Բռնցքամարտի միջազգային ֆեդերացիայի առաջիկա արտահերթ կոնգրեսը կկայանա Հայաստանում
Բռնցքամարտի միջազգային ֆեդերացիայի (IBA) առաջիկա արտահերթ կոնգրեսը կկայանա Հայաստանում։ Ալժիրում կայացած հերթական նիստի ընթացքում քվեարկության է դրվել առաջիկա ընդլայնված կոնգրեսն անցկացնելու վայրի ընտրության հարցը։ Հավակնող երկրներն էին Հայաստանը, Թուրքիան և Նիդերլանդները։
Հայաստանի բռնցքամարտի ֆեդերացիան հաղթել է բացահայտ առավելությամբ։ 17 քվեարկողներից 15-ը նախապատվությունը տվել է մեր երկրին։ Նման ընտրությունը IBA-ն և քվեարկությանը մասնակցած անձինք բացատրել են նրանով, որ համաշխարհային բռնցքամարտի ընտանիքում կտրուկ բարձրացել է Հայաստանի բռնցքամարտի ֆեդերացիայի հեղինակությունը, իսկ վերջերս ամենաբարձր մակարդակով անցկացված Եվրոպայի առաջնությունը դրա վառ ապացույցն էր։
Այսպիսով՝ պատմության մեջ առաջին անգամ օլիմպիական մարզաձևից Հայաստանը կնդունի համաշխարհային կոնգրես։ Սեպտեմբերի 24-ից հոկտեմբերի 1-ն ընկած ժամանակահատվածում Երևան կժամանի համաշխարհային բռնցքամարտի ամբողջ էլիտան։ Սպասվում է մոտ 200 երկրի ավելի քան 400 ներկայացուցչի մասնակցություն։
Կոնգրեսի ընթացքում քննարկվող հարցերից գլխավորը լինելու է IBA-ի նախագահի նոր ընտրություններ անցկացնել-չանցկացնելու հարցը։ Հիշեցնենք, որ ՄՕԿ-ը կամայականորեն չի ընդունել IBA-ի նախագահի վերջերս կայացած ընտրությունը` նշելով, որ առկա են եղել խախտումներ` մինչդեռ բռնցքամարտի միջազգային կառույցը պնդում է, որ ընտրություններն անցկացնելիս առաջնորդվել են հստակ կանոնադրությամբ։

Предстоящий внеочередной конгресс Международной федерации бокса (IBA) состоится в Армении. В ходе очередной сессии, состоявшейся в Алжире, на голосование был поставлен вопрос о выборе места проведения предстоящего расширенного съезда. Странами-кандидатами были Армения, Турция и Нидерланды.
Федерация бокса Армении победила с явным преимуществом. 15 из 17 избирателей отдали предпочтение нашей стране. МФБ и участвовавшие в голосовании, объяснили такой выбор тем, что авторитет Армянской федерации бокса в мировой боксерской семье резко повысился, и недавно проведенный чемпионат Европы на высшем уровне стал ярким тому подтверждением. .
Таким образом, впервые в истории в Армении пройдет всемирный конгресс олимпийского вида спорта. В период с 24 сентября по 1 октября в Ереван прибудет вся мировая боксёрская элита. Ожидается участие более 400 представителей примерно из 200 стран мира.
Главный вопрос, который будет обсуждаться на съезде, будет состоять в том, чтобы проводить новые выборы президента МБА. Напомним, что МОК самовольно не принял недавно состоявшиеся выборы президента IBA, отметив, что были нарушения, тогда как международная боксерская структура утверждает, что при проведении выборов руководствовалась четким уставом.