Արցախում այս փուլում հեղաշրջմամբ իշխանությունը ուզուրպացնելու այլ պատճառներ էլ ունի Ռուբեն Վարդանյանը. Բաբաջանյան
«Հանուն Հանրապետության» կուսակցության նախագահ Արման Բաբաջանյանը «ֆեյսբուքի» իր էջում գրել է.
«Առաջիկայում Միացյալ նահանգները, Եվրամիության հետ համատեղ, երրորդ երկրում Բաքու-Ստեփանակերտ հանդիպում կազմակերպելու նոր առաջարկով հանդես կգան։ Սա կլինի Վաշինգտոնի և Բրյուսելի կողմից նմանօրինակ հանդիպում կազմակերպելու՝ արդեն երրորդ փորձը։
Հիմա ավելի շոշափելի է դառնում Ռուբեն Վարդանյանի և հայտնի ութ հոգու՝ Արայիկ Հարությունյանի հրաժարականը պահանջող ռազբորկայի իրական պատճառները․ ոչ մի դեպքում թույլ չտալ Բաքու-Ստեփանակերտ երկխոսություն առանց իրենց՝ ռուսական գործակալների մասնակցության և ներգրավման։
Արցախում հենց այս փուլում հեղաշրջմամբ իշխանությունը ուզուրպացնելու այլ պատճառներ էլ ունի Ռուբեն Վարդանյանը, որոնցից մեկն էլ Երևանի ընտրություններից առաջ սեփական օգտագործման «Ապրելու երկիր» կուսակցությանը ֆոռա տալն է։
Այդ նպատակով նա հասավ նրան, որ Արցախի ԱԺ ամենափոքր խմբակցության՝ ՀՅԴ ներկայացուցիչը զբաղեցրեց խորհրդարանի խոսնակի պաշտոնը։ Հաջորդ քայլով պետք է պաշտոնազրկվեր Արայիկ Հարությունյանը։ Այս մասին անոնսը հնչեցրել էր ռուսական ագենտուրայի հայաստանյան կարկառուն ներկայացուցիչ Միկա Բադալյանը։

На данном этапе в Арцахе у Рубена Варданяна есть иные причины для узурпации власти путем государственного переворота. Бабаджанян
21 Август, 17:18
"В ближайшее время Соединенные Штаты вместе с Евросоюзом выдвинут новое предложение по организации встречи Баку-Степанакерт в третьей стране. Это будет третья попытка Вашингтона и Брюсселя организовать такую ​​встречу.
Теперь все более ощутимыми становятся настоящие причины конфликта Рубена Варданяна и знаменитой восьмерки с требованием отставки Араика Арутюняна ни при каких обстоятельствах не допускать диалога Баку-Степанакерт без участия и привлечения своей российской агентуры.
У Рубена Варданяна есть и другие причины для узурпации власти в Арцахе путем государственного переворота именно на данном этапе, одна из которых – дать фору собственной партии «Страна для жизни» перед ереванскими выборами.
Для этого ему удалось добиться, чтобы спикером парламента был представитель самой малочисленной фракции Национального собрания Арцаха – АРФД. Следующим шагом должна была быть отставка Араика Арутюняна. Об этом сообщил представитель российского агентства в Армении Мика Бадалян.