«Բախվել ենք չլսված ու չտեսնված մի ինֆորմացիոն գրոհի». Վահագն Ալեքսանյան
«Քանի որ որոշ լրատվամիջոցներ և «փաստերի ստուգման» հարթակներ իրար հերթ չտալով ինչ-որ էջերի հրապարակումներ են անում, որոնք ըստ իրենց սատարում են մեզ և վատ լույս տակ ներկայացնում մրցակիցներին, ստիպված ենք արձագանքել և ձեզ ներկայացնել տվյալ կազմակերպությունների «հատվածական կուրությունը»։
Կուրությունն այդ միանշանակ միտումնավոր է, քանի որ նշված լրատվականների լրագրողներն ու տարբեր աշխատակիցներ քարոզարշավի մեկնարկից ի վեր ու դրանից էլ առաջ բացահայտ հայտարարել են իրենց քաղաքական նախընտրությունների մասին։
Հիմա ընդամենը մի քանի նկարով ցույց տանք, թե քանի հարյուր հազարավոր դոլարի գովազդներ են դրվում ֆեյսբուքյան տարբեր էջերով, որոնք գովազդում են մեր հակառակորդներին և վատաբանում մեզ։
Ասեմ, որ այս տվյալները հավաքելու համար մեր մոնիթորինգի թիմը ծախսել է գումարային 20 րոպե, առավել մեծածավալ ուսումնասիրություն կհրապարակենք առաջիկայում։ Բայց միայն այսքանից էլ պարզ է, որ եթե տվյալ կազմակերպությունները ուզենային համակողմանի լուսաբանել ֆեյսբուքում տեղի ունեցող քարոզչությունն ու հակաքարոզչությունը, ակնհայտորեն կտեսնեին նաև այդ էջերը։
Այնուամենայնիվ կոչ եմ անում «Փաստերի ստուգման հարթակին», Սիվիլնեթ լրատվականին և նրանց կողմից պատրաստված նյութերը արտատպած այլ լրատվականներին այս թեմայով ևս պատրաստել համապատասխան հոդվածներ, դե կամ առնվազն ՔՊ-ին վատաբանող և ակնհայտ միակողմանի իրենց հոդվածների վերնագրին կից գրել՝ «ՆԱԽԸՆՏՐԱԿԱՆ ՔԱՐՈԶՉՈՒԹՅՈՒՆ», կարող են գրել նաև այն ուժի անունը, որի օգտին անում են այդ քարոզչությունը։
Հ.Գ. Հատուկ ուշադրության են արժանի ՔՊ-ին և «Հանրապետություն» կուսակցությունը թիրախավորող էջերից մեկի կիսումները։
Հ.Հ.Գ. Հարգելի քաղաքացիներ, ակնհայտ է, որ այս ընտրություններում մենք բախվել ենք չլսված ու չտեսնված մի ինֆորմացիոն գրոհի, երբ մի կողմից սերժաքոչարյանական, իսկ մյուս կողմից էլ որոշ այլ «նոր» ուժեր ու դրանց սատարող լրատվամիջոցներ իրենց ողջ ներուժը դրել են ՔՊ-ին սևացնելու գործին։ Բայց ուզում եմ ձեզ հավաստիացնել, որ նրանց դա չի հաջողելու։ Իսկ նշածս հարթակները եթե բարեխիղճ են իրենց ընթերցողների առաջ, ապա միայն բերածս փոքրաթիվ և ամբողջականի մի քանի տոկոսը կազմող այս նկարների վրա կարող են հետաքննություններ իրականացնել և հոդվածներ հրապարևակել։
ԵՎ մի վերջին հետգրություն՝ ՔՊ-ին թիրախավորող որոշ գովազդների նկարներ չեմ տեղադրում, դրանցում առկա պատկերների և գրությունների անպարկեշտության աստիճանի համար։
... Մի հետաքրքիր փաստ էլ, էջերի մեծ մասը տեսանյութերը տեղադրելուց ու գովազդ միացնելուց հետո դրանք հեռացնում են թայմլայնից ու ստանում մաքուր էջ, որը սակայն հարյուր հազարավոր դոլարների գովազդներ է տեղադրում պաշտպանելով կամ վատաբանելով մի թեկնածուի»։

"We faced an unheard and unseen information attack." Vahagn Aleksanyan
"Since some media and "fact-checking" platforms indiscriminately publish some pages, which, according to them, support us and present our competitors in a bad light, we have to respond and present to you the "segmental blindness" of these organizations.
This blindness is deliberate because the journalists and various employees of the mentioned news outlets have openly announced their political preferences since the start of the campaign and even before that.
Now let's show with just a few pictures how hundreds of thousands of dollars worth of ads are placed on various Facebook pages, which advertise our opponents and slander us.
Our monitoring team spent 20 minutes collecting this data; we will publish a more extensive study shortly. But it is clear from this alone that if these organizations wanted to cover the propaganda and anti-propaganda happening on Facebook comprehensively, they would obviously see those pages as well.
However, I call on the "Fact Check Platform," Civilnet news, and other news outlets that published the materials prepared by them also to prepare relevant articles on this topic, or at least write "PRI-ELECTION CAMPAIGN" next to the title of their articles defaming the C.P. and one-sided. Also, note the force's name in favor of which the propaganda is being done.
P.S. The shares of one of the pages targeting the K.P. and the "Republic" party deserve special attention.
P.P.S. Dear citizens, it is evident that in these elections, we faced an unprecedented and unprecedented informational attack, when on the one hand, the Serzhakocharian forces, and on the other hand, some other "new" parties and their supporting media put their full potential into blackening the K.P. Still, I want to assure you that they will not succeed. If the platforms I mentioned are in good faith before their readers, they can conduct investigations and publish articles on these pictures, which are only a tiny number and make up a few percent of the total.
And one last postscript: I am not posting pictures of some of the ads targeting K.P. due to the obscenity of the images and writing in them.
... Another exciting fact is that after posting the videos and adding ads, most of the pages remove them from the timeline and get a clean page, which, however, posts ads worth hundreds of thousands of dollars defending or slandering a candidate."