Մեծ սկանդալ ֆուտբոլում. միլիոնավոր դոլարների կաշառք՝ Կատարին պարտվելու համար
Աշխարհի առաջնությունը հյուրընկալելը մեծ պատասխանատվություն է, որը Կատարը, կարծես, վատ է իրականացնում: Վերջին շաբաթների ընթացքում ավելի ու ավելի շատ զեկույցներ են ներկայացվում, որոնք բացահայտում են մարդու իրավունքների խախտումները և երաշխիքների բացակայությունը մի իրադարձության, որը միավորում է տասնյակ մշակույթներ ողջ աշխարհից:
Սակայն սա կարող է քիչ հատկանշական լինել, քանի որ ֆուտբոլի աշխարհի առաջնության հյուրընկալող երկրին սպառնում է ավելի մեծ սկանդալ։ Ռազմավարական-քաղաքական հարցերով փորձագետ, Սաուդյան Արաբիայում բրիտանական կենտրոնի տնօրեն Ամջադ Տահայի պնդմամբ՝ Էկվադորի հավաքականի 8 ֆուտբոլիստ 7.4 մլն դոլարի չափով կաշառք է ստացել Կատարի կողմից՝ խաղը միտումնավոր պարտվելու համար։
Իսպանական Marca-ի փոխանցմամբ՝ լրագրողը զգուշացրել է, որ Էկվադորի և Կատարի ներքին աղբյուրները հաստատել են գործարքը և կոչ արել աշխարհին՝ տեր կանգնել «ՖԻՖԱ-ի կոռուպցիային»։
Համաձայն զեկույցի՝ կատարցիները էկվադորցիներին առաջարկել են, որ գումարի դիմաց թույլ տան երկրորդ խաղակեսում խփած գոլով հաղթել 0:1 հաշվով։ Նման հրապարակումները դժվար է անտեսել, քանի որ Կատարը նախկինում մեղադրվել է ՖԻՖԱ-ին միլիոնավոր դոլարներ կաշառելու մեջ՝ աշխարհի առաջնության հյուրընկալող երկիր ընտրվելու համար:

Big scandal in football: Millions of dollars in bribes to lose to Qatar
Hosting the World Cup is a massive responsibility that Qatar seems to have handled poorly. In recent weeks, there have been more and more reports revealing human rights violations and the lack of safeguards that brings together dozens of cultures from around the world.
However, this may not be significant, as the World Cup host country is facing a bigger scandal. According to Amjad Taha, an expert on strategic and political issues and the director of the British Center in Saudi Arabia, 8 players of the Ecuador national team received a bribe of 7.4 million dollars from Qatar to intentionally lose the game.
According to the Spanish Marca, the journalist warned that internal sources in Ecuador and Qatar confirmed the deal and called on the world to take responsibility for "FIFA's corruption."
According to the report, the Qataris offered the Ecuadorians to allow them to win 0:1 with a goal scored in the second half in exchange for money. Such publications are hard to ignore, as Qatar has previously been accused of bribing FIFA with millions of dollars to be chosen as the host country for the World Cup.