Արցախում այս փուլում հեղաշրջմամբ իշխանությունը ուզուրպացնելու այլ պատճառներ էլ ունի Ռուբեն Վարդանյանը. Բաբաջանյան
«Հանուն Հանրապետության» կուսակցության նախագահ Արման Բաբաջանյանը «ֆեյսբուքի» իր էջում գրել է.
«Առաջիկայում Միացյալ նահանգները, Եվրամիության հետ համատեղ, երրորդ երկրում Բաքու-Ստեփանակերտ հանդիպում կազմակերպելու նոր առաջարկով հանդես կգան։ Սա կլինի Վաշինգտոնի և Բրյուսելի կողմից նմանօրինակ հանդիպում կազմակերպելու՝ արդեն երրորդ փորձը։
Հիմա ավելի շոշափելի է դառնում Ռուբեն Վարդանյանի և հայտնի ութ հոգու՝ Արայիկ Հարությունյանի հրաժարականը պահանջող ռազբորկայի իրական պատճառները․ ոչ մի դեպքում թույլ չտալ Բաքու-Ստեփանակերտ երկխոսություն առանց իրենց՝ ռուսական գործակալների մասնակցության և ներգրավման։
Արցախում հենց այս փուլում հեղաշրջմամբ իշխանությունը ուզուրպացնելու այլ պատճառներ էլ ունի Ռուբեն Վարդանյանը, որոնցից մեկն էլ Երևանի ընտրություններից առաջ սեփական օգտագործման «Ապրելու երկիր» կուսակցությանը ֆոռա տալն է։
Այդ նպատակով նա հասավ նրան, որ Արցախի ԱԺ ամենափոքր խմբակցության՝ ՀՅԴ ներկայացուցիչը զբաղեցրեց խորհրդարանի խոսնակի պաշտոնը։ Հաջորդ քայլով պետք է պաշտոնազրկվեր Արայիկ Հարությունյանը։ Այս մասին անոնսը հնչեցրել էր ռուսական ագենտուրայի հայաստանյան կարկառուն ներկայացուցիչ Միկա Բադալյանը։

At this stage in Artsakh, Ruben Vardanyan has other reasons for usurping the power with a coup. Babajanyan
"Shortly, the United States and the European Union will come up with a new proposal to organize a Baku-Stepanakert meeting in a third country. This will be the third attempt by Washington and Brussels to organize such a meeting.
Now the real reasons for the conflict demanding the resignation of Ruben Vardanyan and the famous eight people, Araik Harutyunyan, are becoming more tangible. Under no circumstances allow a Baku-Stepanakert dialogue without the participation and involvement of their Russian agents.
Ruben Vardanyan has other reasons for usurping the power in Artsakh with a coup at this very stage, one of which is to give a handicap to his own "Land of Living" party before the Yerevan elections.
For this purpose, he reached the point where the representative of the minor faction of the Artsakh National Assembly, the ARF, took the position of parliament speaker. The next step was to remove Araik Harutyunyan. Mika Badalyan, the representative of the Russian agency in Armenia, announced this.