Արևմուտքին պետք է ոչ թե սեփական պատասխանատվության շեշտադրում, այլ Ռուսաստանի պատասխանատվության արյունոտ տապալում
«Կարծում եմ՝ մարդիկ, որոնք խրոխտ ու ինքնավստահ խոսում են այսօրվա աշխարհում արտաքին քաղաքական վեկտոր փոխելու մասին, նաև նույնքան խրոխտ ու ինքնավստահ են լինելու այդ ամենի արյունոտ գինը վճարելիս  առաջին շարքում հայտնվելու հարցում:
Իսկ որ դա ունենալու է արյունոտ գին, պետք չէ ունենալ որևէ կասկած: Փոխարենը պետք է կասկածել այդ փոփոխության հաջողությանը՝ նույնիսկ արյունոտ գինը վճարելու պարագայում: Առավել ևս այն պարագայում, որ նրանք, ում ուղղությամբ մենք պատկերացնում ենք վեկտորի փոփոխություն, բոլորովին դա չէ, որ սպասում են մեզնից: Որովհետև վեկտորի փոփոխությունը նշանակելու է գլխավոր պատասխանատուի փոփոխություն, ինչը նշանակում է, որ Ռուսաստանի փոխարեն այդ պատասխանատուն պետք է դառնա Արևմուտքը:
Իսկ Արևմուտքին պետք է ոչ թե սեփական պատասխանատվության շեշտադրում, այլ հակառակը՝ Ռուսաստանի պատասխանատվության շարունակվող տապալում, այն էլ՝ արյունոտ տապալում:
Իսկ «այլընտրանքը» մեզ ասել են շատ պարզ՝ ուզում եք անվտանգություն, ուրեմն պետք է պայմանավորվեք Թուրքիայի ու Ադրբեջանի հետ, մենք ձեզ կտանք ձրի «սենյակ», որ նստեք ու պայմանավորվեք:
Իսկ հիմա հարց․ ո՞վ ունի Ադրբեջանի և Թուրքիայի հետ ավելի շահավետ պայմանավորվելու՝ Հայաստանից անհամեմատ ավելի մեծ  ռեսուրս, հնարավորություն, ավանդույթներ: Իհարկե, Ռուսաստանը: Ու՞մ հաշվին են կայանում այդ տարբեր ժամկետային հեռահարության պայմանավորվածությունները․ իհարկե, Հայաստանի:
Բնականաբար, առաջանում է մյուս հակափաստարկը՝ բա ի՞նչ անել, չէ՞ որ այդ պայմանավորվածությունները այսպես, թե այնպես լինում են, ինչպե՞ս դուրս գանք այդ թակարդից, եթե ոչ՝ վեկտոր փոխելով:
Եթե մենք չունենք այլ մեխանիզմների և տարբերակների մշակման բավարար ուղեղային կարողություն, դա դեռ չի նշանակում, որ մնում է վեկտոր փոխելը, առավել ևս՝ համաշխարհային պատերազմի իրավիճակում, այն էլ՝ համակարգչի դիմաց նստած, այլ ոչ թե սահմանին կանգնած:
Սա վախի մասին գրառում չէ, այլ շրջահայացության: Վեկտոր չփոխելու պարագայում մենք ապահովագրվա՞ծ ենք արյունալի նոր փուլերից: Իհարկե, ոչ: Ամբողջ խնդիրն այն է, որ մեր կենսունակության, դիմադրունակության բարձրացման հարցում այն, ինչ մենք պետք է փոխենք, դա մեր ներսում է, սկսած՝ մեր ներհասարակական հարաբերություններից, մինչև հասարակական-քաղաքական, ռազմական ինստիտուտների որակներ, բովանդակություն: Մեր հավաքական միտքը կբավականացնի՞ անել դա:
Առանցքային հարցը սա է, որովհետև այն, որ մեր երևակայությունը կբավականացնի համակարգչի առաջ նստած ասել՝ ինչ ասես, այստեղ չկա որևէ կասկած: Իսկ ներքին որակների և հասարակական-քաղաքական օրգանիզմի ինստիտուցիոնալ առողջացման ծանր աշխատանքը արդյունավետ անելու համար արտաքին դաշտում մեզանից պահանջվելու է սուր ռեակցիաների շարժառիթների և պատճառների առավելագույնս նվազեցում․ որ կողմից էլ լինի այդ ռեակցիայի ռիսկը»:

The West needs not an emphasis on its responsibility but a bloody overthrow of Russia's responsibility.
"People who speak boldly and confidently about changing the foreign policy vector in today's world will also be equally bold and confident about being in the front row when paying the bloody price.
And that it will have a bloody price, there should be no doubt. Instead, one must question the success of that change, even if it comes at a bloody cost. In the case of those in whose direction we imagine a vector changing, that is not what they expect from us. The vector change will mean a difference in the primary responsibility, which means that the West should become responsible instead of Russia.
And what the West needs is not an emphasis on its responsibility but the opposite: a continuous overthrow of Russia's responsibility and a bloody overthrow.
The "alternative" was told to us very clearly: if you want security, you should agree with Turkey and Azerbaijan, and we will give you a free "room" to sit down and decide.
And now a question. Who has a much more excellent resource, opportunity, and tradition to make a more profitable agreement with Azerbaijan and Turkey than Armenia? Of course, Russia. A whose expense are these different time-distance arrangements? Of course, Armenia.
Naturally, the other counterargument arises: what to do? After all, these agreements happen one way or another; how can we get out of that trap if not by changing the vector?
Suppose we need more brainpower to develop other mechanisms and options. In that case, it still doesn't mean we can change the vector, especially in a world-war situation, sitting in front of a computer, not standing on the border.
This is not a post about fear but about prudence. Are we safe from new bloody rounds if we don't change the vector? Of course, no: The whole problem is that in terms of increasing our vitality and resilience, what we need to change is within us, starting from our intra-social relations up to the qualities and content of socio-political military institutions. Will our collective minds be enough to do it?
The critical question is this: because there is no doubt that our imagination will be enough to say whatever you say while sitting in front of the computer. To effectively do the hard work of internal qualities and institutional healing of the socio-political organism, we must minimize the motives and causes of acute reactions in the external field. Whatever the risk of that reaction."