Փաշինյանը հատուկ անդրադարձել է Ֆրանսիայի դիրքորոշումներին. ինչո՞վ է սա ուշագրավ. Հակոբ Բադալյան
«Կառավարության հուլիսի 6-ի նիստում վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը փաստացի հատուկ անդրադարձ է արել Ֆրանսիայի դիրքորոշումներին և դրանց դեմ Ադրբեջանի քարոզչությանը, խոսելով, որ Հայաստանը պետք է շնորհակալություն հայտնի Ֆրանսիային իրավիճակի վերաբերյալ հստակ դիրքորոշումների համար:
Ինչո՞վ է ուշագրավ այս անդրադարձը: Այն ուշագրավ է օրեր առաջ՝ վաշինգտոնյան ռաունդին զուգահեռ Ֆրանսիայի նախագահ Մակրոնի անունից՝ Ֆրանսիայի ՀՅԴ կառույցի խողովակով տարածված  հայտնի տեղեկության համապատկերում: Ինչպես նկատել էի այդ առնչությամբ գրառումով, առաջին հայացքից՝ Հայաստանի վարչապետին Մակրոնի «անունից» հասցվող հարվածը, թե ինքը հաճախ շատ ավելի կոշտ է Բաքվի հետ, քան Փաշինյանը, խորքային առումով իրականում աջակցություն էր Հայաստանին՝ վաշինգտոնյան բարդ բանակցությանը զուգահեռ: Իհարկե աջակցություն ոչ «մարդասիրական օգնության» տրամաբանությամբ, այլ առաջին հերթին Ֆրանսիայի շահի պաշտպանության:
Այսօր կառավարության նիստում Նիկոլ Փաշինյանի անդրադարձը փաստացի հաստատում է գնահատականս, որ պետք է իրերին նայել հնարավորինս լայն, և խորքային առումով՝ Ֆրանսիայից տարածված  տեղեկությունը օժանդակ գործոն էր Հայաստանի համար»:

Pashinyan specifically referred to France's positions. what is this remarkable? Hakob Badalyan
"At the July 6 session of the government, Prime Minister Nikol Pashinyan made a particular reference to France's positions and Azerbaijan's propaganda against them, saying that Armenia should thank France for its precise positions.
What is remarkable about this reference? It is remarkable the overview of the available information spread through the pipeline of the French ARF structure on behalf of French President Macron days ago, parallel to the Washington round. As I noticed in the post about it, at first glance, the attack on the Prime Minister of Armenia "on behalf" of Macron, that he is often much tougher with Baku than Pashinyan, was a support for Armenia in a deep sense, parallel to the complex negotiations in Washington. Of course, support is not based on the logic of "humanitarian aid" but, first of all, to protect the interests of France.
Nikol Pashinyan's reference in today's government session confirms that we should look at things as broadly as possible and in-depth; the information spread from France was a supporting factor for Armenia.