Հայաստանի բասկետբոլի հավաքականը երկրորդ տեղը զբաղեցրեց Sada Cup միջազգային մրցաշարում
Հայաստանի բասկետբոլի հավաքականը երկրորդ տեղն է զբաղեցրել Երևանում կայացած Sada Cup միջազգային մրցաշարում։ Ինչպես հայտնում են ՀՀ ԿԳՄՍ նախարարությունից, Ռեքս Կալամյանի գլխավորությամբ Հայաստանի հավաքականը մրցաշարի վերջին խաղում մրցել է Սիրիայի թիմի հետ և պարտվել է երկու միավորի տարբերությամբ՝ 57-59։
Հայաստան-Սիրիա հանդիպմանը ներկա էին ՀՀ վարչապետի աշխատակազմի ղեկավար Արայիկ Հարությունյանը, ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարի տեղակալ Կարեն Գիլոյանը, ինչպես նաև Հայաստանում Սիրիայի արտակարգ և լիազոր դեսպան, դոկտոր Նորա Արիզյանը, որի խորհրդանշական նետումով էլ խաղը մեկնարկել է։ Մրցաշարի չեմպիոնի կոչումը նվաճել է Իրանի թիմը, որն այսօր` ավելի վաղ, 108-73 հաշվով հաղթել էր ԱՄՆ-ի թիմին։ Մեկնարկային խաղում Հայաստանի հավաքականը 94։59 հաշվով հաղթել էր «Թիմ ԱՄՆ»-ին, իսկ երկրորդ խաղում 77։73 հաշվով առավելության էր հասել Իրանի նկատմամբ: Հայաստանի հավաքականի գլխավոր մարզիչ Ռեքս Կալամյանի խոսքով՝ մրցաշարը հիանալի հնարավորություն էր թիմի իրական հնարավորությունները գնահատելու համար․ «Խաղի վերջին րոպեները վճռորոշ եղան։ Ամեն դեպքում տղաները հիանալի բասկետբոլ ցուցադրեցին։ Ուրախ եմ այն ջանքերի համար, որ նրանք ներդրեցին այսօրվա խաղում։ Իսկապես շատ աշխատասեր թիմ ունենք, ինչը շատ կարևոր է ինձ համար։ Ինչ վերաբերում է Մալթայում կայանալիք առաջնությանը, ապա սպասում ենք միայն հաղթանակի։ Հիանալի մարզավիճակում ենք և գնում ենք հաղթանակի հետևից»։ Հայաստան-Սիրիա հանդիպման լավագույն խաղացող, ինչպես նաև Sada Cup մրցաշարի լավագույն խաղարկող է ճանաչվել Հայաստանի հավաքականի բասկետբոլիստ Ալբերտ Թադևոսյանը, որը ևս մեկնաբանել է խաղի արդյունքը․ «Մրցաշարը հիանալի էր։ Շնորհակալություն կազմակերպիչներին և երկրպագուներին․ զգում էինք նրանց աջակցությունը և խաղում էինք նրանց համար։ Ամեն ինչ լավ էր մինչև վերջին խաղը։ Ցավոք, չկարողացանք հաղթել։ Մեզ համար շատ դժվար էր, քանի որ վնասվածքներ ունեինք»։ Թադևոսյանն ասում է՝ լավ են տրամադրված Եվրոպայի փոքր երկրների առաջնությանը․ «Իհարկե, այս պարտությունից հետո մի փոքր տխուր ենք, բայց հուսով եմ՝ այլևս նմանօրինակ սխալներ թույլ չենք տա և Մալթայում յուրաքանչյուր խաղում կպայքարենք հաղթանակի համար»։ Հայաստանի բասկետբոլի հավաքականը վաղը կմեկնի Մալթա՝ մասնակցելու Եվրոպայի փոքր երկրների առաջնությանը: Խաղերը կկայանան հունիսի 28-ից հուլիսի 3-ը։

Сборная Армении по баскетболу заняла второе место на международном турнире «Sada Cup», прошедшем в Ереване. Как сообщает министерство образования и науки РА, сборная Армении под руководством Рекса Каламяна в последнем матче турнира соперничала со сборной Сирии, уступив ей два очка, 57-59.
Во встрече Армения-Сирия приняли участие руководитель аппарата премьер-министра Республики Армения Араик Арутюнян, заместитель министра образования, науки, культуры и спорта Карен Гилоян, а также Чрезвычайный и Полномочный Посол Сирии в Армении, доктор Нора Аризян. Титул чемпиона турнира завоевала команда Ирана, которая ранее сегодня обыграла команду США со счетом 108-73. В первом матче сборная Армении обыграла «Сборную США» со счетом 94:59, а во втором получила преимущество над Ираном со счетом 77:73. По словам главного тренера сборной Армении Рекса Каламяна, турнир стал отличной возможностью оценить реальные возможности команды․
«Последние минуты игры были решающими. В любом случае ребята показали отличный баскетбол. Я рад за усилия которые они вложили в сегодняшнюю игру. У нас действительно очень трудолюбивая команда, что очень важно для меня. Что касается чемпионата, который пройдет на Мальте, то ждем только победы. Мы в отличной форме, идем за победой». Лучшим игроком матча Армения-Сирия, а также лучшим игроком турнира Кубка Сада стал баскетболист сборной Армении Альберт Тадевосян, который прокомментировал результат игры;
"Турнир был замечательным. Спасибо организаторам и болельщикам․ Мы чувствовали их поддержку, мы играли для них. Все было хорошо до последней игры. К сожалению, мы не смогли победить. Нам было очень тяжело, потому что у нас были травмы». Тадевосян говорит, что у них хорошее настроение перед чемпионатом Европы малых стран․ «Конечно, нам немного грустно после этого поражения, «Но я надеюсь, что мы больше не совершим подобных ошибок. Мы будем бороться за победу в каждой игре на Мальте». Завтра сборная Армении по баскетболу отправится на Мальту для участия в молодежном чемпионате Европы. Игры пройдут с 28 июня по 3 июля.