Հայ իրականության ծաղրն ու հեգնանքը
«Հիմա էլ Անկախության հռչակագիրն են ցիտում, 1992թ․ հուլիսի 8-ի հայտի որոշումն են ցիտում, իսկ առաջիկայում, երբ հրապարակվեն Շուշիի ազատագրման և Քարվաճառի առման գաղտնի փաստաթղթերը, դա կցիտեն ու այսպես շարունակ:
Կշարունակեն գրել, որ 1991-94թթ․ առաջին պատերազմում մեզ Աստուած է եղել օգնական, ՀՀ դավադիր ու թուրքասեր իշխանությունները տեղյակ չէին, երբ կուսակցական ու տեղական ջակատները ազատագրում էին Շուշին, կհիշեցնեն 1997թ․ Մեծ պայմանագիրը, 1 միլիարդ զենքի ստացումը, որ, հավանաբար, նույնպես, ամենազոր Աստուծո կամոք է եղել:
Կարևորն այն է, որ զուգահեռաբար գրեք, որ Լևոնն ու ՀՀՇ-ն ապազգային էին ու թրքասեր (թուրքական աշխարհը հավաքական կերպով ամենացավալի հարվածն ստացել հենց  «թրքասեր» ՀՀՇ-ի օրոք), որ մեր գյոզալ Ռոբիկը, Արկադիան ու մյուսները սիրելի վարչապետ Նիկոլին 42 հազար քառակուսի կիլոմետր հզոր Հայաստան ու Արցախ են ժառանգել»։

The mockery and irony of Armenian reality
"Now they are quoting the Declaration of Independence, they are citing the application decision of July 8, 1992, and shortly, when the secret documents of the liberation of Shushi and the capture of Karvachar will be published, they will cite it.
They will continue to write that God was our helper in the first war of 1991-94, the conspiratorial and pro-Turkish authorities of RA were not aware when the party and local forces were liberating Shushi, they will remind us of the Great Agreement of 1997, the receipt of 1 billion weapons, which, probably, also belongs to Almighty God. was voluntary.
The important thing is to write in parallel that Levon and ANM were anti-national and pro-Turkey (the Turkish world collectively received the most painful blow during the "Turkish-loving" ANM), that our gyozal Robik, Arkadia, and others inherited 42 thousand square kilometers of mighty Armenia and Artsakh to dear Prime Minister Nikol."