Ռուսաստանի հետ հակադրության տպավորությունը ավելի շուտ առերևույթ է այդպիսին. Հակոբ Բադալյան
«ՆԱՏՕ-ի վեհաժողովին մեկնող Էրդողանը փաստացի ազդարարել է, որ Թուրքիան հավանություն չի տալու Շվեդիայի անդամությանը: Ակնառու էր, որ վեհաժողովից առաջ ԱՄՆ-ն մեծ ջանք գործադրեց Շվեդիայի անդամության հարցում Թուրքիայի հավանությունն ստանալու համար, ընդհուպ՝ նախագահ Բայդենի հետ հեռախոսազրույցը, բայց արդյունքը, կարծես, բավարար չէ:
Այս ֆոնին պետք է դիտարկել նաև «ազովական» գերեվարված հրամանատարներին Ուկրաինա վերադարձնելու՝ Էրդողանի քայլը, որով նա իր համար «բացում» էր Շվեդիայի անդամության հարցում մերժումը շարունակելու նոր տարածություն:
Այլ կերպ ասած՝ գործնականում Ռուսաստանի հետ հակադրության տպավորությունը ավելի շուտ առերևույթ է այդպիսին, իսկ տողատակում՝ Մոսկվայի համար շատ ավելի կարևոր է այն, որ Անկարան շարունակի խոչընդոտել Շվեդիայի անդամությանը:
Ռուսաստանն, իհարկե, իր դժգոհությունն է արտահայտել «ազովական» հրամանատարների վերադարձի առնչությամբ, բայց Մոսկվան էլ իր հերթին է փորձում «գին» բարձրացնել Էրդողան-Պուտին մակարդակի շփմանն ընդառաջ»:

The impression of contrast with Russia appears to be rather like that; Hakob Badalyan
"Erdogan, on his way to the NATO assembly, announced that Turkey will not approve Sweden's membership. It was evident that before the assembly, the US made a great effort to get Turkey's approval for Sweden's membership, including a telephone conversation with President Biden, but more is needed.
In this background, we should also consider the step of Erdogan to return the captured "Azov" commanders to Ukraine, by which he "opened" for himself a new space to continue the rejection of Sweden's membership.
In other words, the impression of antagonism with Russia is rather apparent in practice. In a footnote, it is much more critical for Moscow that Ankara continues obstructing Sweden's membership.
Russia, of course, has expressed displeasure with the return of the "Azov" commanders, but Moscow, in turn, is trying to raise the "price" ahead of the Erdogan-Putin level contact.