Մահացել է ֆուտբոլի աշխարհի եռակի չեմպիոն Պելեն
Մահացել է բրազիլացի լեգենդար ֆուտբոլիստ Էդսոն Արանտիս դու Նասիմենտուն՝ Պելեն։ Նա 82 տարեկան էր։ Այս մասին հայտնում է Associated Press-ը։
Պելեն պատմության մեջ միակ ֆուտբոլիստն է, որը երեք անգամ դարձել է աշխարհի չեմպիոն որպես խաղացող (1958, 1962, 1970)
Նա եղել է Գինեսի ռեկորդների գրքում իր պրոֆեսիոնալ կարիերայի ընթացքում ամենաշատ գոլերի համար. որոշ տեղեկությունների համաձայն՝ նա խփել է 1281 գոլ։
Պելեն Բրազիլիայի հավաքականի պատմության լավագույն ռմբարկուն է՝ 92 խաղում խփել է 77 գոլ։
18 տարի ներկայացրել է բրազիլական «Սանթոսը», որից հետո ևս 3 տարի հանդես է եկել ամերիկյան «Նյու Յորք Կոսմոսում»՝ ավարտելով կարիերան 1977 թվականին։
2021 թվականի սեպտեմբերին Պելեի մոտ հաստ աղիքի ուռուցք էր հայտնաբերվել։ Նոյեմբերին նա հոսպիտալացվել էր։ Ավելի ուշ հաղորդվել էր, որ Պելեի մարմինը դադարել է արձագանքել քիմիոաթերապիային։

Скончался трехкратный чемпион мира по футболу Пеле
Умер легендарный бразильский футболист Пеле Эдсон Арантес ду Насименту. Ему было 82 года. Об этом сообщает Associated Press.
Пеле — единственный футболист в истории, который трижды выигрывал чемпионат мира в качестве игрока (1958, 1962, 1970).
Он был занесен в Книгу рекордов Гиннеса по количеству голов в своей профессиональной карьере; по некоторым данным, он забил 1281 гол.
Пеле — лучший бомбардир в истории сборной Бразилии, забивший 77 мячей в 92 матчах.
Он представлял бразильский «Сантос» 18 лет, после чего еще 3 года играл за американский «Нью-Йорк Космос», закончив карьеру в 1977 году.
В сентябре 2021 года у Пеле диагностировали опухоль толстой кишки. В ноябре он был госпитализирован. Ранее сообщалось, что организм Пеле перестал реагировать на химиотерапию.