Արդեն 30 տարի Հայաստանը գլուխ չի հանում ժամանակակից աշխարհից. Հրաչ Բայադյան
«Տեղեկատվական տեխնոլոգիաներ և, մասնավորապես, Հայաստանում այդ ոլորտի խնդիրների մասին սկսեցի պարբերաբար գրել 2000-ականների սկզբին, բայց 10-12 տարի անց վերջնականապես հիասթափվեցի և կորցրի հետաքրքրությունս դրա նկատմամբ: Ոլորտն այդ ժամանակ արդեն հայտարարվել էր երկրի տնտեսության գերակա ճյուղ և մինչ օրս շարունակում է վայելել այդ արտոնությունը: Գլխավոր խնդիրներից էին, օրինակ, ոլորտի զարգացման և տնտեսության ու սոցիալական կյանքում այդ տեխնոլոգիաների ներդրման ռազմավարության, տեղեկատվական հասարակության կառուցման ազգային ծրագրի մշակումը և այլն: Նման փաստաթղթեր հիմա էլ չկան:
Մի քիչ առաջ լսում էի հարցազրույց «ոլորտի մասնագետի» հետ: Գրեթե նույն բառապաշարն է, ինչ 20 տարի առաջ (ի միջի այլոց, մի շրջան Հայաստանում ՏՏ ոլորտի փայլուն հեռանկարների մասին պատմող գլխավոր հռետորը արտաքին գործերի նախարար Վարդան Օսկանյանն էր՝ պետք էր բարձրացնել Քոչարյանի ռեյտինգը: Հիմա, բարեբախտաբար, նա այդ թեմաներով խորհուրդներ չի տալիս, և ոչ մեկն էլ նրան չի հարցնում, թե ինչու էր խոսում չիմացած բաների մասին և սին հույսերով սնում միամիտ հասարակությանը): Կան փոփոխություններ՝ Հայաստանը ահա-ահա պատրաստվում է դառնալ ոչ թե տարածաշրջանի «Սիլիկոնային հովիտը», այլ «Սիլիկոնային լեռները»․ մեծ առաջընթաց 20 տարվա համար:
Լրագրողի հարցին, թե ինչ է տվել այս գերակա ճյուղը Հայաստանի տնտեսության մյուս ճյուղերին, ոլորտի ներկայացուցիչը պատասխան չունի, բացի անորոշ խոստումները:
Այս ոլորտը, ի թիվս այլ բաների, ճշգրիտ ցուցիչ է, որ արդեն 30 տարի Հայաստանը գլուխ չի հանում ժամանակակից աշխարհից: Ցավալի, բայց անհերքելի փաստ»:

Армения уже 30 лет не справляется с современным миром. Грач Баядян
"В начале 2000-х годов я начал регулярно писать об информационных технологиях и, в частности, проблемах этой сферы в Армении, но через 10-12 лет окончательно разочаровался и потерял к этому интерес. Тогда отрасль уже была объявлена ​​ведущей отраслью экономики страны и продолжает пользоваться этой привилегией по сей день. Среди основных вопросов были, например, разработка стратегии развития отрасли и внедрения этих технологий в экономику и общественную жизнь, разработка национальной программы построения информационного общества и т.д. Таких документов нет и сейчас.
Некоторое время назад я слушал интервью с «экспертом в этой области». Это почти та же лексика, что и 20 лет назад (кстати, какое-то время главным оратором, говорящим о радужных перспективах ИТ-сектора в Армении, был министр иностранных дел Вардан Осканян - рейтинг Кочаряна должен был быть повышен. Сейчас, к счастью, он не дает советов на эти темы, и никто его не спрашивает, почему он говорил о вещах, о которых не знал и питал наивную публику тщетными надеждами). Изменения есть: Армения вот-вот станет не «Силиконовой долиной» региона, а «Силиконовыми горами». большой прогресс за 20 лет.
На вопрос журналиста, что эта вышестоящая отрасль дала другим отраслям армянской экономики, у представителя отрасли нет ответа, кроме туманных обещаний.
Этот сектор, помимо прочего, является точным индикатором того, что Армения уже 30 лет не справляется с современным миром. Печальный, но неоспоримый факт».