Հայաստանը Եվրո-2024-ի առաջին խաղում կմրցի Թուրքիայի հետ
Հաստատվել է Հայաստանի ազգային հավաքականի խաղացանկը Եվրո-2024-ի որակավորման փուլում։ Առաջին հանդիպումը մեր տղաները կանցկացնեն սեփական դաշտում և կմրցեն Թուրքիայի հետ։ Սկզբունքային հանդիպումը կկայանա 2023թ. մարտի 25-ին։
Հիշեցնենք, որ Գերմանիայի Ֆրանկֆուրտ քաղաքում կայացած Եվրո-2024-ի որակավորման փուլի վիճակահանության արդյուքներով՝ Հայաստանի հավաքականը հայտնվեց D խմբում: Այստեղ (D խումբ) մեր ընտրանու մրցակիցներն են՝ Խորվաթիան, Ուելսը, Թուրքիան և Լատվիան:
Որակավորման փուլի հանդիպումները կանցկացվեն 2023 թվականի մարտ-նոյեմբեր ամիսներին։ Եվրոպայի առաջնությունը կմեկնարկի 2024 թվականի հունիսի 14-ին և կտևի մինչև հուլիսի 14-ը։

Armenia will compete with Turkey in the first match of Euro-2024
The schedule of the Armenian national team in the qualification stage of Euro-2024 has been confirmed. Our footballists will play the first match on their field and compete against Turkey. The preliminary meeting will take place on March 25, 2023.
It should be noted that according to the results of the Euro-2024 qualifying round held in Frankfurt, Germany, the Armenian national team was placed in Group D. Our team's opponents here (Group D) are Croatia, Wales, Turkey, and Latvia.
The matches of the qualifying round will be held in March-November 2023. The European Championship will start on June 14, 2024, and last until July 14.