Իսկ ինչի՞ դիմաց է Ռուսաստանը աչք փակում ալիևյան սպառնալիքի հանդեպ. Աթանեսյան
«2021թ․ հունվարի 11-ին Իլհամ Ալիևը Մոսկվայում էր։ Վերադարձավ և հունվարի 15-ին առաջին անգամ մտավ Շուշի (ի՞նչ ճանապարհով, անվտանգության ու՞մ երաշխիքներով) և Շուշիի վարչակազմի ղեկավարի առանձնասենյակից մեզ «երկաթե բռունցք» ցույց տվեց։
2023թ․ մայիսի 25-ին Ալիևը Մոսկվայում էր, ԵԱՏՄ բարձրագույն խորհրդի նիստին իրեն հյուր չէր զգում։ Վերադարձավ և մայիսի 28-ին Լաչինից մեզ սպառնաց՝ պահանջելով ցրել պետական ինստիտուտները։ Ելույթի բանալի ձևակերպումն այս էր․ «Բոլորն էլ գիտեն, որ մենք այնտեղ (Արցախում) ցանկացած գործողություն կարող ենք անել»։
ՌԴ պետդումայի պատգամավոր Զատուլինն ասում է, որ եթե Ադրբեջանը միանա Իրանի դեմ գործողություններին, Արևմուտքը աչք կփակի Արցախի հայ բնակչության բռնատեղահանման վրա։
Իսկ ինչի՞ դիմաց է Ռուսաստանը աչք փակում իր պատասխանատվության գոտում ցանկացած գործողություն իրականացնելու՝ ալիևյան սպառնալիքի հանդեպ»։

And why does Russia turn a blind eye to the Aliyev threat? Atanesyan
"On January 11, 2021, Ilham Aliyev was in Moscow. He returned and entered Shushi for the first time on January 15 (by what route, with whose security guarantees) and showed us an "iron fist" from the private room of the head of Shushi's administration.
On May 25, 2023, Aliyev was in Moscow; he did not feel like a guest at the meeting of the EAEU Supreme Council. He returned and threatened us from Lachin on May 28, demanding the dissolution of state institutions. The key wording of the speech was this: "Everyone knows that we can do any action there (in Artsakh)."
Russian State Duma deputy Zatulin says that if Azerbaijan joins the operations against Iran, the West will turn a blind eye to the deportation of the Armenian population of Artsakh.
And why does Russia turn a blind eye to carry out any action in its area of responsibility against the Aliyev threat?"