«Սևանավանքում Տուսկն ասել է՝ սա այն տեղն է, որտեղ Եվրոպայի սիրտը բաբախում է»․ քաղաքագետ
«Մի քանի օր առաջ գրեցի Լեհաստանի առաջին տիկնոջ Հայաստան այցի և այդ այցի ընթացքում զարմանալիորեն որևէ պետական ընդունելության կամ միջոցառման բացակայության մասին: Նախօրեին Լեհաստանում տեղի է ունեցել փաստացի իշխանափոխություն և խորհրդարանի ընտրության արդյունքով վարչապետի պաշտոնին է վերադարձել Դոնալդ Տուսկը:
Տուսկը վերջին տարիներին լեհական ու, թերևս, նաև եվրոպական քաղաքականության նշանավոր ֆիգուրներից է: Նա Լեհաստանի ամենաերկարակյաց վարչապետն է՝ 2007-14 թվական: Ընդ որում՝ 2014 թվականին վարչապետի պաշտոնը թողեց, որպեսզի զբաղեցնի Եվրոպայի Խորհրդի նախագահի պաշտոնը: 2019-ին էլ թողնելով այն՝ Տուսկը դարձավ Եվրոպայի ամենախոշոր կուսակցության՝ ԵԺԿ նախագահը, զբաղեցնելով այդ պաշտոնը մինչև 2022 թվականը:
Տուսկի վերադարձը Լեհաստանի վարչապետի պաշտոնին, ըստ ամենայնի, արժե դիտարկել ոչ միայն լեհական, այլ նաև եվրոպական քաղաքականության վերափոխումների համատեքստում: «Շնորհակալությո՛ւն, Լեհաստան, սա իսկապես հիանալի օր է: Ոչ թե ինձ համար, այլ բոլոր նրանց, ովքեր տարիներ շարունակ խորապես հավատում էին, որ ամեն ինչ ավելի լավ կլինի, և մենք կազատվենք խավարից ու չարից»,- հայտարարել է Տուսկը:
Նա իր նախկին վարչապետության օրոք սուր մրցակցության և հակադրության մեջ էր այն ժամանակ նախագահ Լեհ Կաչինսկու հետ: Ընդ որում՝ հնարավոր է նույնիսկ, որ այդ հակադրությունը «փրկեց» Տուսկի կյանքը: Համենայն դեպս, Կատինի գնդակահարության զոհերի հիշատակը հարգելու համար Տուսկը Սմոլենսկ՝ զոհերի հուշակոթողի վայր էր մեկնել Կաչինսկուց առանձին, նրանից երեք օր առաջ:
Դժվար է ասել, եթե լինեին ավելի համերաշխ, արդյո՞ք կմեկնեին միասին՝ նույն օդանավով, բայց, երեք օր անց Սմոլենսկ թռչեց Լեհաստանի նախագահը՝ Կաչինսկին, և նրա օդանավում նաև Լեհաստանի ռազմաքաղաքական վերնախավի մի շարք բարձրաստիճան ներկայացուցիչներ: Նրանք բոլորը դարձան ավիաաղետի զոհ:
2019 թվականին Տուսկը այցելել էր Կովկաս՝ ԵԽ նախագահի պաշտոնին հրաժեշտից առաջ: Հայաստան այցի շրջանակում լինելով նաև Սևանավանքում, էթնիկ ծագումով քաշուբ՝ արևմտասլավոն Տուսկը խոսել էր եվրոպական մշակույթի վրա հայկական հազարամյա ազդեցության մասին և հայտարարել էր՝ «սա այն տեղն է, որտեղ Եվրոպայի սիրտը բաբախում է»:

"Tusk said in Sevan monastery: This is the place where the heart of Europe beats." political scientist
"A few days ago, I wrote about the visit of the first lady of Poland to Armenia and the surprising absence of any state reception or event during that visit. Yesterday, there was a fundamental change of power in Poland, and Donald Tusk returned to the post of Prime Minister due to the parliamentary elections.
Tusk is one of the most prominent figures in Polish and, perhaps, European politics in recent years. He is the longest-serving Prime Minister of Poland, 2007–14. Moreover, in 2014, he left the position of Prime Minister to take the position of President of the Council of Europe. Leaving it in 2019, Tusk became the president of Europe's largest party, the EPP, holding that position until 2022.
Tusk's return to the post of Prime Minister of Poland is worth considering in the context of Polish transformations and European politics. "Thank you, Poland; it's a great day. Not for me, but for all those who have for years strongly believed that everything will be better and we will get rid of darkness and evil," Tusk said.
During his previous prime ministership, he was in sharp competition and opposition with then-President Lech Kaczyński. Moreover, it is even possible that this contrast "saved" Tusk's life. Anyway, to honor the memory of the Katyn shooting victims, Tusk traveled to Smolensk, the site of the victims' memorial, separately from Kaczynski, three days before him.
It is hard to say whether they would have been more united or left together on the same plane. Still, three days later, the Polish president, Kaczynski, flew to Smolensk, and several high-ranking representatives of the Polish military-political elite were on his plane. They all became victims of the plane crash.
In 2019, Tusk visited the Caucasus before leaving the post of CE President. While visiting Armenia in Sevan monastery, ethnic Kashubs, Western Slav Tusk, spoke about the thousand-year-old Armenian influence on European culture. He declared, "This is where the heart of Europe beats."