«Հանրապետական» մարզադաշտը կարող է որակազրկվել. ՀՖՖ-ի և «Փյունիկ» ֆուտբոլային ակումբի համատեղ հայտարարությունը
Հայաստանի ֆուտբոլի ֆեդերացիան և «Փյունիկ» ֆուտբոլային ակումբը  համատեղ հայտարարություն են տարածել «Հանրապետական» մարզադաշտում «Փյունիկ» «Ցրվենա զվեզդա» հանդիպման ժամանակ տեղի ունեցած ակցիաների և խաղավերջում տեղի ունեցած ծեծկռտուքների մասով, որտեղ մասնավորապես ասվում է.
«Հարգելի՛ ֆուտբոլասերներ,
Վերջին շրջանում Հայաստանում տեղի ունեցած միջազգային հանդիպումների ընթացքում գրանցվել են ֆուտբոլային հանդիպումների, ընդհանրապես, սպորտի հետ անհամատեղելի իրադարձություններ, որոնք հղի են հայկական ֆուտբոլի համար ամենալուրջ հետեւանքներով:
Հանդիպումներին ներկա տասնյակ քաղաքացիներ՝ մեծամասամբ դեռահասներ, մուտք են գործել խաղադաշտ, տրիբունաներում պարբերաբար արձանագրվել են ծեծկռտուքի դեպքեր, իրականացվել են նաեւ մի շարք քաղաքական ակցիաներ:
Իրենց պարտականությունները կատարելիս թերացել են նաեւ անվտանգության աշխատակիցները, ինչի համար հայցում ենք ձեր ներողամտությունը: ՀՖՖ-ի և  «Փյունիկ» ՖԱ ներկայացուցիչներն աշխատանքներ են տանում անվտանգությունն ապահովող կազմակերպությունների հետ՝ հետագայում նման իրավիճակները բացառելու համար:
Միեւնույն ժամանակ անվտանգության աշխատակիցների՝ անգամ ամենամեծ քանակի դեպքում ուղղակի հնարավոր չէ կանխել նման անցանկալի իրադարձությունները, եթե չլինի բոլորի՝ ֆուտբոլային հանրության, երկրպագուների, հատկապես լրատվամիջոցների աջակցությունը:
Հայաստանում այս տարի կայացած միջազգային գրեթե բոլոր հանդիպումների ընթացքում և դրանցից հետո արձանագրվել են նման դեպքեր, ինչի համար մեծ տույժեր են կրել ՀՖՖ-ն և հայկական ակումբները: Ցանկանում ենք ընդգծել, սակայն, որ տուգանքները կրում են ժամանակավոր բնույթ: Նմանատիպ դեպքերը չբացառելու դեպքում Հայաստանում առկա եվրոպական բարձր չափանիշներին համապատասխան միակ՝ «Հանրապետական» մարզադաշտը կարող է որակազրկվել. ինչպես Հայաստանի ազգային հավաքականը, այնպես էլ մեր ակումբները ստիպված կլինեն տնային հանդիպումներն անցկացնել չեզոք խաղադաշտերում՝ այլ երկրներում:
Հաշվի առնելով, որ «Փյունիկը» այս տարի մասնակցելու է եվրոպական մրցաշարերից մեկի խմբային փուլին եւ դեռ անցկացնելու է առնվազն 4 տնային հանդիպում, ինչպես նաեւ սեպտեմբերի 24-ին Երեւանում կայանալու է Հայաստան-Ուկրաինա ազգային հավաքականների հանդիպումը, դիմում ենք բոլոր շահագրգիռ անձանց՝ առաջարկելով համատեղ ուժերով կանխել ֆուտբոլ խաղի հետ առնչություն չունեցող ցանկացած դրսևորում:
Այս համատեքստում կոչ ենք անում լրատվամիջոցներին չտարածել անկարգությունները ներկայացնող տեսանյութերը և լուսանկարները:
Կոչ ենք անում հատկապես ծնողներին թույլ չտալ իրենց երեխաներին մուտք գործել խաղադաշտ. դա ինքնահաստատվելու լավագույն միջոցը չէ:
Դիմում ենք ֆուտբոլի իրական սիրահարներին, երկրպագուներին, ֆան ակումբներին՝ եկե՛ք միասին կարգ ու կանոն հաստատենք մեր խաղադաշտերում՝ հետագայում հայկական ֆուտբոլի համար անցանկալի հետևանքներից խուսափելու նպատակով»:

Федерация футбола Армении и футбольный клуб «Пюник» выступили с совместным заявлением относительно действий, имевших место во время матча между «Пюник» и «Црвена Звезда» на стадионе «Республиканский», и драк, имевших место в конце игры, в которой конкретно говорится:
«Уважаемые любители футбола!
В последнее время во время международных матчей, проводимых в Армении, фиксируются события, несовместимые с футбольными матчами, спортом в целом, что чревато самыми серьезными последствиями для армянского футбола.
На поле вышли десятки граждан, присутствовавших на митингах, в основном подростки, на трибунах регулярно фиксировались драки, а также был проведен ряд политических акций.
Сотрудники службы безопасности также не справились со своими обязанностями, за что просим прощения. Представители ФФА и ФК «Пюник» работают с силовыми структурами, чтобы избежать подобных ситуаций в будущем.
В то же время, даже при самом большом количестве сотрудников службы безопасности предотвратить такие нежелательные события просто невозможно, если нет поддержки со стороны всех, футбольного сообщества, болельщиков, особенно СМИ.
Во время и после почти всех международных матчей, проведенных в Армении в этом году, были зафиксированы такие инциденты, за которые ФФА и армянские клубы понесли большие штрафы. Однако хотим подчеркнуть, что штрафы носят временный характер. Если подобные случаи не будут исключены, единственный в Армении «Республиканский» стадион, соответствующий высоким европейским стандартам, может быть дисквалифицирован, и сборной Армении, и нашим клубам предстоит проводить домашние матчи на нейтральных полях в других странах.
Учитывая, что «Пюник» примет участие в групповом этапе одного из европейских турниров в этом году и еще проведет как минимум 4 домашних матча, а также матч сборных Армения-Украина пройдет в Ереване в сентябре 24, мы обращаемся ко всем заинтересованным лицам, предлагая объединить усилия для предотвращения любых проявлений, не связанных с игрой в футбол. В этом контексте призываем СМИ не распространять видео и фото, запечатлевшие беспорядки.
Мы особенно обращаемся к родителям, чтобы они не позволяли своим детям выходить на игровое поле: это не лучший способ самоутвердиться.
Мы обращаемся к настоящим любителям футбола, болельщикам, фан-клубам, давайте вместе наводить порядок и правила на наших полях, чтобы в будущем избежать нежелательных последствий для армянского футбола».