16 ոսկե մեդալ՝ ուժային եռամարտի աշխարհի գավաթի խաղարկությունից
Հայաստանի ուժային եռամարտի հավաքականը Լեհաստանի Շեդլեց քաղաքում օրերս մասնակցել է XPC վարկածով փաուերլիֆտինգի աշխարհի գավաթի խաղարկությանն ու 16 ոսկե մեդալ նվաճել: Հայաստանի թիմի կազմում ընդգրկված է եղել 18 մարզիկ՝ պատանիներ, երիտասարդներ և մեծահասակներ:
Մեծահասակների պայքարում գյումրեցի Արա Խաչատրյանը (90 կգ) աշխարհի ռեկորդով դարձել է գավաթի խաղարկության բացարձակ հաղթող և արժանացել ոսկե մեդալի, պատանիների պայքարում էլ գավաթի խաղարկության բացարձակ հաղթող է ճանաչվել Աշոտ Պետրոսյանը (90 կգ):
Մեծահասակների պայքարում գավաթի խաղարկության հաղթող են դարձել և Եվրոպայի ռեկորդ սահմանել Գևորգ Ալեքսանյանը (100 կգ), Հայկ Աֆյանը (100 կգ) և Մակար Թամրազյանը (67,5 կգ): Պատանիների պայքարում ոսկե մեդալին արժանացել են Արմեն Նիկողոսյանը (56 կգ) և Մելսիկ Մարտիրոսյանը (60 կգ), որոնք նաև Եվրոպայի ռեկորդ են սահմանել:
Իրենց քաշային կարգերում հաղթող են ճանաչվել նաև Էդգար Բադալյանը (60 կգ), Նարեկ Թամրազյանը (67,5 կգ), Կամո Եղոյանը (75 կգ), Արտյոմ Սոլոյանը (90 կգ), Գոռ Հովհաննիսյանը (100 կգ), Կարեն Պետրոսյանը (110 կգ), Արտավազդ Առաքելյանը (125 կգ), Արամ Մարգարյանը (125 կգ):
Կանանց հաշվարկում աշխարհի քառակի չեմպիոն է դարձել ոստիկանության մայոր Ժաննա Շահնազարյանը:
Թիմային հաշվարկում Հայաստանի հավաքականն առաջին տեղն է զբաղեցրել: Հայ մարզիկները մրցավայր են մեկնել Հայաստանի ուժային եռամարտի ֆեդերացիայի նախագահ և հավաքականի գլխավոր մարզիչ Գագիկ Սարոյանի գլխավորությամբ:
Աշխարհի գավաթի խաղարկությանը 15 երկրի շուրջ 600 մարզիկ է մասնակցել ինչպես ուժային եռամարտ, այնպես էլ սեղմում-պառկած վարժությունից:
Հայաստանի ուժային եռամարտի ֆեդերացիայի նախագահ Գագիկ Սարոյանի խոսքով՝ տարվա ընթացքում սա թիմի վերջին միջազգային մրցաշարն էր: Դեկտեմբերի 17-18-ին էլ Ոսկեհատի նոր վերանորոգված մարզադահլիճում կանցկացվի ուժային եռամարտի Հայաստանի առաջնությունը:

16 gold medals from the Power Triathlon World Cup
The Armenian power triathlon team recently participated in the XPC powerlifting world cup in Shediac, Poland, and won 16 gold medals. The Armenian team included 18 athletes: teenagers, young people, and adults.
Ara Khachatryan from Gyumri (90 kg) became the absolute winner of the cup competition with a world record in the adult fight and won a gold medal. Ashot Petrosyan (90 kg) was recognized as the absolute winner of the cup competition in the youth fight.
Gevorg Aleksanyan (100 kg), Hayk Afyan (100 kg), and Makar Tamrazyan (67.5 kg) became the winners of the adult competition and set a European record. Armen Nikoghosyan (56 kg) and Melsik Martirosyan (60 kg) won the gold medal in the youth fight, which also set a European record.
Edgar Badalyan (60 kg), Narek Tamrazyan (67.5 kg), Kamo Yeghoyan (75 kilograms), Artyom Soloyan (90 kg), Gor Hovhannisyan (100 kg), Karen Petrosyan (110 kg) were also declared winners in their weight categories. , Artavazd Arakelyan (125 kg), Aram Margaryan (125 kg).
Police major Zhanna Shahnazaryan became the four-time world champion in women's counting.
In the team calculation, the Armenian team took first place. The Armenian athletes left for the competition under the leadership of the president of the Power Triathlon Federation of Armenia and the head coach of the team, Gagik Saroyan.
About 600 athletes from 15 countries participated in the World Cup in both power triathlon and bench press.
Gagik Saroyan, the president of the Power Triathlon Federation of Armenia, said this was the team's last international tournament. On December 17-18, the Armenian power triathlon championship will be held in the newly renovated sports hall of Voskehat.