Մահացել է ֆուտբոլի աշխարհի եռակի չեմպիոն Պելեն
Մահացել է բրազիլացի լեգենդար ֆուտբոլիստ Էդսոն Արանտիս դու Նասիմենտուն՝ Պելեն։ Նա 82 տարեկան էր։ Այս մասին հայտնում է Associated Press-ը։
Պելեն պատմության մեջ միակ ֆուտբոլիստն է, որը երեք անգամ դարձել է աշխարհի չեմպիոն որպես խաղացող (1958, 1962, 1970)
Նա եղել է Գինեսի ռեկորդների գրքում իր պրոֆեսիոնալ կարիերայի ընթացքում ամենաշատ գոլերի համար. որոշ տեղեկությունների համաձայն՝ նա խփել է 1281 գոլ։
Պելեն Բրազիլիայի հավաքականի պատմության լավագույն ռմբարկուն է՝ 92 խաղում խփել է 77 գոլ։
18 տարի ներկայացրել է բրազիլական «Սանթոսը», որից հետո ևս 3 տարի հանդես է եկել ամերիկյան «Նյու Յորք Կոսմոսում»՝ ավարտելով կարիերան 1977 թվականին։
2021 թվականի սեպտեմբերին Պելեի մոտ հաստ աղիքի ուռուցք էր հայտնաբերվել։ Նոյեմբերին նա հոսպիտալացվել էր։ Ավելի ուշ հաղորդվել էր, որ Պելեի մարմինը դադարել է արձագանքել քիմիոաթերապիային։

The Associated Press reported that the legendary Brazilian football player Edson Arantes do Nascimento, Pele, has died. He was 82 years old.
Pele is the only player in history to win the World Cup three times as a player (1958, 1962, 1970).
He was in the Guinness Book of Records for the most goals in his professional career; according to some reports, he scored 1281 goals.
Pele is the best scorer in the history of the Brazilian national team, having scored 77 goals in 92 matches.
He represented the Brazilian "Santos" for 18 years, after which he played for the American "New York Cosmos" for another 3 years, ending his career in 1977.
In September 2021, Pele was diagnosed with a colon tumor. He was hospitalized in November. It was later reported that Pele's body stopped responding to chemotherapy.