«Մահ կամ ազատությո՞ւն»․ չմիամտանաք, դավադրությունը շարունակվում է
«Մեր ժողովրդի դեմ առաջին լուրջ դավադրությունը կազմակերպվել է 1996թ․-ին։ Ոչ մի տրամաբանության չէր տրվում, որ երկու տարի առաջ Ադրբեջանի հետ դաժանագույն պատերազմը շահած, Լեռնային Ղարաբաղը և նրա հայ բնակչությունը կորստից, բնաջնջումից կամ տոտալ դեպորտացիայից փրկած իշխանությունը կարող է ժողովրդի մեծամասնության համար ընդունելի չլինել։ Ընդդիմությունը գնաց հայ ժողովրդի ռազմաքաղաքական հաջողությունը մարմնավորող իշխանության և քաղաքական ուժի, ԶՈւ գերագույն գլխավոր հրամանատարի ապալեգիտացման, հեղինակազրկման, հայկական պետությունը միջազգայնորեն մարգինալացնելու կանխածրագրի իրականացմանը։ Փաստացի դա չհաջողվեց, քաղաքական առումով Հայաստանը խոցվեց։
Նախագահ Տեր-Պետրոսյանը փորձեց կորուստը վերականգնել ԵԱՀԿ Լիսաբոնի գագաթնաժողովում։ Եվ եթե միջազգային հանրությունը նրան հասկացավ և որոշակիորեն նույնիսկ «ընդառաջեց»՝ վետո-ի դիմաց Հայաստանը չենթարկելով մեկուսացման կամ պատժամիջոցների, ապա հայրենական ընդդիմությունը չմարսեց իր ֆիասկոն, չկարողացավ պետության շահը բարձր դասել սեփական թունամտությունից կամ շարունակեց մնալ արտաքին ուժերի կամակատար և մոգոնեց 1998-ի փետրվարի 3-ը։ Համաշխարհային պատմությունը երկրորդ նման դեպք չգիտի, երբ պատերազմ շահած առաջնորդին մեղսագրվի պարտվողականություն։ Դա զուտ «հայկական նոնսենս» է, որ այսօր իր ողջ այլանդակությամբ հառնում է։ Պատկերավցնո՞ւմ եք՝ Արցախում նախագահից պահանջում են արգելափակել դեպի Հայաստան և հակառակ ուղղությամբ քաղաքացիների տեղաշարժը։ «Մահ կամ ազատությո՞ւն»․․․ Չմիամտանաք։ Դավադրությունը շարունակվում է»։

"Death or freedom?" don't worry, the conspiracy continues
"The first serious conspiracy against our people was organized in 1996. There was no logic that the government that won the cruelest war with Azerbaijan two years ago and saved Nagorno-Karabakh and its Armenian population from loss, destruction, or total deportation might not be acceptable to most people. The opposition went to implementing the plan to delegitimize and discredit the authority and political power embodying the military and political success of the Armenian people, to delegitimize the Supreme Commander of the Armed Forces, and to marginalize the Armenian state internationally. It did not succeed; politically, Armenia was hurt.
President Ter-Petrosyan tried to recover from the loss at the OSCE Lisbon summit. And if the international community understood him and, to a certain extent, even "met" him, not subjecting Armenia to isolation or sanctions in return for the veto, the domestic opposition did not digest its fiasco, could not put the state's interest above its maliciousness, or continued to be a henchman of foreign forces and died on February 3, 1998. The history of the world does not know a second such case when the leader who won the war is accused of defeatism. It's just "Armenian nonsense" circulating today in all its horror. Can you imagine that in Artsakh, the president is being asked to block the movement of citizens to and from Armenia? "Death or freedom?"... Don't be shy. The conspiracy continues."