ԼՂ բնակիչները գտնվում են սովի և հումանիտար աղետի եզրին․ Հենրիխ Մխիթարյան
Լեռնային Ղարաբաղում ավելի քան 30 000 երեխաներ և նրանց ընտանիքներն արդեն 8 ամիս է՝ գտնվում են շրջափակման և ավերակների մեջ։ Այս մասին սոցցանցերում գրել է Իտալիայի գավաթակիր Միլանի «Ինտերի» կիսապաշտպան, Հայաստանի ազգային հավաքականի նախկին ավագ Հենրիխ Մխիթարյանը։
Մխիթարյանը նշել է, որ ԼՂ բնակիչներն իրենց հայրենիքում գտնվում են սովի և հումանիտար աղետի եզրին` առանց կյանք փրկող դեղամիջոցների, սննդի կամ այլ կենսական մատակարարումների:
«Սովամահ լինող մարդկանց սրտաճմլիկ իրականությունն աղետ է, որը պահանջում է անհապաղ գործողություններ: Երեխաներն այս պատերազմի ավարտի կարիքն ունեն, որպեսզի սկսեն ապաքինվել և վերականգնվել:
Լաչինի միջանցքի երկյանքով պետք է ապահովվի մարդասիրական օգնության անարգել և սկզբունքային հասանելիությունը»,– գրել է նա։

Жители Нагорного Карабаха находятся на грани голода и гуманитарной катастрофы. Генрих Мхитарян
На сегодняшний день более 30 000 детей и их семей в Нагорном Карабахе выдержали 8 месяцев блокады и запустения. Об этом в соцсетях написал Генрих Мхитарян, полузащитник миланского «Интера», бывший капитан сборной Армении.
Мхитарян отметил, что народ Нагорного Карабаха находится на грани голодной смерти и гуманитарной катастрофы на своей родине, без жизненно необходимых лекарств, продуктов питания и других предметов первой необходимости.
«Душераздирающая реальность людей, умирающих от голода, — это катастрофа, требующая немедленных действий. Детям нужно, чтобы эта война закончилась, чтобы они могли начать восстанавливаться и выздоравливать.
По Лачинскому коридору должен быть обеспечен беспрепятственный и принципиальный доступ к гуманитарной помощи", - написал он.