Արսեն Խանջյանը՝ Սամբոյի Եվրոպայի չեմպիոն
Սերբիայի Նովի Սադ քաղաքում անցկացվող Սամբոյի Եվրոպայի առաջնության մրցումային երրորդ օրը, որին մասնակցում է Հին աշխարհամասի 24 պետություն, մրցագորգը տրամադրվեց Ազգային հավաքականներին: Այս մասին հայտնում են Հայաստանի Սամբոյի ֆեդերացիայից:
«Ուրախալի է նշել, որ մեր լավագույն մարզիկներից Արսեն Խանջյանը մարզական սամբոյի 98 կգ քաշային կարգում պարզապես փայլեց: Տիտղոսակիր սամբիստը /նա աշխարհի ու Եվրոպայի չեմպիոն է/ առաջին գոտեմարտում 6:2 հաշվով հաղթեց Իսրայելի ներկայացուցիչ Սիմոն Իոսիֆին, թեև առաջին միավորները սկզբում վաստակել էր մրցակիցը:
Երկրորդ գոտեմարտում մեր ըմբիշի հակառակորդը ադրբեջանցի էր, ում Արսենը ընդամենը կես րոպեում տապալեց գետին՝ վաղաժամ արձանագրելով մաքուր հաղթանակ:
Երրորդ գոտեմարտը բելառուս Լեսիակի հետ էր: Հաշիվը 2:1, հօգուտ Արսենի:
Առավել դրամատիկ էր եզրափակիչը: Արսենի մրցակիցը ռուսաստանցի Վյաչեսլավ Միխայլինն էր, ով 2-րդ րոպեին վաստակեց 1 միավոր և փորձում էր պահել հաշիվը: Մնում է 1 րոպե, պայքարից խուսափելու համար ռուսին տրվում է հերթական զգուշացումը, Արսենին՝ մեկ միավոր: Սակայն սա բավարար չէ. նման հաշվի դեպքում հաղթանակը կտրվի մրցակցին:
Այս ամենը լավ գիտակցելով` Արսենը շարունակում է գրոհները և մրցամարտի ավարտից 14 վայրկյան առաջ կատարում գեղեցիկ հնարք ու վաստակում 2 միավոր:
Հաշիվը 3:1 է, և Արսենը հռչակվում է Եվրոպայի չեմպիոն:
Հավելենք, որ մարզական սամբոյի 64 կգ քաշային կարգում Մաքսիմ Մանուկյանը այսօր կարողացավ նվաճել բրոնզե մեդալ, իսկ մարտական սամբոյի 58 կգ քաշային Համլետ Սուքիասյանը արժանացավ արծաթե մեդալի»,- հայտնում են ֆեդերացիայից:

Арсен Ханджян, чемпион Европы по самбо
В третий соревновательный день чемпионата Европы по самбо в сербском городе Нови-Сад, в котором участвуют 24 страны Старого Света, ковер был отдан национальным сборным. Об этом сообщает Федерация самбо Армении.
«Приятно отметить, что один из лучших наших спортсменов Арсен Ханджян просто блистал в весовой категории 98 кг по спортивному самбо. Титулованный самбист (чемпион мира и Европы) в первом же матче победил представителя Израиля Симона Иосифа со счетом 6:2, хотя соперник набрал первые очки.
Во втором борцовском поединке соперником нашего борца был азербайджанец, которого Арсен всего за полминуты повалил на землю, зафиксировав досрочную чистую победу.
Третий борцовский поединок был с Лесяком из Белоруссии. Счет 2:1 в пользу Арсена.
Финал был самым драматичным. Соперником Арсена был россиянин Вячеслав Михайлин, набравший 1 очко на 2-й минуте и пытавшийся сохранить счет. Осталась 1 минута, россиянин получает еще одно предупреждение за уклонение от боя, Арсен - также получает одно очко. Однако этого недостаточно. в случае такого счета победа будет присуждена противнику.
Хорошо зная все это, Арсен продолжает свои атаки и за 14 секунд до конца матча делает красивый прием и набирает 2 очка.
Счет 3:1 и Арсен объявляется чемпионом Европы.
Добавим, что сегодня Максим Манукян сумел завоевать бронзовую медаль в весовой категории до 64 кг по спортивному самбо, а Гамлет Сукиасян завоевал серебряную медаль в весовой категории до 58 кг по боевому самбо", - сообщает федерация.