Կառավարությունը վերաբաշխում է կատարել պետբյուջեում և փոփոխություններ և լրացումներ նախկինում ընդունած որոշումներից մեկում. 22,315 հազար դրամ կհատկացվի «Երևանի շախմատի ֆեդերացիա» ՀԿ-ին Շախմատային միջազգային վարկանիշային մրցաշարերի աջակցության ծրագրի շրջանակում 2022 թ․Երևանում նախատեսվող երեք միջազգային մրցաշարերի կազմակերպման համար: Շախմատային միջազգային վարկանիշային մրցաշարերի աջակցության ծրագրի իրականացման արդյունքում կստեղծվեն լայն հնարավորություններ երիտասարդ և խոստումնալից հայ շախմատիստների փորձի ձեռք բերման ու մասնագիտական աճի համար։
Ըստ հիմնավորման՝ 2022 թ․նախատեսում է թվով երեք միջազգային մրցաշարերի կազմակերպում և անցկացում՝«Երևան օփեն 2022» միջազգային մրցաշար, «Ապագա տաղանդներ 2022» պատանիների շախմատիստների միջազգային մրցաշար, «Պատանիների շախմատիստների և շախմատային մարզիչների համար միջազգային մրցաշար»։ Հոկտեմբերին նախատեսվող «Երևան օփեն 2022» միջազգային մրցաշարին կմասնակցեն շուրջ 14 երկրից ավելի քան 310 մասնակից, մրցաշարի մրցանակային ֆոնդը կկազմի 14,000 հազար դրամ։
Հունիս-հուլիս ամիսներին կանցկացվի «Ապագա տաղանդներ 2022» պատանիների շախմատիստների միջազգային մրցաշարը, որին մասնակցելու է 10 շախմատիստ՝ 6-ը Հայաստանից և 4-ը արտերկրից։ Մրցանակային ֆոնդը կկազմի 2,550 հազար դրամ: Մրցաշարի ընդանուր ծախսը կազմելու է 4,539․5 հազար դրամ։ Դեկտեմբերին նախատեսվող «Պատանիների շախմատիստների և շախմատային մարզիչների համար միջազգային մրցաշար»-ին մասնակցելու են 5 պատանի շախմատիստ՝ 2006 թ․ հետո ծնված, ինչպես նաև 5 լավագույն շախմատային մարզիչներ՝ երկու շրջանով։ Մրցանակային ֆոնդը կկազմի 3,350 հազար դրամ։ Մրցաշարի ընդանուր ծախսը կկազմի 3,775․5 հազար դրամ։

Правительство выделит Ереванской шахматной федерации 22 315 000 драмов
Правительство перераспределило изменения и дополнения к одному из ранее принятых решений в госбюджет. В рамках программы поддержки международных шахматных рейтинговых турниров для организации запланированных в 2022 году в Ереване трех международных турниров общественной организации «Федерация шахмат» будет выделено 22 315 000 драмов. В результате реализации программы поддержки международных шахматных рейтинговых турниров будут созданы широкие возможности для молодых, перспективных армянских шахматистов для приобретения опыта и профессионального роста.
Согласно обоснованию, в 2022 году предусматривается организация трех международных турниров; В запланированном на октябрь международном турнире «Ереван Опен 2022» примут участие более 310 участников из около 14 стран, призовой фонд турнира составит 14 млн. драмов.
В июне-июле пройдет международный юношеский шахматный турнир «Future Talents 2022», в котором примут участие 10 шахматистов, 6 из Армении и 4 из-за рубежа. Призовой фонд составит 2 550 млн. драмов. Общая стоимость турнира составит 4539-5 млн. драмов. 5 юных шахматистов примут участие в «Международном турнире юных шахматистов по шахматам». Призовой фонд составит 3 350 млн. драмов. Общая стоимость турнира составит 3775-5 млн. драмов.