Կայացել է Հայաստանի բռնցքամարտի ֆեդերացիայի 18-րդ արտահերթ համաժողովը
ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարի տեղակալ Կարեն Գիլոյանը մասնակցել է Հայաստանի բռնցքամարտի ֆեդերացիայի 18-րդ արտահերթ համաժողովին: Համաժողովի օրակարգում ներառված էին ՀՀ բռնցքամարտի ֆեդերացիայի նախագահի՝ 2021/22 թթ․ հաշվետվության և 2023 թվականի գործունեության ներկայացման, բռնցքամարտի ֆեդերացիայի անդամ տարածքային կառույցների՝ մարզային ֆեդերացիաների հիմնադրման, 2023 թվականի ապրիլին Երևանում կայանալիք Եվրոպայի երիտասարդական առաջնության նախապատրաստման ու կազմկոմիտեի ստեղծման նպատակով թեկնածուների առաջադրման, ՀՀ առաջնությունների, մրցավարության և միջազգային մրցաշարերի պատշաճ նախապատրաստության ու մասնակցության հետ կապված հարցեր։
ԿԳՄՍ նախարարի տեղակալը բարձր է գնահատել ֆեդերացիայի աշխատանքն ու ձեռքբերումները. «Այն, որ բռնցքամարտում դրական տեղաշարժն առկա է, աներկբա է ու լրացուցիչ ապացույցների կարիք չունի։ 2022 թվականը շատ հաջող տարի էր ինչպես հայկական սպորտի, այնպես էլ, մասնավորապես, հայկական բռնցքամարտի համար, և դրա վկայությունը տարբեր մարզաձևերում նվաճված 307 մեդալներն են: Բռնցքամարտում ևս մեծ հաջողություններ ունեցանք, իսկ դա հնարավոր չէր լինի, եթե չլինեին մարզիչների քրտնաջան աշխատանքը, մարզիկների նվիրված մարզումները, ֆեդերացիայի հսկայածավալ աշխատանքը, Կառավարության ներդրումը սպորտում՝ առհասարակ և բռնցքամարտում՝ մասնավորապես»:
Հայաստանի բռնցքամարտի ֆեդերացիայի նախագահ Հովհաննես Հովսեփյանի խոսքով՝ ֆեդերացիայի առջև հետագայում ավելի մեծ արդյունքներ գրանցելու խնդիր է դրված: «Մենք դեռ էլի սառույցներ ու կարծրատիպեր պետք է կոտրենք, մասնավորապես՝ պետք է ունենանք աշխարհի չեմպիոններ, քանի որ ունենք այսպիսի բռնցքամարտիկներ: Եվ ինչո՞ւ ոչ, արդեն օլիմպիական իրատեսական ոսկու մասին էլ ենք մտածում։ Այս տարվա Եվրոպական խաղերում նաև օլիմպիական վարկանիշեր են խաղարկվելու։ Ազգային հավաքականի գլխավոր մարզչի առջև Եվրոպական խաղերում առավելագույն թվով ուղեգրեր նվաճելու առաջադրանք է դրված»,- նշել է նա:
Անդրադառնալով Երևանում ապրիլին կայանալիք Եվրոպայի երիտասարդական առաջնությանը՝ Հովհաննես Հովսեփյանը նշել է, որ նախապատրաստական աշխատանքներն ընթանում են՝ ըստ նախատեսված ծրագրի: Ինչ վերաբերում է առաջնության անցկացման վայրին, ապա ներկայում քննարկվում է «Միկա» մարզադահլիճի տարբերակը:
Համաժողովի ընթացքում բարձրաձայնվել և քննարկվել են նաև Հայաստանի առաջնություներին և մրցավարությանը, միջազգային ստուգատեսներին ՀՀ հավաքական թիմերի պատշաճ մասնակցությանը վերաբերող բազմաթիվ հարցեր։ Ֆեդերացիայի նախագահը տեղեկացրել է, որ Հայաստանի առաջնության ժամանակ լինելու են բողոքարկման նոր ձևաչափ ու հանձնաժողով։
Մարտին բռնցքամարտի կանանց հավաքականը մասնակցելու է Հնդկաստանում կայանալիք աշխարհի առաջնությանը, իսկ տղամարդկանց աշխարհի առաջնությունը տեղի է ունենալու մայիսին՝ Ուզբեկստանում:

The 18th extraordinary conference of the Boxing Federation of Armenia was held
RA Deputy Minister of Education, Science, Culture, and Sports Karen Giloyan participated in the 18th extraordinary conference of the Armenian Boxing Federation. The conference's agenda included the 2021/22 speeches of the RA Boxing Federation President. Issues related to the presentation of the report and the activities of 2023, the establishment of regional federations of the boxing federation's member territorial structures, the preparation of the European Youth Championship to be held in Yerevan in April 2023, and the nomination of candidates for the creation of the organizing committee, the proper preparation and participation in the RA championships, refereeing and international tournaments.
The deputy minister of MESCS highly appreciated the work and achievements of the federation. "The fact that there is a positive change in boxing is indisputable and does not need additional evidence. 2022 was a very successful year for Armenian sports and, in particular, Armenian boxing, and the 307 medals won in various sports prove this. We also had great success in boxing, which would not have been possible if it were not for the hard work of the coaches, the dedicated training of the athletes, the huge work of the federation, the government's investment in sports in general and boxing in particular."
According to Hovhannes Hovsepyan, the president of the Armenian Boxing Federation, the federation is tasked with registering more significant results in the future. "We still need to break ice and stereotypes; in particular, we need to have world champions because we have such boxers. And why not? We are already thinking about real Olympic gold. Olympic rankings will also be played at this year's European Games. The head coach of the national team has the task of winning the maximum number of tickets to the European Games," he said.
Referring to the European Youth Championship to be held in Yerevan in April, Hovhannes Hovsepyan noted that preparations are underway according to the plan. As for the championship venue, the "Mika" gymnasium option is currently being discussed.
During the conference, many issues related to the proper participation of the RA national teams in the Armenian championships and refereeing international tests were raised and discussed. The federation's president informed us there would be a new appeal format and committee during the Armenian title.
In March, the women's boxing team will participate in the world championships in India, and the men's world championships will take place in Uzbekistan in May.