Մուդրիկի տրանսֆերից 20.5 մլն ֆունտ-ստելինգ կհատկացվի ուկրաինացի զինվորականներին
Ինչպես հայտնի դարձավ, ուկրաինական «Շախտյորի» առաջատար Միխայիլ Մուդրիկը 88 մլն ֆունտ-ստերլինգի դիմաց տեղափոխվեց Լոնդոնի «Չելսի»։ Այսօր հայտնի են դարձել այս աստղաբաշխական գործարքի որոշ մանրամասներ։ «Շախտյորի» նախագահ Ռինատ Ախմետովը ներկայացրել է, որ, պայմանագրի համաձայն, լոնդոնյան ակումբը համաձայնել է Ուկրաինայում ընկերական հանդիպման մասնակցել։ Նախագահը նշել է նաև, որ պայմանագրից 20.5 մլն ֆունտ-ստերլինգ կհատկացվի ուկրաինացի ԶՈՒ-ին՝ օգնելու ռուսական զորքերի դեմ պայքարում։
«Այսօր մենք կարող ենք խոսել ուկրաինական ֆուտբոլի մասին՝ շնորհիվ ուկրաինական բանակի, ուկրաինացի ժողովրդի և ողջ քաղաքակիրթ աշխարհի ահռելի աջակցության։ Միայն ջանքերը միավորելով մենք կհաղթենք չարիքին, որը եկել է մեր տուն»,- ասել է Ախմետովը։
Նա նաև հավելել է, որ այդ պատճառով որոշում է կայացրել գործարկել «Ազովստալի սիրտը» նախագիծը, որը նախատեսված է օգնելու Մարիուպոլի պաշտպաններին և զոհված զինվորների ընտանիքներին:
«Ես այսօր 25 միլիոն դոլար եմ հատկացնում մեր զինվորներին և նրանց ընտանիքներին օգնելու համար: Գումարը կօգտագործվի տարբեր կարիքների համար՝ սկսած բժշկական և պրոտեզային բուժումից, հոգեբանական աջակցությունից, մինչև կոնկրետ պահանջների բավարարում»,- ընդգծել է Դոնեցկի «Շախտյորի» նախագահը՝ հույս հայտնելով, որ հաղթանակից հետո նրանք «Չելսիի» հետ ընկերական հանդիպում կանցկացնեն Դոնեցկի «Դոնբաս Արենայում»։

20.5 million pounds from Mudrik's transfer will be allocated to the Ukrainian military
As it became known, the Ukrainian "Shakhtar" leader Mikhail Mudrik moved to London "Chelsea" for 88 million pounds. Today, some details of this astronomical transaction became known. "Shakhtar" President Rinat Akhmetov stated that, according to the contract, the London club agreed to participate in a friendly match in Ukraine. The president also noted that 20.5 million pounds from the agreement would be allocated to the Ukrainian Armed Forces to help fight against Russian troops.
"Today, we can talk about Ukrainian football thanks to the support of the Ukrainian army, the Ukrainian people, and the civilized world. Only by uniting our efforts will we defeat the evil that has come to our house," said Akhmetov.
He also added that for this reason, he decided to launch the "Heart of Azovstal" project, which is intended to help Mariupol's defenders and fallen soldiers' families.
"I am committing $25 million today to help our soldiers and their families. The money will be used for various needs, starting from medical and prosthetic treatment, psychological support, to meeting specific requirements," stressed the president of "Shakhtar Donetsk," expressing hope that after the victory, they will hold a friendly match with "Chelsea" in "Donbas Arena" in Donetsk.