Բաքուն բացառիկ առիթ է ընձեռում. ինչո՞ւ չենք օգտվում
«Սա ի՞նչ անտերություն է, որերորդ անգամն է՝ Ադրբեջանը Հայաստանին մեղադրում է առաջին պատերազմում «անհայտ կորած 4000 ադրբեջանցիների ճակատագիրը պարզելուց հրաժարվելու» մեջ: Այս երկրում պատկան մարմին չկա՞՝ փակի դրանց բերանը: Արցախի ԱԱԾ-ն տեղյակ չէ՞, որ առաջին պատերազմի, դրան հաջորդած մի քանի տարիներին գերիների և անհայտ կորած անձանց հարցերով հանձնաժողով է գործել, Ադրբեջանը և ԼՂՀ-ն են ուղղակի համագործակցությամբ զբաղվել այդ հարցերով: Չգիտեն՝ թող Ալբերտ Ոսկանյանին լիազորեն՝ համապատասխան մեկնաբանություններ անի, ինքն է ԼՂՀ ԱԱԾ կողմից Ադրբեջանի ԱԱ նախարարության հետ աշխատել:
Որքան գիտեմ՝ Նամիկ Աբասովը դեռ չի մեռել՝ Բաքվում էլ թող նրան հրավիրեն, բացատրություն տա՝ ինչ և ինչպես է քննարկել ԼՂՀ գործընկերների հետ: Բաքուն ինքն է բացառիկ առիթ ընձեռում, որպեսզի Ստեփանակերտը հրապարակի հրադադարի մասին 1994թ. մայիսի 12-ի համաձայնագիրը, դրան հաջորդած Ադրբեջան-ԼՂՀ բոլոր համաձայնությունները, որ Ադրբեջանի պաշտպանության նախարարն ստորագրել է ԼՂՀ Պաշտպանության բանակի հրամանատարի հետ:
Ո՞վ պիտի հարցնի՝ Ադրբեջանը շուրջ երեսուն տարի ինչո՞ւ երբեք չի փորձել պարզել իր «անհայտ կորածների» ճակատագիրը և հիմա է միայն հիշում նրանց մասին՝ մեկ: Երկրորդ, առաջին պատերազմի ընթացքում մի քանի անգամ Ադրբեջանի և ԼՂՀ միջև ձեռք է բերվել հումանիտար հրադադարի համաձայնություն: Այդ ընթացքում Բաքուն ինչո՞ւ «սանիտարական» որոնումներ չի իրականացրել, մարտական գործողությունների վայրերից չի տարհանել իր սպանված զինծառայողների մարմինները: Երրորդ, ԼՂՀ ՊԲ պա՞րտքն էր հավաքել, հողին հանձնել ադրբեջանցի զինվորականների մարմինները և դեռ թաղման վայրերն էլ քարտեզագրեր:
Ի վերջո՝ հարցեր ունե՞ք՝ դիմեք միջազգայնորեն և ձեր իսկ ստորագրությամբ պատերազմող կողմ ճանաչված պաշտոնական Ստեփանակերտին: Սա ե՞ս պիտի ասեմ, թե Արցախի պատկան մարմինները, քաղաքական դասը, Արցախի ժողովրդի բարձրագույն ներկայացուցչական մարմինը՝ Ազգային ժողովը: Ամեն օր Բաքուն մի խարդավանք է հյուսում: Վաղն ասելու են՝ անհայտ կորած անձանց ճակատագիրը նույնպես մարդասիրական խնդիր է և մինչև դա չկարգավորվի՝ ոչ մի ճանապարհ էլ չի բացվելու: Դեռ չե՞ք հասկացել, թե ինչ բազմագլուխ հրեշի հետ գործ ունենք:
Հ.Գ. Ձեզ եմ դիմում, լրատվականներ Հայոց ի Հայաստան, ի Արցախ և ի Սփյուռս աշխարհի, իշխանությունների վրա թքած ունեք՝ հասկացանք, բայց խոսքը երկրի, Հայրենիքի հեղինակության մասին է, ինչո՞ւ համացանցը չեք պայթեցնում ստույգ տեղեկությամբ, որ Բաքվի կողմից նշվող 4000 «անհետ կորածների» կեսից ավելին սպանվել է Օմարի և Քելբաջարի համար Ադրբեջանում համազգային առաջնորդ հորջորջվող Հեյդար Ալիևի կողմից անձամբ մշակված «Ձմեռային մեծ հարձակում» ռազմագործողության տապալման ժամանկ, և ադրբեջանական բանակի մնացորդները Դաշքեսանի լեռնանցքով Գյանջա ճողոպրելիս ձյուների մեջ անթաղ են թողել իրենց սպանվածներին:Եվ եթե նրանց հարազատները պանանջ ունեն՝ թող շրջափակեն Իլհամ Ալիևի նստավայրը: Հայրն անպայման որդուն փոխանցած կլինի այդ աղետի փաստաթղթերը: Թող քաջություն ունենա՝ հրապարակի, տա իր ժողովրդի պատասխանը: Ի՞նչ են կպել Հայաստանին:
Հ.Հ.Գ. Եթե Ստեփանակերտում մտավախություն ունեն, որ 1993, 94-95 թվականների՝ Ադրբեջանի և ԼՂՀ միջև ստորագրված փաստաթղթերի հրապարակումը քաղաքական դիվիդենտներ է բերելու ՊԲ նախկին հրամանատարին և իրողությունները չեն հրապարակայնացնում այդ զգուշավորությունից դրդված, ուրեմն իսկապես աղետ է:
Հ.Հ.Հ.Գ. ՖԲ ընկերներիս, սոցիալական մեդիայի միջոցներին, պարկեշտ լրատվամիջոցներին խնդրում եմ տարածել այս գրառումը՝ հնարավորինս ներկայացնելով նաև ռուսերեն, անգլերեն, թուրքերեն, պարսկերեն լեզուներով: Իսկ Ադրբեջանի նախագահի օգնական Հիքմեթ Հաջիևին խորհուրդ եմ տալիս կարդալ ադրբեջանցի ուսումնասիրող Մամեդ Վելիմամեդովի «Очерки по карабахской войне» գիրքը. Օմար-Քելբաջար ռազմագործողության տապալման և մարդկային ահռելի կորուստների մասին այնտեղ պատմված է փրկված զինծառայողների կենդանի վկայություններով»:

Baku offers a unique opportunity; why don't we use it?
"What kind of impiety is this? This is the third time Azerbaijan accuses Armenia of "refusing to find out the fate of 4,000 missing Azerbaijanis" in the first war. Is there no proper body in this country to shut them up? Is the N.S.S. of Artsakh unaware that during the first war, a commission was established on prisoners and missing persons in the following years, and Azerbaijan and the NKR dealt directly with these issues in cooperation? They don't know whether to authorize Albert Voskanyan to make relevant comments; he worked with the Ministry of Defense of Azerbaijan on behalf of NKR NSS.
As far as I know, Namik Abbasov is still alive; let him be invited to Baku to explain what and how he discussed with NKR colleagues. Baku provides a unique opportunity for Stepanakert to publish the May 12, 1994, ceasefire agreement and all the subsequent Azerbaijan-NKR agreements signed by the Minister of Defense of Azerbaijan with the commander of the NKR Defense Army.
Who will ask why Azerbaijan has never tried to find out the fate of its "missing persons" for nearly thirty years and now only remembers them - first? Second, during the first war, a humanitarian ceasefire agreement was reached between Azerbaijan and the NKR several times. Why didn't Baku carry out "sanitary" searches during that time? Did it not evacuate the bodies of its killed service members from the places of combat operations? Thirdly, the NKR Defense Ministry collected the debt, buried the bodies of the Azerbaijani soldiers, and mapped the burial places.
Finally, if you have any questions, contact the official Stepanakert, recognized internationally and under your signature as a warring party. Should I say this, or the bodies belonging to Artsakh, the political class, or the highest representative body of the people of Artsakh, the National Assembly? Every day, Baku weaves a trick. Tomorrow they will say that the fate of missing persons is also a humanitarian issue, and until this is settled, no way will be opened. We still need to figure out what kind of multi-headed monster we're dealing with.
P.S. I am appealing to you, media outlets of Armenians in Armenia, in Artsakh, and Spurs: you don't care about the authorities, we understand, but it is about the reputation of the country, the Motherland; why don't you blow up the Internet with accurate information that of the 4,000 "missing persons" mentioned by Baku, more than half were killed for Omar and Kelbajar during the failure of the "Great Winter Offensive" operation, personally designed by the national leader of Azerbaijan, Heydar Aliyev, and the remnants of the Azerbaijani army left their dead unburied in the snow while raiding Ganja through the Dashkesan Pass. And if their relatives have shelter, let them surround Ilham Aliyev's residence. The father must have passed on the documents of that disaster to his son. Let him have the courage to publish and give the answer to his people. What did they attach to Armenia?
P.P.S. If Stepanakert fears that the publication of the documents signed between Azerbaijan and the NKR in 1993, 1994-1995 will bring political dividends to the former commander of the Armed Forces and they do not make the facts public due to this caution, then it is a disaster.
P.P.P.S. To my F.B. friends, social media, and decent media, please present this post in Russian, English, Turkish, and Farsi as much as possible. And I advise Hikmet Hajiyev, assistant to the President of Azerbaijan, to read the book "Essays on the Karabakh War" by Azerbaijani researcher Mamed Velimamedov. The failure of the Omar-Kelbajar operation and the enormous human losses are told there with the living testimonies of the surviving service members.