Հայաստանում ԱՄՆ դեսպանը հայտարարել է, որ Մինսկի խումբը չի դադարել. Հակոբ Բադալյան
«Հայաստանում ԱՄՆ դեսպանը հայտարարել է, որ Մինսկի խումբը չի դադարել, և ապագայում կառուցողական աշխատանքի հնարավորության դեպքում ԱՄՆ-ն դեմ չէ այդ աշխատանքին:
Այս մասին խոսել եմ բազմիցս, որ չնայած համանախագահության ձևաչափը չի գործում հայտնի պատճառներով, բայց դրա մասին որոշումն ու մանդատը չեղարկված չեն, հետևաբար, սա մեզ համար աշխատանքի հնարավորություն է:
Եվ մի քանի անգամ նաև շոշափել եմ հետևյալ միտքը․ Հայաստանին արժե աշխատել նախկին համանախագահ դիվանագետների ուղղությամբ և,  հնարավորության դեպքում, նրանց մասնակցությամբ կազմակերպել համաժողովներ Երևանում, ու ամենեւին ոչ, այսպես ասած, Հայաստանի թելը թելելու բանալ ակնկալիքով (սա կլիներ շատ պարզունակ և անիրատեսական), այլ մեզ համար կարևոր հարցերի շուրջ քննարկումներ ծավալելու և այդ հարցերը միջազգային գործընկերների հետ աշխատանքի օրակարգում ամրապնդելու՝ մի ավելորդ հնարավորություն ձևավորելու համար:
Ընդ որում, բոլորովին պարտադիր չէ, որ այդ աշխատանքը կատարվի պաշտոնականորեն:
Ավելին, եթե հաջողվի ձևավորել Հայաստանում ամենամյա համաժողովի ֆորմատ, երբ այդ քննարկումները կլինեն ամեն տարի և փորձ կարվի դրանք տեղավորել ավելի լայն միջազգային հարցերի օրակարգում, դա կլինի առավել նշանակալի:

The US Ambassador to Armenia stated that the Minsk Group has not stopped; Hakob Badalyan
"The US Ambassador to Armenia stated that the Minsk Group has not stopped, and if there is a possibility of constructive work in the future, the US is not against that work.
I have talked about this many times, and although the co-chairmanship format does not work for known reasons, the decision and mandate about it have not been canceled; therefore, this is an opportunity for us to work.
And several times I also touched on the following thought: It is worthwhile for Armenia to work in the direction of the former co-chairman diplomats and, if possible, to organize conferences in Yerevan with their participation, and not at all with the hope, so to speak, of stringing Armenia along (this would be very primitive and unrealistic), but to hold discussions on important issues for us and to discuss these issues. to strengthen the agenda of working with international partners to create a redundant opportunity.
Moreover, it is not at all necessary that this work be done officially.
Moreover, if it is possible to form an annual forum format in Armenia, when these discussions will be held every year and an attempt will be made to place them on the agenda of wider international issues, it will be even more significant.