«Վաշինգտոնում կծավալվի բրիտանա-ֆրանսիական հավերժական դիմակայության դրվագ». Բադալյան
«Վաշինգտոնում, ըստ ամենայնի, սպասվում է բավականին բարդ հանդիպում, ինչի վկայությունը դրանից առաջ Ադրբեջանի եւ Բրիտանիայի արտգործնախարարների թվիթերյան գրառումներով «փոխանակումն» էր Լոնդոնում նրանց հանդիպման առիթով, որ տեղի էր ունեցել Ուկրաինայի ետպատերազմական վերականգնման թեմայով կոնֆերանսի շրջանակում:
Պետք է ուշադրության արժանացնել գրառումների ձևակերպումներին: Նախ, Բայրամովը գրում է, իբր թե հավատարիմ են ռեգիոնի խաղաղությանը՝ «չնայած Հայաստանի ստեղծած մարտահրավերներին»: Պատասխան գրառում է անում Բրիտանիայի արտգործնախարարը՝ խոսելով այն մասին, թե աջակցում են ռեգիոնի բարգավաճմանն ու խաղաղությանը, և որ «Հայաստանի հետ խաղաղության պատմական համաձայնագիրը հասանելիության սահմանում է»:
Ադրբեջանը Լոնդոնի հանդիպումով գցել է Վաշինգտոնում սպասվող բանակցությանը կոշտ դիրքորոշումներով հանդես գալու հիմքերը կամ ամրացրել դրանք:
Երևանի դիմադրունակության քայլն այդ առումով կատարվեց զուգահեռ՝ պաշտպանության նախարարի՝ Փարիզ այցով, որը Ֆրանսիայի հրավերով էր:
Վաշինգտոնում, ըստ ամենայնի, կծավալվի բրիտանա-ֆրանսիական «հավերժական» դիմակայության մի դրվագ՝ Հայաստանի և Ադրբեջանի մասնակցությամբ:
Ամբողջ հարցն այն է, որ ԱՄՆ նոր ատլանտյան խարտիայի «զուգընկերը» Բրիտանիան է: Հայաստանին, ըստ ամենայնի, անհրաժեշտ է բալանսի խնդիրների առավել առարկայական լուծումներ փնտրել, այսպես ասած, ռեգիոնին ավելի մոտ: Դրանք կարող են լինել նվազ պսպղուն, բայց ավելի գործնական՝ հաշվի առնելով և այն, որ Ֆրանսիան ինքն այսօր ակնհայտորեն «պատեպատ» ռեժիմում փնտրում է իր տեղը որևէ խաղային սխեմայում և անգամ թակում «ԲՐԻԿՍ» վեհաժողովի դուռը:

"An episode of eternal British-French confrontation will unfold in Washington;" Badalyan
"According to everything, a rather difficult meeting is expected in Washington, as evidenced by the "exchange" on Twitter posts of the foreign ministers of Azerbaijan and Britain on the occasion of their meeting in London, which took place within the framework of the conference on the post-war reconstruction of Ukraine.
I think it should be paid attention to the wording of the notes. First, Bayramov writes that they are committed to the region's peace "despite the challenges created by Armenia." The British Foreign Minister writes back, saying that they support the prosperity and stability of the area and that "the historic peace agreement with Armenia defines access."
With the meeting in London, Azerbaijan laid the foundations or strengthened them for taking challenging positions in the negotiations expected in Washington.
In that sense, the step of Yerevan's resilience was made in parallel with the visit of the Minister of Defense to Paris, which was at the invitation of France.
According to everything, an "eternal" British-French confrontation will take place in Washington, with the participation of Armenia and Azerbaijan.
The whole point is that Britain is the "partner" of the new US Atlantic Charter. According to everything, Armenia needs to look for more objective solutions to the balance problems, so to speak, closer to the region. They may be less attractive but more practical, considering that France is clearly looking for its place in a game scheme today and is even knocking on the door of the BRICS assembly.