Մարտի 8-ին և 9-ին Երևանում անցկացվել է սպորտային մարմնամարզության Հայաստանի առաջնությունը: Կանայք մրցել են Հրանտ Շահինյանի, իսկ տղամարդիկ՝ Ալբերտ Ազարյանի անվան մարզադպրոցներում:
Օլիմպիական խաղերի բրոնզե մեդալակիր, աշխարհի ու Եվրոպայի չեմպիոն Արթուր Դավթյանը 4 ոսկե մեդալ է նվաճել Հայաստանի առաջնությունում՝ հաղթող ճանաչվելով բազմամարտի, հենացատկի, զուգափայտի և պտտաձողի վարժություններում:
Օղակների վարժության վրա հավասարը չի ունեցել Վահագն Դավթյանը (14.566), նժույգթափեր վարժությունում ոսկե մեդալին արժանացել է Գագիկ Խաչիկյանը (14.466), իսկ տղամարդկանց ազատ վարժությունների Հայաստանի չեմպիոնի կոչումը նվաճել է երիտասարդների Եվրոպայի կրկնակի փոխչեմպիոն Համլետ Մանուկյանը: Առաջնությունը վնասվածքի պատճառով բաց է թողել Եվրոպայի կրկնակի չեմպիոն Հարություն Մերդինյանը:
Կանանց պայքարում հաղթող են ճանաչվել Աննա Մանթաշյանը (ազատ վարժություն, ազատ վարժություն, հավասարակշռության գերան) և Մանե Պողոսյանը (հենացատկ):
Սպորտային մարմնամարզության Հայաստանի հավաքականի գլխավոր մարզիչ Հակոբ Սերոբյանն առաջնության արդյունքները բավարար է համարում՝ առանձնացնելով նաև երիտասարդների գրանցած ցուցանիշները:
«Մեծահասակների հետ հավասար պայքարում էին երիտասարդները. նրանց արդյունքները շատ են ուրախացնում: Երիտասարդ մարմնամարզիկներ Համլետ Մանուկյանը, Էրիկ Բաղդասարյանը և Մամիկոն Խաչատրյանը կմասնակցեն աշխարհի առաջնությանը: Արդեն ժամանակն է, որ Եվրոպայի և աշխարհի առաջնություններում հանդես գանք թիմով: Ամեն ինչ տանում է դրան: Հաշվի առնելով մեր արդյունքները, նաև այն, որ շուտով կունենանք նոր դահլիճներ, մարզագույք՝ ամեն ինչ պետք է անենք, որ լինենք թիմային պայքարում և խոշոր մրցաշարերում ներկայանանք թիմով»,- լրագրողների հետ զրույցում ասել է Հակոբ Սերոբյանը:
Սպորտային մարմնամարզության Հայաստանի երիտասարդական հավաքականը մարտի 11-ից երկշաբաթյա ուսումնամարզական հավաք կանցկացնի Թբիլիսիում, որից հետո կմասնակցի Թուրքիայում կայանալիք աշխարհի առաջնությանը: Հայաստանի առաջնությունից հետո մեծահասակները կպատրաստվեն Եվրոպայի առաջնությանը, որը դարձյալ կանցկացվի Թուրքիայում:

The champions of Armenia in gymnastics are known
On March 8 and 9, the Armenian Gymnastics Championship was held in Yerevan. Women competed in sports schools named after Hrant Shahinyan, and men in sports schools named after Albert Azaryan.
Olympic bronze medalist, world, and European champion Artur Davtyan won 4 gold medals in the Armenian championship, being recognized as the winner in the all-around, pole vault, parallel bars, and pole vault exercises.
Vahagn Davtyan (14.566) had no equal in the rings exercise, Gagik Khachikyan (14.466) won the gold medal in the bars, and Hamlet Manukyan, the two-time European vice-champion of the youth, won the title of Armenian champion in men's free exercises. Two-time European champion Harutyun Merdinyan missed the championship due to injury.
Anna Mantashyan (free exercise, free exercise, balance beam) and Mane Poghosyan (pole vault) won the women's event.
Hakob Serobyan, the head coach of the Armenian gymnastics team, considers the championship results satisfactory, highlighting the indicators recorded by young people.
"Young people fought equally with adults. their results are very encouraging. Young gymnasts Hamlet Manukyan, Erik Baghdasaryan and Mamikon Khachatryan will participate in the world championship. It's time to compete as a team in the European and World Championships. Everything leads to it. Considering our results, as well as the fact that we will soon have new halls and sports equipment, we must do everything to be in the team fight and appear as a team in major tournaments," Hakob Serobyan told reporters.
The Armenian youth gymnastics team will hold a two-week training camp in Tbilisi from March 11, after which it will participate in the World Championship in Turkey. After the Armenian Championship, the adults will prepare for the European Championship, which will be held again in Turkey.