«Այլևս մարդ կա՞, որ կասի «չնեռվայնացնենք Կրեմլին»». Դանիել Իոաննիսյան
«ՌԴ ԱԳՆ-ն բառացի հայտարարում է, որ, դու մի ասա, Պուտինը, Ալիևը ու Փաշինյանը 2020-ի նոյեմբերին «ջենտլմենական» պայմանավորվածություն ունեին Արցախի կարգավիճակը ապագա սերունդներին թողնելու և, պարզվում է, այդ պայմանավորվածությունը խախտել է Փաշինյանը:
Եթե նման պայմանավորվածություն եղել է, ապա այն հաշված օրեր անց հենց Պուտինն է խախտել՝ հայտարարելով, որ Արցախը Ադրբեջանի մաս է... Իսկ Ալիևը քանի անգամ է դա հայտարարել՝ անգամ հաշվել չի լինի:
ՌԴ ԱԳՆ-ն նաև ակնհայտորեն փորձում է խառնվել Հայաստանի ներքին գործերին՝ հետևելով ՌԴ ԱԽ փոխնախագահ Դմիտրիյ Մեդվեդևի ու կրեմլյան քարոզչամեքենայի օրինակին: Սա ևս մեկ անգամ ապացուցում է, որ Մոսկվան փորձում է Հայաստանում տապալել Սահմանադրական կարգը:
Այլևս, հույսով եմ, բոլորին ակնհայտ է, որ Ռուսաստանի հետ սիլի-բիլի անել չի ստացվելու: Պետք է անհապաղ, որպես պետականության ու անկախության սպառնալիք, անջատել ռուսաստանյան հեռուստաալիքները և դուրս հրավիրել 102-րդ ռազմակայանը:
Հաջորդիվ անհրաժեշտ է սկսել ՀԱՊԿ-ից դուրս գալու ֆորմալ գործընթացը (փաստացի վաղուց ՀԱՊԿ-ում չենք), իսկ «Զվարթնոց» օդակայանի, իրանական ու թուրքական սահմանների հսկողությունը ՌԴ ԱԴԾ-ից փոխանցել ՀՀ սահմանապահներին:
Հ.Գ. Եթե կառավարությունը ուզում է, որ անկախացման հարցում լինի հանրային աջակցություն, ապա պետք է խոսքից անցնի հանրության համար տեսանելի գործի»:

"Is anyone left who will say, 'Let's not demonize the Kremlin'?" Daniel Ioannisyan
"The Russian Foreign Ministry literally declares that, don't say it, Putin, Aliyev and Pashinyan had a "gentleman's" agreement in November 2020 to leave the status of Artsakh to future generations, and it turns out that Pashinyan violated that agreement.
If there was such an agreement, it was Putin who violated it a few days later by announcing that Artsakh is part of Azerbaijan... And Aliyev has announced this many times, it is impossible to count.
The Russian Foreign Ministry is also clearly trying to interfere in Armenia's internal affairs, following the example of Dmitry Medvedev and the Kremlin propaganda machine. This once again proves that Moscow is trying to overthrow the Constitutional order in Armenia.
Now, I hope, it is obvious to everyone that it will not work to play sily-billy with Russia. As a threat to statehood and independence, it is necessary to immediately turn off the Russian TV channels and call out the 102nd military base.
Next, it is necessary to start the formal process of withdrawing from the CSTO (actually, we have not been in the CSTO for a long time), and transfer control of the "Zvartnots" airport, the Iranian and Turkish borders from the FSB of the Russian Federation to the border guards of the Republic of Armenia.
P.S. If the government wants public support for the issue of independence, it should go from words to actions visible to the public."