Արդյո՞ք Հայաստանում ռասիստական քարոզը ռուսական հատուկ ծառայությունների նախաձեռնությունն է. Անանյան
«ԹԱՐՄԱՑՎԱԾ։ Ռասիստական գրառման հեղինակ ռուսի մասին նոր տվյալներ։ Պարզվեց, որ ռասիստական գրառման հեղինակ ռուս լրագրող կամ լուսանկարիչ Ալեքսանդր Պատրինի անունը տեղ է գտնում ռուսական պետական ՏԱՍՍ-ում, ՌԲԿ-ում (լինքերը՝ մեկնաբանության բաժնում)։ Օրինակ ՏԱՍՍ-ում հրապարակված նրա անունով նյութում գրված է, թե ինչպես են «Հայրենիքի վահան», «Պահեստազորի սպաներ» և «ԱԱԾ պահեստազորի սպաներ» հասարակական միավորումները Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանից պահանջել  հաստատել ՀԱՊԿ աջակցության փաթեթը, և ՀԱՊԿ-ի խաղաղապահ զորակազմ տեղակայել Ադրբեջանի հետ սահմանի երկայնքով։ Նա կամ հրապարակման և լուսանկարի հեղինակն է, կամ միայն լուսանկարի։ Բացառված չէ՝ երկուսն էլ։
Ալեքսանդր Պատրինի և 30 օրով արգելված «Սպուտնիկ Արմենիայի» միջև կապի / շփման մասին ևս հիմքեր կան, (գտնել մեկնաբանության բաժնում)։
Երևում է, որ նա տևական ժամանակ Հայաստանում է և ունի լուսանկարներ՝ կարևոր իրադարձությունների վայրերից։ Օրինակ, Արցախի հայաթափումն է նկարել։ Այսինքն, շարքային ռելոկանտ չէ։ Նրա նկարները՝ կից տեքստերով պարբերաբար հայտնվում են Ռուսաստանի պետական քարոզչամիջոցներում։ Հավանաբար, դա է նրա գործի անունը։ ՀՀ ԱԳՆ-ում հավատարմագրված էլ կլինի՝ ենթադրում եմ։
Հուսանք, ռուսական հատուկ ծառայությունների հետ կապված չէ երիտասարդը և նրանցից հանձնարարություններ չի ստանում։ Հա մոռացա, նրան Երևանի «Դոմ Մոսկվիի» իվենթի էին հրավիրել, տեսնես ընդունե՞ց։
Հայաստանի իրավապահները պետք է պարզեն՝ արդյո՞ք գործակալական գործունեությամբ զբաղվում է այս երիտասարդը՝ հօգուտ Ռուսաստանի, թե չի զբաղվում։ Պետք է պարզել, արդյո՞ք Հայաստանում ռասիստական քարոզը այս տղայի նախաձեռնությունն է, թե ռուսական հատուկ ծառայությունների։
Իրավապահները պարտավոր են այս ռուս տղային հրավիրել և բացատրել, որ Հայաստանում ռասիստական բնույթի խտրական խոսք, տրամադրություններ տարածելը, շարժումներ գեներացնելը արգելված է Սահմանադրությամբ։
Եթե հայաստանյան հանրությունը լսի Ալեքսանդրի «պատգամը», և որոշի ռասիստական գաղափարներով շարժվել, ինչի ջատագովությամբ է զբաղված երիտասարդը, վախենամ՝ առաջին զոհը ինքը և իր հայրենակիցները դառնան։ Երիտասարդին կարելի է հուշել, որ եթե իրեն վատ է զգում հայերի հանդուրժող շրջապատում, կարող է վերադառնալ Ռուսաստան և պայքարել օտարերկրացիների դեմ։
Հեչ չեղած, այս ռուս տղայի պետությունը Ադրբեջանին ամենաշատ զենք մատակարարածն է, իր հովանու ներքո օկուպացվել են Արցախը, ՀՀ սուվերեն տարածքներ, մինչդեռ Հնդկաստանը այսօր աջակցում է Հայաստանի անվտանգության ապահովմանը, զենք է վաճառում՝ ի հեճուկս Ադրբեջանի։ Այսինքն, չոր դատելով, Հայաստանի հանրությունը ավելի շատ պատճառներ ունի լավ ընդունելու հնդիկներին, քան ռուսներին։ Այս տղայի առաջարկած տրամաբանությունը ռասիստական է, և գործում է իր դեմ։ Բայց դա ծուղակ է, և մենք չպետք է մտնենք այդ դաշտ։ Բոլորին է անհրաժեշտ լավ ընդունել՝ անկախ իր պետության պահվածքից։
Որևէ մեկը այս տղային թող բացատրի, որ ինքը ևս Հայաստանում հյուր է, ինչպես նրանք, ում ինքը թիրախավորել է։ Այս երիտասարդն ոչնչով լավը չէ, քան հնդիկները։ Ես դեմ եմ և ռուսների, և հնդիկների, և ուրիշ բոլոր ազգերի նկատմամբ խտրականությունը։
Եվ կարծում եմ վերջին շրջանում Հայաստանում ռասիստական բնույթի խտրական տրամադրությունների տարածումը, ռասիստական հոսանքների ստեղծումը, հնդիկներին թիրախավորելը, սինագոգի վրա հարձակումը ունի արտաքին ոգեշնչում։ Նժդեհի կերպարն աղավաղելը և նրան ռասիստական բնույթ հաղորդելը ձեռնտու է ռուսներին և ադրբեջանցիներին։ Նժդեհն այն հայն է, ում դեմ ռուսները պատերազմել են և չեն հաղթել, ինչի արդյունքում Սյունիքը մնացել է Հայաստանի կազմում։ Նժդեհի արձանի կանգնեցմանը Երևանում դեմ էին Մոսկվայում և բաց քննադատում էին ժամանակի իշխանությանը։ Նժդեհին ռուսները և ադրբեջանցիները չեն մարսում մինչև հիմա, և կարծում եմ՝ պատահական չէ նրա կերպարը «հայկական ֆաշիզմի» առասպելի ստեղծման մեջ օգտագործելու փաստը։ Անհրաժեշտ է, որ Հայաստանի դեմ իրենց փաստարկները նաև հրապարակային կերպով հիմնավորեն։ Եվ «նժդեհական հայկական ֆաշիզմը» ամենալավ զենքն է Հայաստանի դեմ առաջիկա հարձակումները «հիմնավորելու»։
Ռուսաստանի հատուկ ծառայությունները ստեղծում և ղեկավարում են ազգայնական շարժումներ, որոնց արարքները, հրապարակային խոսքը օգտագործում են՝ տվյալ պետությանը թիրախավորելու, ֆաշիզմի մեջ մեղադրելու և օրինակ՝ հատուկ ռազմական գործողություն սկսելու նպատակով։ Այդպիսի փորձեր կան Ուկրաինայում։ Ռասիստական ցանկացած շարժում պետք է չեզոքացվի հատուկ ծառայությունների կողմից, հատկապես, երբ Նժդեհի կերպարի աղավաղումով՝ Հայաստանին ֆաշիզմի մեջ մեղադրելու հիմքեր են ստեղծում ռուսների և ադրբեջանցիների համար։ Այս դեպքերը օգտագործվելու է Հայաստանի դեմ՝ ռասիստական կեղծ մեղադրանքներ ձևակերպելու, քաղաքական պահանջներ ներկայացնելու։ Հուսանք, պետությունը երկու դեպքում անգործության չի մատնվի, իսկ Հայաստանի հանրությունը թակարդը չի ընկնի և տուրք չի տա սադրանքներին»։

Is the racist propaganda in Armenia the initiative of the Russian special services? Ananyan
"UPDATED. There is new information about the Russian author of the racist post. It turned out that the name of Russian journalist or photographer Alexander Patrin, the author of the racist post, is in the Russian state of TASS, RBC (links in the comment section). For example, in the article published in his name in TASS, it is written how "Shield of the Fatherland," "Reserve Army Officers," and "National Army Reserve Officers" public associations demanded from the Prime Minister of Armenia Nikol Pashinyan to approve the CSTO support package and to deploy CSTO peacekeeping troops with Azerbaijan along the border. He is either the author of the publication and the photo or only the photo. It is not excluded: both.
There are also grounds for a connection between Alexander Patrin and "Sputnik Armenia," banned for 30 days (see the comment section).
He has been in Armenia for a long time and has photos of important events. For example, he painted the depopulation of Artsakh. In other words, he is not an ordinary relocant. His pictures with attached texts regularly appear in Russian state media. That may be the name of his work. The RA MFA will also accredit it.
Hopefully, the young man will not be connected to the Russian special services or receive assignments from them. I forgot he was invited to the "Dom Moskvi" event in Yerevan. Did he accept?
Armenia's law enforcement officers should find out whether this young man is engaged in agency activities in favor of Russia or not. It is necessary to find out whether the racist propaganda in Armenia is the initiative of this boy or the Russian special services.
The law enforcers are obliged to invite this Russian boy and explain that in Armenia, discriminatory speech, spreading sentiments, and generating movements of a racist nature are prohibited by the Constitution.
Suppose the Armenian public listens to Alexander's "message" and decides to move with racist ideas, which the young man is busy advocating. In that case, I fear that he and his compatriots will become the first victims. The young man can be suggested that if he feels wrong in the tolerant circle of Armenians, he can return to Russia and fight against foreigners.
In any case, the state of this Russian boy is the largest supplier of weapons to Azerbaijan and Artsakh, and the sovereign territories of Armenia were occupied under his auspices. At the same time, India today supports the security of Armenia and sells weapons against Azerbaijan. In other words, judging dryly, the public of Armenia has more reasons to welcome Indians than Russians. The logic offered by this guy is racist and works against him. But it is a trap, and we should not enter that field. Everyone needs to be well received, regardless of their country's behavior.
Someone, please explain to this guy that he is also a guest in Armenia, just like those he targeted. This young man is no better than the Indians. I am against discrimination against Russians, Indians, and all other nations.
I think that the spread of racist sentiments, the creation of racist currents, the targeting of Indians, and the attack on the synagogue in Armenia have external inspiration. Distorting Nzhdeh's character and giving him a racist character is beneficial to Russians and Azerbaijanis. Nzhdeh is the Armenian against whom the Russians fought and did not win, resulting in Syunik remaining part of Armenia. The erection of the statue of Nzhdeh in Yerevan was opposed in Moscow, and the government of the time was openly criticized. Russians and Azerbaijanis have not digested Nzhdeh until now, and I think it is no coincidence that his image is used in the creation of the myth of "Armenian fascism." They must justify their arguments against Armenia in a public way. And "Najdeh Armenian fascism" is the best weapon to "justify" the upcoming attacks against Armenia.
Russian special services create and lead nationalist movements whose actions and public speech are used to target the given state, accuse it of fascism, and, for example, launch an extraordinary military operation. There are such attempts in Ukraine. Any racist movement should be neutralized by special services, especially when, by distorting Nzhdeh's image, they create grounds for accusing Armenia of fascism for Russians and Azerbaijanis. These cases will be used against Armenia to make racist, false accusations, and political demands. Hopefully, the state will not be inactive in both cases, and the public of Armenia will not fall into the trap and pay tribute to the provocations."