Վարազդատ Լալայանը ծանրամարտի ԵԱ-ի արծաթե, իսկ Գոռ Մինասյանը` բրոնզե մեդալակիրներ են, վրացի Լաշա Տալախաձեն կրկին չեմպիոնն է
Հայաստանի ծանրամարտի հավաքականի անդամ Վարազդատ Լալայանը երկրորդն է Եվրոպայում, իսկ Գոռ Մինասյանը` երրորդը:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ`  Ալբանիայի մայրաքաղաք Տիրանայում ավարտված Եվրոպայի առաջնության մրցումային վերջին օրը պայքարի մեջ մտան գերծանր քաշային մարզիկները: Հայաստանը ներկայացնում էին հավաքականի երկու ներկայացուցիչները` Գոռ Մինասյանը և Վարազդատ Լալայանը:
Պոկում վարժությունում Վարազդատ Լալայանը գլխավերևում երկու հաջող փորձից հետո պահեց 203 կգ և 211 կգ: Այս վարժությունում նա նվաճեց արծաթե մեդալ: Հրում վարժությունում հայ ծանրորդը մեկ անգամ կարողացավ գլխավերևում պահել ծանրաձողը` 240 կգ: Երկամարտի 451 կգ արդյունքով Լալայանը Եվրոպայի առաջնության փոխչեմպիոն է:
Օլիմպիական խաղերի արծաթե մեդալակիր Գոռ Մինասյանը պոկում վարժության ժամանակ ևս երկու հաջող փորձ ունեցավ (202 կգ, 210 կգ) և նվաճեց «փոքր» բրոնզե մեդալ: Հրում վարժությունում Մինասյանը միայն մեկ հաջող փորձ ունեցավ` 236 կգ: Երկամարտի 446 կգ արդյունքով Գոռ Մինասյանը դարձավ Եվրոպայի առաջնության բրոնզե մեդալակիր:
Այս քաշային կարգում 6-րդ տարի անընդմեջ Եվրոպայի չեմպիոն դարձավ Վրաստանի ներկայացուցիչ Լաշա Տալախաձեն: Վերջինս երկամարտում գրանցեց 462 կգ արդյունք:
Ավելի վաղ Հայաստանի հավաքականի կազմում Եվրոպայի առաջնության ոսկե մեդալ էրնվաճելՌաֆիկ Հարությունյանը, իսկ Անդրանիկ Կարապետյանը դարձել էր պոկում վարժությանարծաթեմեդալակիր, Տաթև Հակոբյանն էլ փոքր բրոնզե մեդալ է նվաճել: 96 կգ քաշում ծանրորդԴավիթՀովհաննիսյանը  դարձել է Եվրոպայի չեմպիոն, իսկ Արա Աղանյանը` փոխչեմպիոն: 102 կգքաշային Սամվել Գասպարյանը բավարարվեց միայն արծաթե մեդալով: 109կգ քաշային Արսեն Մարտիրոսյանն էլ բրոնզե նվաճել իր քաշային կարգում:

Вараздат Лалаян – серебряный призер чемпионата Европы по тяжелой атлетике, а Гор Минасян – бронзовый призер, грузин Лаша Талахадзе – снова чемпион
Член сборной Армении по тяжелой атлетике Вараздат Лалаян – второй в Европе, а Гор Минасян – третий.
Как сообщает "Арменпресс", в последний день чемпионата Европы в албанской Тиране сошлись супертяжеловесы. Армению представляли два члена команды: Гор Минасян и Вараздат Лалаян.
В рывке Вараздат Лалаян после двух успешных попыток удержал над головой 203 кг и 211 кг. В этом упражнении он завоевал серебряную медаль. В упражнении толчок армянский тяжелоатлет сумел удержать над головой 240-килограммовую штангу. Лалаян – вице-чемпион чемпионата Европы с результатом 451 кг.
Серебряный призер Олимпийских игр Гор Минасян сделал две успешные попытки (202 кг, 210 кг) в рывке и завоевал «малую» бронзовую медаль. В толчковом упражнении у Минасяна была только одна удачная попытка – 236 кг. Гор Минасян стал бронзовым призером чемпионата Европы с результатом 446 кг.
Грузин Лаша Талахадзе стал чемпионом Европы в этой весовой категории шестой год подряд. Последний зафиксировал результат 462 кг в парном разряде.
Ранее Рафик Арутюнян завоевал золотую медаль на чемпионате Европы в составе сборной Армении, Андраник Карапетян завоевал серебряную медаль в рывке, а Татев Акопян завоевала малую бронзовую медаль. Тяжелоатлет Давид Ованнисян (96 кг) стал чемпионом Европы, а Ара Аганян стал вице-чемпионом. Самвел Гаспарян (102 кг) довольствовался лишь серебряной медалью. Арсен Мартиросян (109 кг) завоевал бронзу в своей весовой категории.