Հայաստանն առաջին անգամ ներկայացուցիչ է ունեցել սնոուբորդի միջազգային մրցումներում
ԱՄՆ Լեյք Փլեսիդ քաղաքում ավարտվել են Համաշխարհային ուսանողական ձմեռային 31-րդ խաղերը, որին մասնակցել են նաև Հայաստանի ներկայացուցիչները։
Հայ մարզիկներից լավագույն արդյունքը գրանցել է դահուկորդ Միքայել Միքայելյանը։ Նա 4-րդ տեղն է զբաղեցրել ինչպես դահուկավազքի 10 կմ ազատ ոճի, այնպես էլ 10 կմ հետապնդումով դասական ոճի մրցումներում: 10 կմ ազատ ոճի մրցատարածությունում Հայաստանի առաջատար դահուկորդին 26 պետությունների 82 մասնակիցների հետ համառ պայքարում ընդամենը 17 վայրկյան չի բավականացրել բրոնզե մեդալ նվաճելու համար: 10 կմ հետապնդումով դասական ոճի մրցումներում ևս Միքայելը շատ մոտ է եղել մեդալակիր դառնալուն:
Հայաստանի ներկայացուցիչը 4-րդ արդյունքն է ցույց տվել՝ զիջելով միայն Ճապոնիայի, Նորվեգիայի և ԱՄՆ ներկայացուցիչներին: Միքայել Միքայելյանն ավելի վաղ հանդես է եկել նաև 1500 մետր սպրինտի որակավորման փուլում, որտեղ ելույթն ավարտել է 13-րդ հորիզոնականում՝ չկարողանալով դուրս գալ եզրափակիչ:
Հայաստանի մյուս ներկայացուցիչ, լեռնադահուկորդ Հարություն Հարությունյանը հսկա ոլորավայրէջքի մրցումներում 93 մասնակիցների պայքարում զբաղեցրել է 37-րդ տեղը, իսկ ոլորավայրէջք մրցաձևում բավականին վստահ է ավարտել առաջին փորձը, սակայն չի հաջողել երկրորդում։ Համաշխարհային ձմեռային ուսանողական 31-րդ խաղերում Հայաստանի վերջին ներկայացուցիչ, սնոուբորդիստ Նորիկ Թադևոսյանը, զուգահեռ հսկա ոլորավայրէջքի որակավորման փուլում ցույց է տվել 39,37 վայրկյան արդյունք և դուրս եկել 1/16 եզրափակիչ, որտեղ, սակայն, պարտվել է ամերիկացի Հանտեր Բերնարդին և դուրս մնացել մրցապայքարից:
Ընդհանուր հաշվարկով՝ Նորիկ Թադևոսյանը 33 մասնակիցների պայքարում զբաղեցրել է 29-րդ տեղը: Թադևոսյանը հանդես է եկել նաև զուգահեռ ոլորավայրէջքի մրցումներում և զբաղեցրել 26-րդ հորիզոնականը: Ավելի վաղ Հայաստանի ներկայացուցիչներից իրենց ելույթներն ավարտել էին մենասահորդ Մարինա Ասոյանը և Վիկտորիա Ազրոյան-Արթուր Գրուզդև գեղասահքի պարային զույգը: Մարինա Ասոյանը կարճ ծրագրից հետո զբաղեցրել է 30-րդ տեղը և դուրս մնացել ազատ ծրագրում հադես եկող 24 մարզիկների շարքից, իսկ Վիկտորիա Ազրոյան-Արթուր Գրուզդև գեղասահքի պարային զույգը գրավել է 13-րդ տեղը:
ՀՀ պատվիրակությունն այս տարի առաջին անգամ Համաշխարհային ձմեռային ունիվերսիադային մասնակցել է պետական ֆինանսավորմամբ. ՀՀ կառավարությունն այս նպատակով ավելի քան 19 մլն դրամ է հատկացրել: Ձմեռային համաշխարհային ուսանողական խաղերում Հայաստանի դեռևս միակ մեդալը 2017 թվականին նվաճել է դահուկորդ Սերգեյ Միքայելյանը: Դահուկավազքի ազատ ոճի 10 կմ մրցաձևում նա 27,04 արդյունքով գրավել է 3-րդ տեղը և արժանացել է բրոնզե մեդալի:

For the first time, Armenia had a representative in international snowboard competitions
The 31st World Student Winter Games ended in Lake Placid, USA, in which representatives of Armenia also participated.
Among the Armenian athletes, skier Mikayel Mikayelyan recorded the best result. He placed 4th in the 10km freestyle and 10km pursuit classic skiing events. In the 10 km freestyle competition, the leading skier of Armenia, in an ongoing fight with 82 participants from 26 countries, needed more time to win the bronze medal by 17 seconds. Mikael was also very close to becoming a medalist in the 10 km pursuit classic competition.
The representative of Armenia showed the 4th result, conceding only to the representatives of Japan, Norway, and the USA. Mikayel Mikayelyan also performed earlier in the qualifying round of the 1500-meter sprint, where he finished in 13th place, failing to make it to the finals.
The other representative of Armenia, mountain skier Harutyun Harutyunyan, took 37th place in 93 participants' giant downhill competition. In the downhill competition, he quite confidently completed the first attempt but failed in the second. At the 31st World Student Winter Games, the last representative of Armenia, snowboarder Norik Tadevosyan, showed a result of 39.37 seconds in the qualification stage of the parallel giant curl and reached the 1/16 finals, where, however, he lost to the American Hunter Bernard and was eliminated from the competition.
Overall, Norik Tadevosyan took 29th place in the competition of 33 participants. Tadevosyan also took part in parallel curling competitions and took 26th place. Earlier, among the representatives of Armenia, the single skater Marina Asoyan and the figure skating dance couple Victoria Azroyan-Arthur Gruzdev finished their performances. After the short program, Marina Asoyan took 30th place. She was eliminated from the group of 24 athletes participating in the free program, and the figure skating dance pair of Victoria Azroyan-Arthur Gruzdev took 13th place.
This year, for the first time, the RA delegation participated in the World Winter Universiade with state funding. The RA government allocated more than 19 million drams for this purpose. In 2017, their only medal of Armenia at the World Student Winter Games was won by skier Sergey Mikayelyan. In the 10 km freestyle skiing competition, he took 3rd place with 27.04 and was awarded a bronze medal.