Շախմատի տղամարդկանց Եվրոպայի առաջնությանը Հայաստանը կունենա 13 ներկայացուցիչ
Հայաստանի 13 շախմատիստներ կմասնակցեն Սերբիայի Վրնյաչկա Բանյա քաղաքում այսօր մեկնարկելիք Եվրոպայի անհատական առաջնությանը:
Հայաստանի հավաքականի կազմում հանդես կգան Գաբրիել Սարգսյանը, Հայկ Մարտիրոսյանը, Մանուել Պետրոսյանը, Շանթ Սարգսյանը, Սամվել Տեր-Սահակյանը, Ռոբերտ Հովհաննիսյանը, Մամիկոն Ղարիբյանը, Արմեն Բարսեղյանը, Էմին Օհանյանը, Ալեքս Սահակյանը, Ռոբերտ Փիլիպոսյանը, Վահե Դանիելյանը և Սարգիս Մանուկյանը:
Ի դեպ, մրցաշարի առաջին համարը Գաբրիել Սարգսյանն է, երկրորդը՝ Հայկ Մարտիրոսյանը։ Առաջնությանը կմասնակցի 40 երկրի 499 շախմատիստ: Այն կտևի մինչև մարտի 14-ը:
Եվրոպայի անհատական առաջնությանը նախապատրաստվելու նպատակով Հայաստանի տղամարդկանց հավաքականը փետրվարի 13-27-ն ուսումնամարզական հավաք է անցկացրել Արզնիում:
Նշենք նաև, որ Հայաստանի շախմատի կանանց հավաքականը նախապատրաստվում է Եվրոպայի 23-րդ անհատական առաջնությանը, որը կանցկացվի մարտի 18-29-ը Չեռնոգորիայի Պետրովաց քաղաքում: Հայաստանից մասնակցության հայտ են ներկայացրել գրոսմայստեր Էլինա Դանիելյանը, միջազգային վարպետներ Լիլիթ Մկրտչյանը, Աննա Սարգսյանը, կանանց միջազգային վարպետներ Մարիամ Մկրտչյանը և Սուսաննա Գաբոյանը:

Armenia will have 13 representatives at the European Men's Chess Championship
13 Armenian chess players will participate in the individual European championship that will start today in Vrnjačka Banya, Serbia.
Gabriel Sargsyan, Hayk Martirosyan, Manuel Petrosyan, Shant Sargsyan, Samvel Ter-Sahakyan, Robert Hovhannisyan, Mamikon Gharibyan, Armen Barseghyan, Emin Ohanyan, Alex Sahakyan, Robert Philiposyan, Vahe Danielyan, and Sargis Manukyan will play in the Armenian national team.
By the way, the first number in the tournament is Gabriel Sargsyan; the second is Hayk Martirosyan. 499 chess players from 40 countries will participate in the championship. It will last until March 14.
To prepare for the European Individual Championship, the Armenian men's team held a training camp in Arzni on February 13-27.
It should also be noted that the Armenian women's chess team is preparing for the 23rd European Individual Championship, which will be held on March 18-29 in Petrovac, Montenegro. Grandmaster Elina Danielyan, international masters Lilit Mkrtchyan and Anna Sargsyan, and women's international masters Mariam Mkrtchyan and Susanna Gaboyan have applied for participation from Armenia.