Եվրոպական ֆուտբոլային ասոցիացիաների միությունը (ՈՒԵՖԱ) հայտարարել է ՈւԵՖԱ-ի Չեմպիոնների լիգայի 2021/22 մրցաշրջանի եզրափակիչ հանդիպումը Սանկտ Պետերբուրգից Փարիզ տեղափոխելու մասին։ Ինչպես նախատեսված էր հանդիպումը կկայանա մայիսի 28-ին։
Ի սկզբանե՝ Սանկտ Պետերբուրգը պետք է ընդուներ Չեմպիոնների լիգայի եզրափակիչը 2021 թվականին, սակայն կորոնավիրուսի համաճարակի պատճառով ՈՒԵՖԱ-ն վերադասավորումներ կատարեց, ինչի արդյունքում ռուսական քաղաքը պետք է անցկացներ հաջորդ մրցաշրջանում գլխավոր եվրոպական ակումբային մրցաշարի վճռորոշ հանդիպումը։
Հիշեցնենք, որ ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինը հայտարարել էր Դոնբասում տիրող իրավիճակի հետ կապված հատուկ ռազմական գործողություն սկսելու մասին։ Այդ կապակցությամբ Ուկրաինայում մտցվել է ռազմական դրություն, և ֆուտբոլի ազգային առաջնությունը ստիպված դադարեցվել է։

Финал Лиги чемпионов перенесли из Санкт-Петербурга в Париж
Союз европейских футбольных ассоциаций (УЕФА) объявил о переносе финального матча Лиги чемпионов сезона-2021/22 из Санкт-Петербурга в Париж. Встреча состоится 28 мая, как и было запланировано.
Изначально Санкт-Петербург должен был принять финал Лиги чемпионов 2021 года, но из-за эпидемии коронавируса УЕФА провел перестановку, в результате которой российский город должен был провести решающий матч главного европейского клубного турнира в следующем сезоне .
Напомним, президент России Владимир Путин объявил о начале специальной военной операции в связи с ситуацией на Донбассе. В связи с этим в Украине было введено военное положение, чемпионат страны по футболу вынужденно был остановлен.