Պարզ է, թե ինչ ասեղ է թելվում․ Ադրբեջան-Նախիջևան հաղորդակցության հսկողությունը հանձնել երրորդ երկրի. Աթանեսյան
«Հայրենական մի լրատվամիջոց հրճվում է, որ Մարիա Զախարովան Հայաստանի ԱԽ քարտուղարին «թարս ապտակ» է հասցրել։ Մինչդեռ խոսքը երկրի ինքնիշխանության մասին է, և մամուլն առաջիններից մեկը պիտի ողջուներ գաղափարը, որ ապաշրջափակումից հետո սահմանային հսկողությունը Հայաստանն է իրականացնելու։
Մեկ այլ կայքում կարդում ենք, որ Արցախի նախագահ Արայիկ Հարությունյանը «մեքենաներ է անցկացնում Բերձորում Ադրբեջանի տեղադրած անցակետով» և բխեցնում, որ դա Նիկոլ Փաշինյանի հրահանգն է՝ ոչ միայն հայտարարություններով, այլև «կոնկրետ գործերով երաշխավորել Արցախն Ադրբեջանի կազմում ճանաչելու գործընթացը»։
Պարզ է, թե ինչ ասեղ է թելվում․ Ադրբեջան-Նախիջևան հաղորդակցության հսկողությունը հանձնել երրորդ երկրի, գուցե թե՝ վերջինս Լաչինի միջանցքի հսկողությունը վերականգնի։ Իսկ եթե չվերականգնի՞։ Նոյեմբերի 9-ի պայմանավորվածությունների ժամկետը լրանում է 2025թ․։ Իսկ Հայաստան-Ադրբեջան պայմանագիրը, եթե ստորագրվի, կունենա անժամկետ իրավական ուժ»։

It is clear what needle is being threaded; transfer control of Azerbaijan-Nakhijevan communication to a third country. Atanesyan
"A national media is happy that Maria Zakharova slapped the Secretary of the Council of Armenia. Meanwhile, we are talking about the country's sovereignty, and the press should have been one of the first to welcome the idea that after lifting the blockade, Armenia will carry out the border control.
On another website, we read that the President of Artsakh, Arayik Harutyunyan, "passes cars through the checkpoint set up by Azerbaijan in Berdzor" and deduces that this is the order of Nikol Pashinyan, not only with statements but also "with concrete deeds to guarantee the process of recognizing Artsakh as part of Azerbaijan."
It is clear what needle is being threaded. Transfer the control of the Azerbaijan-Nakhijevan communication to a third country; the latter may restore the power of the Lachin corridor. And if it doesn't recover? The November 9 agreements expire in 2025. And the Armenia-Azerbaijan agreement, if signed, will have indefinite legal force."