Երկուշաբթի, 20 Մարտի 2023
Մարտի 8-ին և 9-ին Երևանում անցկացվել է սպորտային մարմնամարզության Հայաստանի առաջնությունը: Կանայք մրցել են Հրանտ Շահինյանի, իսկ տղամարդիկ՝ Ալբերտ Ազարյանի անվան մարզադպրոցներում:
Օլիմպիական խաղերի բրոնզե մեդալակիր, աշխարհի ու Եվրոպայի չեմպիոն Արթուր Դավթյանը 4 ոսկե մեդալ է նվաճել Հայաստանի առաջնությունում՝ հաղթող ճանաչվելով բազմամարտի, հենացատկի, զուգափայտի և պտտաձողի վարժություններում:
Օղակների վարժության վրա հավասարը չի ունեցել Վահագն Դավթյանը (14.566), նժույգթափեր վարժությունում ոսկե մեդալին արժանացել է Գագիկ Խաչիկյանը (14.466), իսկ տղամարդկանց ազատ վարժությունների Հայաստանի չեմպիոնի կոչումը նվաճել է երիտասարդների Եվրոպայի կրկնակի փոխչեմպիոն Համլետ Մանուկյանը: Առաջնությունը վնասվածքի պատճառով բաց է թողել Եվրոպայի կրկնակի չեմպիոն Հարություն Մերդինյանը:
Կանանց պայքարում հաղթող են ճանաչվել Աննա Մանթաշյանը (ազատ վարժություն, ազատ վարժություն, հավասարակշռության գերան) և Մանե Պողոսյանը (հենացատկ):
Սպորտային մարմնամարզության Հայաստանի հավաքականի գլխավոր մարզիչ Հակոբ Սերոբյանն առաջնության արդյունքները բավարար է համարում՝ առանձնացնելով նաև երիտասարդների գրանցած ցուցանիշները:
«Մեծահասակների հետ հավասար պայքարում էին երիտասարդները. նրանց արդյունքները շատ են ուրախացնում: Երիտասարդ մարմնամարզիկներ Համլետ Մանուկյանը, Էրիկ Բաղդասարյանը և Մամիկոն Խաչատրյանը կմասնակցեն աշխարհի առաջնությանը: Արդեն ժամանակն է, որ Եվրոպայի և աշխարհի առաջնություններում հանդես գանք թիմով: Ամեն ինչ տանում է դրան: Հաշվի առնելով մեր արդյունքները, նաև այն, որ շուտով կունենանք նոր դահլիճներ, մարզագույք՝ ամեն ինչ պետք է անենք, որ լինենք թիմային պայքարում և խոշոր մրցաշարերում ներկայանանք թիմով»,- լրագրողների հետ զրույցում ասել է Հակոբ Սերոբյանը:
Սպորտային մարմնամարզության Հայաստանի երիտասարդական հավաքականը մարտի 11-ից երկշաբաթյա ուսումնամարզական հավաք կանցկացնի Թբիլիսիում, որից հետո կմասնակցի Թուրքիայում կայանալիք աշխարհի առաջնությանը: Հայաստանի առաջնությունից հետո մեծահասակները կպատրաստվեն Եվրոպայի առաջնությանը, որը դարձյալ կանցկացվի Թուրքիայում:

Известны чемпионы Армении по спортивной гимнастике
8 и 9 марта в Ереване прошел чемпионат Армении по спортивной гимнастике. Женщины соревновались в спортивных школах имени Гранта Шагиняна, а мужчины в спортивных школах имени Альберта Азаряна.
Бронзовый призер Олимпийских игр, чемпион мира и Европы Артур Давтян на чемпионате Армении завоевал 4 золотые медали, став победителем в многоборье, опорном прыжке, упражнениях на брусьях и на турнике.
В упражнении на кольцах Ваагну Давтяну (14,566) не было равных, Гагику Хачикяну (14,466) досталась золотая медаль в упражнениях на брусьях, а двукратный вице-чемпион Европы среди молодежи Гамлет Манукян завоевал титул чемпиона Армении среди мужчин. Двукратный чемпион Европы Арутюн Мердинян пропустил чемпионат из-за травмы.
В женских соревнованиях победили Анна Манташян (вольное упражнение, бревно) и Мане Погосян (опорный прыжок).
Главный тренер сборной Армении по спортивной гимнастике Акоп Серобян считает результаты чемпионата удовлетворительными, отметив показатели, зафиксированные молодежью.
«Молодежь сражалась наравне со взрослыми. их результаты очень обнадеживают. В чемпионате мира примут участие юные гимнасты Гамлет Манукян, Эрик Багдасарян и Мамикон Хачатрян. Пришло время соревноваться в команде на чемпионатах Европы и мира. Все ведет к этому. Учитывая наши результаты, а также то, что у нас скоро будут новые залы и спортивный инвентарь, мы должны сделать все, чтобы быть в командной борьбе и выступать командой на крупных турнирах", - сказал журналистам Акоп Серобян.
Молодежная сборная Армении по спортивной гимнастике с 11 марта проведет двухнедельный учебно-тренировочный сбор в Тбилиси, после чего примет участие в чемпионате мира в Турции. После чемпионата Армении взрослые будут готовиться к чемпионату Европы, который вновь пройдет в Турции